• BIST 110.932
 • Altın 175,097
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 8 °C

MÜSİAD’DAN KOALİSYON ÇAĞRISI

MÜSİAD’DAN KOALİSYON ÇAĞRISI
MÜSİAD’DAN KOALİSYON ÇAĞRISI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şube Başkanları Ankara’da yaptıkları toplantı sonrası erken seçim uyarısı yaptı. Açıklamada erken seçim söylemlerinin koalisyon görüşmeleri tamamlanmadan gündeme gelmemesi gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada “Temennimiz, ülkemiz için hayırlı bir koalisyon hükümetinin, hızla kurulmasıdır” ifadelerine yer verildi. 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara’da Şube Başkanları ile yaptığı toplantıda, 2015 Genel Seçim Sonuçları sonrası ortaya çıkan tablo ve yeni hükümetin kurulması çalışmalarını değerlendirerek, iş aleminin beklentilerini görüştü.

KOALİSYON HÜKÜMETİ HIZLA KURULMALI

MÜSİAD Şube Başkanı Mustafa Selim Özkutlu tarafından yayımlanan toplantının sonuç bildirgesinde “MÜSİAD ailemizin, bu yıl 25 yılını geride bıraktığını, bu 25 yılda, MÜSİAD’ın hem önemli bir boşluğu doldurduğunu hem de zor bir görev ifa ettiğini ifade etmek isteriz. Gerektiğinde hayır demesini bildik, sonra da, yanlışları söyledik.

Doğru ve güzel yapılan her işin, arkasında durduk, teşekkür ettik. Geleceğe bıraktığımız değerlerimizinönemli bir parçasıdır, bu tavrımız.

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Bu gözle bakınca, hamdolsun ki, MÜSİAD'ın ne olduğu bellidir” denildi.

Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurma görevinin, AK Parti Genel Başkanına verildiği hatırlatılarak “Temennimiz, ülkemiz için hayırlı bir koalisyon hükümetinin, hızla kurulmasıdır” ifadelerine yer verildi. 

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Siyasi partilere yapılan çağrıda ise “Kurulacak Hükümetin, hak ve özgürlükler noktasındaki kazanımlarımızdan ve ekonomik hedeflerden vazgeçmemesi, öncelikli bir konudur.

Daha güzelini elde etmek adına, geldiğimiz noktayı yeterli bulmasak da, ekonomimizin geldiği yer ve refah seviyemiz, hepimiz için, önemli, ortak bir kazanımdır. Askeri vesayetin kaldırılmasından, kişisel hak ve özgürlüklere kadar, geniş bir alanda, elde ettiğimiz kazanımlarımıza sahip çıkmak, önceliğimiz olmalıdır.

Başörtüsü ile eğitim gibi, inancından dolayı kızlarımızın çalışmasına konan engellerin ortadan kaldırılması gibi, demokratikleşme, eğitim, sağlık, ulaşım gibi, pek çok alanda, önemli gelişmeler elde ettik.

Bugün, Yeni Koalisyon Hükümetinin kimler arasında olacağı kadar, sağlıklı ve uzun soluklu devamı için, koalisyon protokolünün detayları da, önemlidir.

Seçim sonuçlarının, bir özeleştiriyle, toplumsal ve siyasal bir fırsata dönüştürülebileceğine de inanıyoruz” denildi.

EKONOMİ GÜÇLÜDÜR ANCAK!

MÜSİAD Başkanlar Kurulundan yapılan açıklamada şunlara yer verildi. “STK'lar olarak, biz de özeleştiri yapmalıyız. Ülke sorunlarına, zamanında ve doğru yaklaşımlarla, sağlıklı çözümler üretebiliyor muyuz? Siyasetin bizi etkilemesi, hangi boyutlarda?

Siyasal özeleştiri noktasındaysa; Seçim Kanunu, Seçim Barajı, Siyasal Partiler Kanunu, tekrar değerlendirilmelidir. Çözüm süreci, hem barış, hem de sosyal ve ekonomik sonuçları itibarıyla önemlidir, ancak, devletin zafiyete uğratılmasına da, asla izin verilmemelidir.

Eğitim Reformu, Hızlı ve Adil işleyen Hukuk Devleti Reformları, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi ve diğer Yapısal Reformlar, devam etmelidir.

Diğer taraftan, Bürokrasi, yeni hükümet kurulana kadarki dönemde, zaafiyet göstermemelidir.

Ekonomimiz, bu süreçten kısa vadede etkilenmeyecek kadar güçlüdür. Ancak, gündemimizde, siyasi partilerimizin koalisyonu varken, güneyimizde başka koalisyonlar kurulmaya çalışılıyor. Etrafımızda belirsizlikler çemberi var. Hükümet belirsizliğinden kurtularak, Kasım ortasındaki bir erken seçim ve yılsonuna sarkabilecek yeni hükümet hesaplarından, ilk planda uzak durmamız lazım.

MASAYA SAMİMİYETLE OTURULMALIDIR

Bu açıdan, koalisyon görüşmelerinde, masaya, samimiyetle ve sonuç almak amacıyla oturulmalıdır. Bunun sonunda, sağlıklı bir hükümet kurmak, istisnasız tüm parti liderlerinin öncelikli görev ve sorumluluğundadır.

Siyasi Partilerimiz, iktidar olmak için siyaset yaptığına göre, çözüm, siyasetin sorumluluğundadır. Şimdi, Milletimiz, siyasetten bunu bekliyor.

Bu çabalara rağmen bir hükümet kurulamazsa, elbette yeni bir seçim yapılacaktır.

Bir STK olarak, görüş ve beklentilerimizi söylüyoruz, ama Siyaset Mekanizmasının İşleyişine müdahale niyetimizin olmadığını da vurgularız.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20