• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 28 °C
 • Burdur 19 °C

MÇK'DAN İTİRAZA SAVUNMA

MÇK'DAN İTİRAZA SAVUNMA
Mahrukatçıların, kömrü yakımını yasaklayan MÇK kararının iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesine başvurusunun ardından, MÇK mahkemeye aldığı kararın gerkeçlerini içeren savunması iletti. Dilekçede Konya örneği ve Temiz Hava Eylem Planı örnek gösterild

Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) hava kirliliğine neden olduğu ve insan sağlığını doğrudan olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren kömür yakımının yasaklanmasına karar vermişbunun üzerine mahrukatçılar Isparta İdare Mahkemesine kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için  başvurmuşlardı.  O iptal istemine karşılık, MÇK da, mahkemeye alınan karadaki gerekçelerini içeren savunma dilekçesini sundu.

TEMİZ HAVA EYLEM PLANINI BAKANLIK İSTEDİ

MÇK savunmasında  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından 09.09.2013 tarih ve 31677 sayılı (2013/37) sayılı Genelgesi çerçevesinde Isparta'nın yüksek kirlilik potansiyeli bulunan iller kategorisinde değerlendirildiği ve Isparta için Temiz Hava Eylem Planının oluşturulup  gönderilmesinin istendiğine dikkat çekildi.

BAKANLIK VERİLERİ ONAYLADI  

Dilekçede,  ülke genelinde hava kalitesi izleme ağı oluşturulması çalışmaları çerçevesinde  Çevre ve Orman Bakanlığınca Isparta'ya Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu kurulduğu ve yapılan takiplerde Ocak ayı içerisinde Partikül Maddenin (PM) en yüksek bulunduğu  ikinci il, 2013-2014 kış sezonu (Ekim-Mart) dönemi değerlendirmesinde ise Partikül Maddenin (PM) en yüksek bulunduğu 6. (altıncı) İl olarak değerlendirildiğine vurgu yapıldı.  

KONYA ÖRNEĞİ

MÇK savunmasında, Konya'da yaşanan süreci örnek gösterildi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi: "Konya İl Merkezinde doğalgaz altyapısı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerdeki merkezi ısınan konutlarda ve sanayi tesislerinde 2008 yılı Haziran ayı itibariyle doğalgaz dönüşümünün yapılarak kullanıma geçilmesinin zorunlu hale getirilmesine ilşkin Konya Valiliği Mahalli Çevre Kurulu'nun 06.11.2007 tarih ve 2007/11 sayılı kararının 7. Maddesinin iptali istemiyle açılan dava hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle iptaline karar verilmiş, bu karar davalı idare tarafından temyiz edilmiştir. Temyiz isteminde bulunan Konya Valiliği'nin itirazı Danıştay Ondördüncü Dairesi (Esas No:2011/13784, Karar No:2013/1306) tarafından "çevrenin korunması konusunda tedbir almakla yükümlü bulunan İdarece bu amaçla tesis edilen işlemde hukuka aykırılık bulunmadığından aksi yönde ki temyize konu İdare Mahkemesi kararında hukuki isabet görülmemiştir." kararı ile bozulmuş olup doğalgaz altyapısı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

2019 AB STANDARTLARI

İlimizde; özelikle Ekim-Mart aylarını içeren kış döneminde ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği yaşanmaktadır. Bu dönem içerisinde durgun meteorolojik şartların yaşandığı günlerde kirlilik daha yoğun olarak gözlenmektedir. Danıştay Ondördüncü Dairesi'nin Konya Valiliği için vermiş olduğu karar doğrultusunda İlimiz hava kalitesi değerlerinin Ülkemiz ilk on İli arasında yer alması, son yıllarda görülen solunum yolu rahatsızlıklarındaki artış sebebi ile İlimiz merkezinde doğalgaz hattının geçtiği yerlerde kademeli olarak doğalgaz kullanımına geçilmesi, ilerleyen dönemlerde İlimizde ölçümü yapılan Partikül Madde (PM) değerlerinin Bakanlığımız ve 2019 yılı Avrupa Birliği standartlarının yakalanması açısından önem arz etmektedir"

HUKUKA AYKIRILIK YOK

MÇK tüm gerekçelerini açıkladıktan sonra taleplerini sıraladı.  MÇK alınan kararda kesinlikle kamu yararı ve menfaati göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekti.  Söz konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı ifade edildi.  "Uygulanan Mahalli Çevre Kurulu Kararı telafisi güç ve imkansız bir zararın meydana gelmesi ihtimali taşımadığından ve yapılan tüm işlemlerin mevzuata uygun olması nedeniyle işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması talebinin reddine ve yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini arz ve talep ederiz" görüşüne yer verildi.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20