• BIST 109.404
 • Altın 173,793
 • Dolar 4,0809
 • Euro 4,9792
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 24 °C
 • Burdur 20 °C

MESLEKİ EĞİTİM UÇUŞA GEÇİYOR

MESLEKİ EĞİTİM UÇUŞA GEÇİYOR
MESLEKİ EĞİTİM UÇUŞA GEÇİYOR

Isparta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bu yıl öğrenci alımına başlayan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin alanlarıyla ilgili de karar alındı. Buna göre teklif edilen Elektrik, Elektronik Teknolojisi alanı, Kimya Teknolojileri alanı, Uçak bakım ve İtfaiyecilik alanının açılması yönünde karar alındı. Kurulun bu kararı Milli Eğitim Bakanlığı'na teklif edilecek.

TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılması teklif edilen alanlara ilişkin konuşan İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, bu okulla ilgili daha önce 4 bölüm teklif ettiklerini, Bakanlık tarafından Motorlu Araçlar Teknolojisi ile Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri alanlarına onay verildiğini söyledi. Diğer iki alanla ilgili henüz kendilerine bilgi gelmediğini aktaran Can, yeni alan tekliflerini de Kurula sundu.

Kurula sunulan dört alan teklifinde Uçak Bakımının da bulunduğunu aktaran İlyas Can, "İlimizde bu alanı cazip kılan asıl unsur Ankara Etimesgut'taki Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nın Isparta'ya taşınacak olmasıdır. Bu komutanlık bünyesinde istihdam edilecek olan Uçak Bakım Teknisyenlerinin hem bu komutanlıkta hem de sivil havacılık alanında önemli bir istihdam imkanı doğuracağı düşünülmektedir." dedi.

İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANDI

Isparta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı dün saat 14.00'da Öğretmenevi VIP Salonunda Vali Yardımcısı Tacettin Özeren Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, İş-Kur İl Müdürü Hüseyin Ergin, Isparta Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Tufan Uysal, Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mehmet Akif Ülger, ITSO Başkan Yardımcısı Metin Çelik, BAKA Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili, Gül Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Mehmet Boyacı ve çeşitli konfederasyon temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, "Okulumuzda Mesleki ve Teknik Eğitim okul türlerinde var olan iki okul programının bulunması öngörülmektedir. Bu programlar Anadolu Meslek Programı (AMP) ve Anadolu Teknik (AMP) Programıdır. Anadolu Meslek programında mesleki beceri geliştirmeye yönelik dersler, Anadolu Teknik programında ise akademik becerileri geliştirmeye yönelik dersler ağırlıklıdır. Hangi alanda hangi program türünün uygulanacağı teklifi yapılırken, alanda yüksek öğrenime geçiş imkanı ve o alanda Teknoloji Fakültelerinde kontenjan bulunup bulunmaması dikkate alınmıştır. Yüksek öğrenimde akademik kariyer imkanı bulunan alanlarda Anadolu Teknik Programı teklifi yapılmış, teknisyen statüsünde istihdam olanakları fazla olan alanlarda ise sadece Anadolu Meslek Programı öngürülmüştür. Bunun yanısıra Anadolu Teknik Programına geçiş öğrencinin dokuzuncu sınıfta belli bir not ortalamasını yakalaması zorunluluğu getirdiğinden bu alanı tercih etmek isteyen fakat gerekli ortalamayı yakalayamayan öğrenciler için aynı alanda Anadolu Meslek Programı uygulamak da bir zorunluluktur." dedi.

TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılması teklif edilen alanlara ilişkin konuşan Can, şöyle devam etti;

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

İlimizde mevcut Mesleki ve Teknik Eğitim okullarında Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı merkez ilçede 3 okulda mevcuttur ve mesleki eğitim alanları içinde en çok tercih edilen alandır. 3 okulda varolan bir alanın okulumuzda açılmasının teklif edilmesi ihtiyaç var mı sorusunu akıllara getirse de bu alanın bir çok yeni alana kaynaklık ediyor olması (Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Raylı Sistem Teknolojileri vb.) henüz ilimizde yeterli istihdam olanağı bulunmayan bu alanlar yerine Elektrik- Elektronik Teknolojileri alanının açılmasını gerekli kılmaktadır. Elektrik Elektronik alanının öğretmen ve atölye altyapısının okulumuzda hazır bulunması ileride istihdam olanağı oluşunca diğer alanların hayata geçirilmesini kolaylaştıracaktır.

KİMYA TEKNOLOJİLERİ ALANI

İlimizin kozmetik sektörü için gül yağı tedarikçisi olarak dünyada söz sahibi olması, değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Kimya alanında yetişecek ara elemanların ilimizde gülyağı üreten firmaların AR-GE ve üretim laboratuarlarında istihdam edilmesi, bu sektörde kaliteli ürün ve kendi markalarımızı geliştirme fırsatını da beraberinde getirecektir. Ayrıca bu alanda yetişen ara elemanların 1. Cam fabrikalarında, 2. Lastik ve kauçuk fabrikalarında, 3. Çimento fabrikalarında, 4. Kâğıt fabrikalarında, 5. şeker fabrikalarında, 6. Boya fabrikalarında, 7. Gıda sektöründe, 8. ilaç sektöründe, 9. Gübre fabrikalarında, 10. Toprak ve su analiz laboratuarlarında, 11. kozmetik ve temizlik sektöründe, 12. Enerji sektöründe, 13. Petrol ve rafinerisi sektöründe, 14. Otomotiv fabrikalarında, 15. Metal sektöründe, 16. Deri sektöründe, 17. Tersanelerde, 18. Tekstil sektöründe, 19. Petrokimya 20. Sağlık sektöründe, 21. Maden sektöründe, 22. inşaat sektöründe, 23. Ahşap sektöründe istihdam olanağı bulunmaktadır.

UÇAK BAKIM:

İlimizde bu alanı cazip kılan asıl unsur Ankara Etimesgut'taki Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nın Isparta'ya taşınacak olmasıdır. Bu komutanlık bünyesinde istihdam edilecek olan Uçak Bakım Teknisyenlerinin hem bu komutanlıkta hem de sivil havacılık alanında önemli bir istihdam imkanı doğuracağı düşünülmektedir.

Bu inceleme raporunda okulumuzda açılması teklif edilen alanlar bölgemiz ve ilimizde geleceğe dönük gelişme ve istihdam potansiyeli olan alanlardır. Bu alanlarda mesleki eğitim alacak gençlerimizin hem sanayinin ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılamaları hem de alanlarında yüksek öğrenime devam edip akademik kariyer yapmaları öngörülmektedir.

İTFAİYECİLİK ALANI

Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir. Meslekte eğitim ihtiyacına bağlı olarak nitelikli eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu alanda eğitim yapan bölgemizde başka okul olmaması öğrencilerin istihdam olanağını arttırmaktadır.

İlimizde istihdam olanağı yüksek bu alanlarda mesleki eğitim yapılması hem mesleki eğitimi tercih edecek öğrenci profilini yükseltecek hem de okulumuzun marka değerine katkı sağlayacaktır. Bu alanların Batı Akdeniz Kalkınma bölgemizde diğer illerde bulunmayan alanlar olması diğer illerdeki istihdam olanaklarından da gençlerimizin faydalanmasını sağlayacaktır." ifadelerine yer verdi.

Can'ın konuşmasının ardından İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu bu alanların açılması yönünde karar aldı. Alınan bu karar Milli Eğitim Bakanlığı'na teklif edilecek.

BOYACI'DAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Meslek lisesinin kazandırılmasında emeğe geçenlere teşekkür eden Gül Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Mehmet Boyacı, "Sanayi Sitemizin içinde bulunan okul alanına meslek lisesinin kazandırılmasında bugüne kadar her türlü desteği veren TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere Sayın Valimiz Vahdettin Özkan, Isparta Milletvekillerimize, Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Günaydın, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Milli Eğitim Müdürümüz İlyas Can, Isparta Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Tufan Uysal ve her türlü çalışmada desteğini yanımızda hissettiğimiz sanayi esnafımıza teşekkür ederiz." dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20