• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 12 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 12 °C

KÖMÜR SANTRALİ OLAN İLLERDEN BİLE YÜKSEK

KÖMÜR SANTRALİ OLAN İLLERDEN BİLE YÜKSEK
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Akıllı, Mahalli Çevre Kurulu'nun 1 Ekim 2014'ten itibaren uygulayacağı kömür yasağını desteklediklerini bildirdi. Akıllı, Antalya Bölge İdare Mahkemesi'nin son kararıyla MÇK kararının bugün için geçerliliğini sürdü

Mahalli Çevre Kurulu'nun 1 Ekim 2014 tari itibariyle ilde kömür yakımını yasaklama kararına Makine Mühendisleri Odası tarafından tam destek geldi. Oda Başkanı Hasan Akıllı, Emekiller Derneği'nin, kararın yürütmesinin durdurulması talebine ilişkin Antalya Bölge İdare Mahkemesi'nin verdiği son karara göre MÇK kararının hukuki olarak geçerli olduğunu söyledi. Akıllı, " Türkiye genelindeki uçucu katı madde (PM:o) miktarı Isparta'da 181,26 mikrogram olarak ölçülmüştür. Bu sağlığımız açısında son derece vahimdir" dedi

Mahalli Çevre Kurulu'nun  21 Nisan 2014 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda normal şartlarda 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren mazeret belirtilmemesi halinde kömür yakımını yasakladı. Karara kömürcü esnafı itiraz ederek idari mahkeme kararı ile yürütmeyi durdurma kararına müteakiben Türkiye Emekliler Derneği Isparta Şubesi de MÇK'nın 21 Nisan'da aldığı kararın iptali için Antalya Bölge İdare Mahkemesine başvurdu. Ancak  aynı mahkeme, emeklilerin  talebini reddetti.

                MÇK KARARI GEÇERLİ

                Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Akıllı, son kararın hukukça geçerli olacağını belirterek, MÇK kararının bugün için geçerliliğinin devam ettiğini, çünkü Antalya Bölge İdare Mahkemesi'nin 14  Ağustos 2014 günü yürütmenin durdurulması talebini oy birliği ile reddetiğin isöyledi.  Ancak vatandaşların kömür yasağını mazeret belirtilmesi halinde 1 Ekim 2015'e kadar uzatabildiğini anımsatan Akıllı, Isparta'daki hava kalitesinin AB kriterlerinin çok altında kaldığını  söyledi. MMO Başkanı Hasan Akıllı, "Bütün dünya insanlarının ana hedefleri arasında temiz hava politikası mevcuttur. Yaşam için hava, su, ekmek ne kadar önemli ise bunların başında gelen havanında temiz ve kaliteli olması son derece önemlidir. Temiz hava ortamı çalışmalarındaki ana hedefte; havanın kirlenmesine sebep olan emisyonlara ve bu emisyonların insan sağlığına, bitkilere ve diğer canlılara olan etkilerine ilişkin bilgi ve veriler toplanır. Bu veriler sayesinde güncel durum analiz edilebilir. Temiz hava stratejileri, simülasyon ve tahmine yönelik bilgisayar modelleri geliştirebilir." dedi.

KÖMÜR SANTRALLERİNİN BULUNDUĞU

İLLERDE BİLE BU DEĞERE ÇIKILMADI

Havayı en fazla kirleticilerin başında kömür kullanımının geldiğine dikkat çeken Akıllı, "Gaz şeklindeki ve katlı haldeki hava kirleticileri ortam havasında farklı hareket ederler. Gaz halindeki kirleticiler uzak mesafelere taşınabilirken, kuru pozisyon, yağmur yıkama ile hava tekrar temizlenebilir. Gaz halindeki ve katı haldeki hava kirleticileri insan sağlığında son derece önemlidir. -Hava kirleticileri çok çeşitli olmasına rağmen genellikle ısınma amaçlı kullanılan kömürlerin yanmaları esnasında atmosfere saldıkları kükürt dioksit (SO2) ve katı madde (PMıo) en fazla görülen kirleticilerin başım çekmektedir. Isparta 2014 Ocak ayı itibari ile Türkiye genelindeki uçucu katı madde (PM:o) miktarı Isparta'da 181,26 mikrogram olarak ölçülmüştür. Bu sağlığımız açısında son derece vahimdir. Kömür santrallerinin bulunduğu illerde bile bu değere çıkılmamıştır.Kükürt dioksit açısından da Isparta AB uyum yasaları çizelgeleri ve dünya sağlık teşkilatının vermiş olduğu sınır değerlerin üzerinde cereyan etmektedir" şeklinde konuştu.  

AB UYUM YASALARI KAPSAMINDA

2019'A KADAR ÇÖZÜLMEK ZORUNDA 

                Isparta'nın kış mevsiminde hava şartları yönünden çok şanssız olduğunu  ifade eden Akıllı, "Onun içindir ki ilimizde genelde çevre dostu kabul edilen doğalgaz kullanımının genişlemesini ve temiz hava politikamızın hassaslaşması ve bilhassa AB uyum yasalarında belirlenen en kirli ortamlarda bile bir metreküp havada katı madde oranı olarak tabir ettiğimiz PM10 miktarının 50 mikrogramı kükürtdioksitin de 125 mikrogramı geçmemesi ve 2019 yılına kadarda bu konunun mutlak ve mutlak halledilmesi gerektiği belirtilmiştir. Makine Mühendisleri Odası olarak MÇK'nın almış olduğu kararı kamu yararı doğrultusunda destekliyor ve her zaman valimizin güzel çalışmalarını takdir ediyoruz. Ayrıca bu konuda ve temiz hava politikaları doğrultusunda da belediye başkanımızın duyarlı davranışları ve yeşil ortam düşüncelerinden dolayı da oda olarak takdir ediyoruz"  açıklamasında bulundu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20