• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 23 °C
 • Burdur 15 °C

MODERN KÖLELİK KABUL EDİLEMEZ

MODERN KÖLELİK KABUL EDİLEMEZ
Belediye İş Sendikası Isparta Şubesi'nin 10. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek listenin olduğu kurulda Cemal Kurt yeniden şube başkanı seçildi. Genel Kurula katılan Belediye -İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, taşeronlaşmanın modern kölelik

Belediye İş Sendikası Isparta Şubesi'nin 10. Olağan Genel Kurulu, geçtiğimiz cumartesi Belediye Kültür Sineması'nda yapıldı. Genel Kurul'a Belediye -İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, Sendikanın Eğitim ve Basın Sekreteri Bayram Özkan, Türk-İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, TES-İŞ Şube Başkanı osman Korkmaz, Türk Yerel Hizmet -Sen Şube Başkanı Suat Tanyeri,  Yol-İş Sendikası Antalya 2 Nolu Şube Genel Sekreteri Adnan Kocabaş, CHP İl Başkanı Vedat Şenol ve  Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Abdülkadir Ersal katıldı.   Genel Kurul'da Divan Başkanlığı'na  Belediye -İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol seçildi.

                Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Cemal Kurt, sendika olarak  belediye yönetimleriyle iyi niyet çerçevesinde toplu sözleşme masasına oturduklarını ve işçilerin lehine  olan düzenlemelerle anlaşma sağladıklarını söyledi.   Isparta'da geçmiş dönemde işçilerin sendika ddeğiştirmeye zorlandığını anımsatan Kurt, sendikanın verdiği hukuk mücadelesinden zaferle ayrıldığını söyledi. Kurt, belediye başkanlarının  sendika konusunda tarafsız olması gerektiğini, işçilerin istediği sendikaya üye olmalarının Anayasa'da güvence altına alındığını kaydetti   Sendikanın  denetim ve faaliyetlerinin ibrasından sonra teşekkür konuşması yapan Kurt, " Bana dört yılılk dönemde güvendiğiniz ve akladığınız için hepinize teşekkür ederim. Bundan sonra da büyük bir şevkle sizlere hizmet etmeye devam edeceğim" dedi.

MODERN KÖLELİK

Belediye -İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, Soma'daki maden katliamında şehit olanları anarak sözlerine başladı.  İş kazalarında  Türkiye'de ciddi tedbirler alınmadığını, işverenlerin keyfi ve fütürsuzca hareket ettiklerini söyleyen  Erol,  konuşmasında şunlara yer verdi:

                " Avrupa'da  iş kazalarında birinci, dünyada üçüncü sıradayız. Bu kabul edilemez. İş güvenliği ve iş sağlığı konusunda daha ciddi tedbirler alınmak zorundadır. Ülkemizde çalışma hayatında zorluklar var. Başta taşeronlaştırma ve özelleştirme. Ülkemizdeki taşeronlaşmanın 2 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Taşeronlaşma modern kölelikten başka bir şekilde ifade edilemez.  Sadece kamu kurumlarında 600 bin civarında taşeron çalışan var. Taşeronlaşma örgütsüz yapı demektir. Bu sistemde yetki alıp sözleşme yapmak neredeyse imkansız. Hem yasal düzenlemesi eksik, hem işgüvencesi eksik.

BU İŞÇİ SINIFINA İHANET

Biz sendikaların da hataları var. Siyasi yapı üzerinde yeterince baskı kuramamamız, bizim bölünmüşlüğümüz siyasilere bu kapıyı açtı. Örgütsüz yapıyı yönetmek kolaydır. Maalesef iktidarlar ve iş verenler örgütlü yapı istemiyorlar. Bizim çalışanlar olarak bu konuda adım atmamız lazım. Bu örgütlü yapıyı ayağa kaldırmanın yollarını aramak orundayız. İşçi kesiminden baktğınızda üç konfederasyon yüzlerce sendika var. Bu bize lüks. Bu işçi sınıfına bir ihanet. Bu sendikaların birleşip tek çatı altında örgütlenmesi lazım. 4 kongrede  de birleşme karaı aldık. Ama diğer sendikalardan  yanıt gelmedi. Sadece bizim belediye iş kolunda üç sendika var. Bunların tek çatı altında berleşmesi lazım. Biz  buna hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Gerekise biz bırakıp gidelip. Gelsinler birleşelim. BELEDİYE BAŞKANLARI

SENDİKACILIK YAPMASIN          

Yıllardır bizim iş kolumuzda, yönetime  gelen belediye başkanlarının bazıları sendikacılık yapmaya kalkıyor. Sendika ve işçiyle uğraşan belediye başkanları var. Bu Isparta'da da yaşandı. Isparta işçisini yeniden kutluyorum. Alnındaa öpüyorum. Ciddi duruş sergliediler. Bugün de o duruşun meyvelerini topluyorlar.  Bu tüm Türkiye'ye ve belediye başkanlarına örnek olsun. Biz belediye başkanlarından tarafsız olmasını karışmamasını istiyoruz. İşçi istediği sendikayı seçmekte özgürdür. Eğer işçi sendikasından memnun değilse  bırakın buna kendisi karar versin.

GREV GEREKÇESİ SAYARIZ

Taşeron sisteminin kaldırılıp asil işlerde kadrolu işçilerle  istihdama devam edilmesi lazım. Bu konuda tüm sendikaların çaba göstermesini talep etmekteyiz. Yine hükümetin gündeminde olan ulusal istihdam  stratejisi var. Burada özel istihdam büroları açılmasını düzenleyen yasa tasarısı var. Yani İş-Kur'un yerine geçecek özel kölelik büroları açılacak. Bu çalışma hayatına ciddi darbe vuracaktır. Bölgesel asgari ücret tartışlıyor. Bu da çok zararlı. Yine kıdem tazminatının fona devri gündemde. Bunu asla kabul etmeyiz. Böyle bir yasanın çıkarılması genel grev gerekçesi sayılacaktır.  İşçimizin birikimini, hayalini almaya kimsenin hakkı yok."

KURT YENİDEN BAŞKAN

                Konuşmaların ardından seçime geçildi. Yapılan seçimde Cemal Kurt yeniden başkanlık görevine getirildi.  Yönetim şu isimlerde oluştu:

                Başkan Yardımcısı Zafer Yıldırım, Şube Mali Sekreteri Çetin Arıkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Sağlam ve Mehmet Sağlam. Denetim Kurulu: Mustafa Şen, Kamber Sevgi, Osman Çalış. Disiplin Kurulu: Ziya Şakır, Hayati Küçükcoşkun, Tahsin Doğan. Üst Kurul delegeleri: Cemal Kurt, Zafer Yıldırım, Çetin Arıkan, Mehmet Arslan, Atıf Çetinkaya, Mevlüt Aydemir, Mustafa Sağlam.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20