• BIST 110.932
 • Altın 174,978
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 17 °C

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERDEN KONGRE TEPKİSİ

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERDEN KONGRE TEPKİSİ
LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERDEN KONGRE TEPKİSİ

Isparta’da gerçekleştirilecek Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresine yapılan çağrıda Edebiyat, Eğitim, Felsefe, Hukuk, İktisat, İlahiyat, İletişim, İşletme, Mimarlık & Şehircilik, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Politikalar, Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler alanlarında bildiriler sunulabileceği belirtilmesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Lisansüstü eğitim gören öğrencilerin tepkisi ile karşılaştı.

SDÜ V. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresine ev sahipliği yapacak. Isparta’da gerçekleştirilecek V. TLÇK’da Edebiyat, Eğitim, Felsefe, Hukuk, İktisat, İlahiyat, İletişim, İşletme, Mimarlık & Şehircilik, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Politikalar, Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler alanlarında oluşturulan alt konu başlıklarında bildiriler kabul edileceği duyuruldu. Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Lisansüstü eğitim gören Fizik, Kimya, Biyoloji, Mühendislikler, Su Ürünleri, Zooteknik ve Matematik gibi çok sayıda bölümün kongre çağrısında yer almaması ise SDÜ’de lisansüstü eğitim gören öğrencilerin tepkisi ile karşılaştı. Kongreye sosyal medya üzerinden tepki gösteren lisansüstü öğrencileri Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Lisansüstü öğrenci sayısı 4697 öğrencisi olduğuna dikkat çekerek “bilimin esas kaynağı temel bilimler neden kongrede bildiri sunamıyor?” diye sordu.

TLÇK SDÜ’DE
SDÜ önümüzdeki yıl önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. İlki 2012 yılında Konya’da, ikincisi 2013 yılında Bursa’da, üçüncüsü 2014 yılında Sakarya’da, dördüncüsü 2015 yılında Kütahya’da gerçekleştirilen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK) 12-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Isparta’da gerçekleştirilecek. TÜBİTAK tarafından desteklenen kongre İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Süleyman Demirel Üniversitesi iş birliğiyle düzenleniyor.

Lisansüstü çalışmalar yapan araştırmacıların, ortak dil ve yöntem geliştirmelerine imkân ve zemin sağlamak, Türkiye’de yaşanan özgün akademik üretim sorununu aşmaya yönelik kuşatıcı yaklaşımları teşvik etmek amacıyla düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresinin, sosyal bilim çalışmalarında önemli bir boşluğu doldurmaya başladığına dikkat çekiliyor. Genç akademisyenler arasında çok yönlü bir iletişim ve tecrübe aktarımı imkânı yaratılarak çalışmaların zenginleştirilmesi ve bilim dünyasına kazandırılması amaçlanana kongrede ayrıca Türkiye’deki lisansüstü çalışmaların niteliğinin artırılması yönünde ortaya konan çabalara katkı sağlamak kongrenin temel hedefleri arasında sayılıyor.

SDÜ’DEN ÇAĞRI
Kongre ile ilgili SDÜ internet sitesinden yapılan çağrıda “Süleyman Demirel Üniversitesi ve İlmi Etüdler Derneği işbirliğiyle düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi(TLÇK), 12-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Lisansüstü çalışmalar yapan araştırmacıların, ortak dil ve yöntem geliştirmelerine imkân sağlamak, Türkiye’de yaşanan özgün akademik üretim sorununu aşmaya yönelik kuşatıcı yaklaşımları teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi”ne, lisansüstü çalışmalarına devam eden veya yüksek lisansını, doktorasını son iki yıl içerisinde tamamlamış olan araştırmacılar katılabilecek.

Edebiyat, Eğitim, Felsefe, Hukuk, İktisat, İlahiyat, İletişim, İşletme, Mimarlık & Şehircilik, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Politikalar, Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler alanlarında oluşturulan bildirilerin kabul edileceği kongre hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız” denildi.

FEN BİLİMLERİ NEDEN YOK?
Kongrenin resmi internet sitesinde ise “Kongreye lisansüstü çalışmalarına devam eden veya yüksek lisansını, doktorasını son iki yıl içerisinde tamamlamış olan araştırmacılar katılabilirler. Gönderilen özetler ve bildiriler en az iki hakem tarafından değerlendirildikten sonra kabul edilmektedir. Katılımcıların konaklamaları organizasyon kapsamında karşılanacaktır. Kongrede, bilimsel disiplini gözeterek nitelikli çalışmalar ortaya koymayı arzulayan tüm lisansüstü öğrencilerinin değerli çalışmalarıyla yer almasını beklemekteyiz” diyerek çağrı yapılan kongreye Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde lisansüstü eğitim gören öğrenciler tepki gösterdi.

4697 LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİSİ ÇAĞRI BEKLİYOR
Fen Bilimlileri Enstitüsü bünyesinde Mühendislik dalları, Ziraat dalları, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Su Ürünleri gibi alanlarda lisansüstü eğitim gören öğrenciler kendi alanlarından başlık açılmamasına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Fen Bilimleri enstitüsü bünyesinde 2929’u erkek, 1768’i bayan olmak üzere 4697 lisansüstü öğrencisinin bulunduğuna dikkat çeken öğrenciler “bilim temel kaynağı olan fen bilimlerinde lisansüstü eğitim gören öğrencilere neden çağrı yapılmıyor” diye sordu. Sosyal medya da yapılan paylaşımlarda “Türkiye'de Lisansüstü Çalışmalar Kongresi yapılıyor benim ülkemde benim üniversitemde gerçekleştiriliyor ve gelin görün ki Temel Bilimlerden Fizik, Kimya, Biyoloji Ve Matematiğin esamesi okunmuyor” ifadeleri ile tepki gösterdi.

DİĞER ALANLARDAN YETERLİ BAŞVURU OLURSA
Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresinin resmi internet sitesinde yer alan ‘diğer’ başlığında “Kongrede ilan edilen konular arasında bulunmayan alanların dışında da kongremize bildiri kabul edilmektedir. “Diğer” konu başlığı altından gönderilen aynı alandan bildiriler için yeterli sayıya ulaşılması durumunda yeni bir alan başlığı açılabilir” ifadesine yer verilerek diğer alanlardan yeterli sayıda bildiri gelmesi halinde konu başlığı açılabileceği belirtildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20