• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 23 °C
 • Burdur 15 °C

KÖTÜ GÜN DOSTLARI

KÖTÜ GÜN DOSTLARI
KÖTÜ GÜN DOSTLARI

Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren ‘Evde BakımHizmetleri’ Ekibi her gün onlarca hasta vatandaşı evinden alıp Hastaneyeulaştırıyor. 5 Kişilik ekip, 7/24 esasına göre çalışıyor.

 Kültürümüzde bir söz vardır ‘İyi gününün herkes iyidir.Önemli olan kötü gününde herkesin yanında olmasıdır’ diye. İşte bu söz DevletHastanesi bünyesinde hizmet veren ‘Evde Bakım Hizmetleri’ Ekibinde yerinibuluyor. Zira, Hastanenin Evde Bakım Hizmetleri Ekibi, ne zaman olursa olsun,saat kaç olursa olsun yapılan bir çağrıda hemen hastanın adresine giderek onunher türlü sağlık sorunuyla ilgileniyor.

 “VATANDAŞIN BİZE MÜRACAATI YETERLİ”

 

Mesai mefhumu gözetmeden büyük bir gayretle çalışan ekibinçalışmaları hakkında bilgi veren yetkililer; “Evde sağlık hizmeti uygulanacakhasta grubu kronik hastalığı nedeniyle hastanede sürekli yatarak tedavi olmasıgereken, yürüyemeyen ve yatağa bağımlı olup özel ihtiyaçlarını dahigideremeyecek durumda olan hastalar; Alzheimer, Felç, Demans v.b. ilimizdeyaşlı, yatalak ve engelli hastalar için evde sağlık hizmeti başlatılmıştı. EvdeSağlık Hizmeti Birimi sayesinde şehrimizdeki yaşlı, yatalak veya engellihastalar ile onların ailelerinin enjeksiyon, sonda, pansuman gibi sağlıkhizmetleri hastanın evine ziyaret edilerek karşılanmaktadır. Hizmettenfaydalanmak isteyen vatandaşlarımızın, hastanemiz Başhekimliği’ne veya birimemüracaat etmeleri yeterlidir.

 

“HASTALAR EVİNDE YANİ AİLE ORTAMINDA TEDAVİ EDİLİYOR”

 

Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylerinmuayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde veaile ortamlarında sağlanması bu kişilere ve aile bireylerine sosyal vepsikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesi için SağlıkBakanlığı’na bağlı sağlık kurumları bünyesinde evde sağlık hizmeti birimlerikurulması, bu birimlerin asgari fizik donanımı ile araç gereç ve personelstandardının ve ilgili personelin görev, yetki ve sorumluluklarınınbelirlenmesi, iletişim uygulanacak randevu kayıt ve takip sisteminintanımlanması ve uygulamanın denetimine ilişkin usul ve esasların belirlenerekevde sağlık hizmetlerinin devlet anlayışı ile etkin ve ulaşılabilir bir şekildeuygulanmasını sağlamaktır.

 

5 KİŞİLİK EKİP GECE – GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYOR

 

Bizim buradaki amacımız; Vatandaşlarımızın günlük hayatınıdaha kolaylaştırarak, hastalığın ve hastane şartlarının yarattığı olumsuzetkiyi en aza indirmek ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde yükseltmektir. Budoğrultuda; Evde Sağlık Hizmetleri, yatağa bağımlı, yaşlı, bakıma muhtaç,özürlü, hastanede uzun süre tedavi görmüş ve tedavisinin devamının evdesürdürülmesi gereken vatandaşlarımıza, ihtiyaçları olan sağlık hizmetlerinin evortamlarında sunulması amacını taşır. Evde sağlık hizmetleri çalışmalarının yürütülmesiamacıyla tarafımızdan bir araç tahsis edilmiş olup 1 doktor, 1 hemşire ve 2Sağlık Memuru ve 1 Şoförden oluşan bir ekip olarak hizmet vermektedir. Bununlaberaber hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak gerektiği takdirde buekibe diğer sağlık personelinden de destek verilmektedir.  Bu hizmetlerimizden; Bakım ihtiyacı olanyaşlılar ve özürlüler, Nöroloji hastaları (felçli hastalara fizyoterapiuygulaması), Yatalak hastaların laboratuar hizmetleri ihtiyacı giderilmektedir.

 

HASTANIN HER SORUNUYLA YAKINDAN İLGİLENİYORLAR

 

Bize ulaşım konusunda ise; İlk etapta sağlık ocaklarıtarafından evde sağlık hizmetine ihtiyacı olan vatandaşlarımız tespit edilerek,adres bilgileri ile beraber birimimize bildirilir. Bu tespit işleminin ardındanekibimiz hastalarımızı tek tek ziyaret ederek durum belirlemesi yapar. Evdesağlık hizmetine ihtiyacı olan hastalarımızın dijital ortamda kayıtlarıyapılarak sağlık dosyaları oluşturulur. Bu sağlık dosyaları şimdiye kadaryaşadığı sağlık sorunları, halen devam eden hastalığının seyri, geçirdiğitedavi aşamalarından oluşur. Daha sonra, hastamızı sürekli takip eden bir hekimmevcut ise bu hekimin önerileri doğrultusunda, böyle bir hekim mevcut değil iseekip doktorumuzun görüşleri doğrultusunda tedavi planı düzenlenir. Varsa yüksektansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların takibi yapılır ve evdetedavi edilebilecek sağlık sorunları tespit edilerek tedavi planına dahiledilir. Hastaların reçeteleri yazılarak gerekirse ilaç temini sağlanır. Ekiphemşiresi de hastanın ihtiyaçları doğrultusunda bir bakım planı hazırlar. Bubakım planı, varsa vücutta oluşan yatak yaralarının bakımı, yüksek tansiyon,şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların takibi, sonda, kateter bakımı, ilaçuygulaması, kan alınması vb. tıbbi uygulamalarla beraber hastaya psikolojikdestek sağlanmasını da içerir. Hastaya yapılması gerekli olan basit tıbbiuygulamalar konusunda hasta ve hasta yakınlarına eğitimler yapılır.

 

HASTALAR SÜREKLİ TAKİP EDİLİYOR

 

Hastalar belli periyotlarla ziyaret edilerek bakım vetedavileri düzenli olarak yapılır. Hastanın hangi sıklıkla ziyaret edilmesigerektiği bakım ve tedavi planı doğrultusunda hekim tarafından belirlenir.Ayrıca lüzum halinde hastaların klinik tedavileri için hastaneye nakilleriyapılır. Hastalarımızın sağlık ihtiyaçları ve hastalık halleri sona erene kadargerekli bütün sağlık hizmetleri en iyi şekilde sağlanır” dediler.

 

Demokrat

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • GENCAY VE ŞİMŞEK BULUŞTU22 Mayıs 2018 Salı 00:46
 • TURAL'DAN TEŞEKKÜR22 Mayıs 2018 Salı 00:28
 • EĞİRDİR'E ATEŞ DÜŞTÜ21 Mayıs 2018 Pazartesi 13:06
 • BİRİNCİ SIRAYA OTURDU CHP KARIŞTI21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:02
 • BAYDAR LİSTE DIŞI KALDI21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:58
 • ASFALT SEZONU DUALARLA AÇILDI21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:53
 • BAKIR ÇİZİK YEDİ20 Mayıs 2018 Pazar 23:19
 • DİŞ HEKİMİ KAZADA ÖLDÜ20 Mayıs 2018 Pazar 21:43
 • İTTİFAKLAR HANGİ SIRADA20 Mayıs 2018 Pazar 14:39
 • SÖNMEZ AK PARTİ ÇADIRINDA19 Mayıs 2018 Cumartesi 23:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20