• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 9 °C

MUTLU YAŞAM ŞEHRİ ISPARTA

MUTLU YAŞAM ŞEHRİ ISPARTA
MUTLU YAŞAM ŞEHRİ ISPARTA

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), proje çağrısına çıktığı 2016 Mali Destek Programları bilgilendirme toplantısını Burdur ve Antalya’nın ardından Isparta’da da yaptı. Toplam 12 milyon TL’lik mali desteğin verileceği programların tanıtım toplantısına Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Çarıkçı ile Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör, yerel yönetim ve STK temsilcileri katıldı. Vali Vahdettin Özkan, “’İyi proje destek bulur’ diyerek iş adamlarımızdan, kamu kurumlarından, belediyeler ve STK’lardan nitelikli projeler bekliyoruz. Mali Destek Programlarının herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Isparta, Antalya ve Burdur’un sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak üzere faaliyetlerini sürdüren BAKA, ‘Küçük Ölçekli İşletmeler’, ‘Sosyal Kalkınma’ ve ‘Sürdürülebilir Çevre’ alt başlıklarından oluşan 2016 Mali Destek Programları ile ilgili bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. Toplantı, Burdur ve Antalya’nın ardından Isparta’da Barida Hotels’de gerçekleştirildi. Yeni mali destek programlarının hayırlı olmasını dileyen Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan, BAKA’nın 2016 yılı Ma!i Destek Programı kapsamında ‘Küçük Ölçekli İşletmeler’, ‘Sosyal Kalkınma’ ile ‘Sürdürülebilir Çevre’ alt başlıklarında 12 milyon TL’lik mali desteklerinden Isparta’nın yararlanmasını istedi.

TÜİK 2015 yılı verilerine göre Isparta’nın konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, alt yapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti göstergelerine göre belirlenen ‘İllerin Genel Yaşam Endeksi’ sıralamasında birinci olduğunu belirten Vali Vahdettin Özkan, bunun nedenlerini şöyle anlattı:

“Isparta Valiliği; çözüm odaklı yaklaşım, etkin takip ve izleme sistemi, merkez taşra dayanışması ve milletvekillerinin desteği ile mutlu yaşam şehri Isparta'yı tesis etmiştir.Valilik çalışmalarında, Isparta ilinin ekonomik ve sosyal gelişmesi ‘bütüncül ve çok boyutlu’ biçimde ele alınmış, ‘insan odaklı kalkınma anlayışı’ içerisinde ‘katılımcı bir yaklaşımla’ hareket edilmiştir. Özel sektörle işbirliği içerisinde oluşturulan sinerji ile kısa vadeli önceliklerin de ötesine geçerek uzun vadeli amaç ve hedefler belirlenmiş, çalışmalarda kamu-özel sektör dengesinin yanısıra, kurumlar arası uyum ve bütünlük de gözetilmiştir.Hizmetlerin her aşamasında esas alınan unsur, Isparta halkının refahını artırmak, hayat standardını yükseltmek, temel hak ve özgürlükler zemininde adil, güvenli ve huzurlu bir yaşam ortamı tesis etmek olmuştur.

Bu çerçevede;2023 Vizyonu, ulusal stratejik belgeler ve öncelikli dönüşüm programlarının ışığında; iyileştirilmesi gereken alanlar tespit edildi.Sektörel analizler gerçekleştirildi, sektörel analizler doğrultusunda eylem planları hazırlandı ve havacılık ile tıbbi aromatik sektörlerinde kümelenme faaliyetleri başlatıldı.”

‘GELİR İSTİHDAM ARTIRICI PROJELERE DESTEK’

KOBİ’lerin rekabet güçlerinin artırılarak ekonomik büyümeye katkılarının yükseltilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü, gelir istihdam artırıcı projelerin BAKA, TKDK, KOSGEB tarafından desteklenmesiyle ekonomik gelişimi ve servet birikime önemli katkılar verildiğini vurgulayan Isparta Valisi Özkan, bu kapsamda yapılanları şöyle anlattı:

“Bu kapsamda;BAKA tarafından Son beş yılda 258 projeye 66,4 milyon TL kaynak aktarıldı. Yatırımcıların eş finansmanı ile toplamda 128,4 milyon TL’lik bir kaynak yatırıma dönüştü. Verilen desteklerle 1500’den fazla yeni istihdam sağlandı. Isparta’da ise Mali Destek Programları kapsamında 73 proje desteklendi. Isparta projelerine toplamda 20,8 milyon TL hibe desteği sağlandı. Firmalarımızın eş finansmanı ile Isparta’da toplam 39,5 milyon TL’lik yatırım ekonomiye kazandırıldı. TKDK tarafından 173 proje sözleşmeye bağlandı.Bunlardan tamamlanan 80 milyon TL yatırım tutarı olan projelere 40 milyon TL’nin üzerinde kaynak aktarıldı.KOSGEB tarafından da 2015 yılında 286 işletmeye 2.2 milyon TL destek verilmiştir.”

Kamu yatırımları ve özel sektöre verilen mali desteklerin yanısıra yatırım ortamını iyileştirme çalışmalarının da yapıldığına dikkat çeken Vali Özkan, şöyle devam etti:

“Örneğin valiliğimizce koordine edilen çalışmalar sonucu;Türkiye’de ilk defa yerel paydaşların katılımı ile Çevre Düzeni Planı ile ilgili tespit edilen itiraz, görüş ve önerilerin Bakanlıkça dikkate alınması sağlanmış ve Isparta’nın sosyoekonomik iş ve yatırım ortamını kısıtlayıcı plan hükümlerinin revize edilmesi sağlanmıştır.

Karacaören Baraj Gölleri ve Beyşehir Gölü Özel Hükümlerinde bulunan ekonomik faaliyetleri kısıtlayıcı hükümlerin revize edilmesi sağlanmıştır. %90 mutlak koruma alanına sahip olan ve Yenişarbademli ve Şarkikarağaç’ta yaşayan vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılık faaliyetlerini kısıtlayan Kızıldağ Milli Parkı koruma planı revize çalışmaları devam etmektedir.

Süleyman Demirel OSB’nin genişleme, Yalvaç OSB’nin kamulaştırma, Deri OSB’nin karmaya çevrilme süreçleri valiliğin koordinasyonunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca çözüme kavuşturulmuştur.

Ekonomi Bakanlığına sunulan önerilerle Isparta’nın ikinci kademe iller arasında en fazla sayıda sektörel teşvikten yararlanması ve OSB’lerde yeni yatırım alanları açılarak yatırımcılarımızın üçüncü derece bölgesel teşvikten yararlanmaları sağlanmıştır.

‘KALKINMA AJANSI ÇÖZÜM ORTAĞI OLARAK ÇALIŞMAKTADIR’

Kalkınma Ajansı sadece sektöre can suyu olacak mali destekler vermekle kalmayıp aynı zamanda Valilik adına kamu ve özel sektör yatırımlarında koordinasyonu gerektirecek çalışmaları da yürütmektedir. Yatırımcıların izin ruhsat işlemlerinde yaşadıkları sorunlar çözüme kavuşturulmaktadır. Yurt içi ve dışında tanıtım faaliyetleri yapılmakta ve ilimize gelen yabancı ticari heyetler iş adamlarımızla buluşturulmaktadır. Bu anlamda da Kalkınma Ajansımız sadece bir finans kaynağı değil aynı zamanda özel sektörün gönüllü çözüm ortağı olarak çalışmaktadır.

Sağlıktan eğitime, ulaştırmadan sanayiye, turizmden tarıma, orman ve sudan enerjiye pek çok sektörde kamu ve özel sektör yatırımlarının yapıldığı Isparta’da aynı zamanda sosyal desteklerle de dezavantajlı gruplar da hükümetimizin verdiği desteklerle valiliğimizce görüp gözetilmiştir.2016 mali destek programında imalat sektöründeki işletmelerin yanı sıra ilk defa çevre ve sosyal projelere de destek verilecektir.

Isparta’nın son on yılda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımız tarafından defalarca ziyaret edilmesi ilimize en üst düzeyde hükümetimizce verilen önemin göstergesidir. Bundan daha önemlisi bu ziyaretlerde Isparta için gündeme getirilen sorunların ilgili Bakanlıkların ve Milletvekillerimizin desteği ile valilik koordinasyonunda çözüme kavuşturulmasıdır. Bu nedenle başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza ve Bakanlarımıza ilimize göstermiş oldukları teveccüh ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İlimizin sorunlarına sahip çıkan Milletvekillerimizin desteğinin ve takibinin de Isparta İlinin mutlu yaşam şehrine dönüşmesinde önemli bir katkı sunduğu unutulmamalıdır.Ayrıca yapılan hizmetleri takdir eden kadirşinas Ispartalı vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.

Tüm alanlarda gözle görülür iyileştirmeler ve gelişmeler devam ederken yaşanılır bir Isparta için güçlü ve kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Isparta halkımızla, STK'larımızla, özel sektörümüzle beraber, aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğimizi belirtmek isterim. Bütün kurumların ortak misyonunun vatandaşa yapılacak hizmet olduğu unutulmamalıdır.”

SON BAŞVURU TARİHLERİ

2016 Yılı Mali Destek Programları’nın amacı, hedefi, alt başlıkları ile ilgili konularda ayrıntı bilgileri BAKA Program Yönetim Birim Başkanı Bayram Altıntaş verdi. BAKA’nın bu yıl ilk kez ‘Küçük Ölçekli İşletmeler’, ‘Sosyal Kalkınma’ ile ‘Sürdürülebilir Çevre’ alt başlıklarında Burdur, Isparta ve Antalya’daki projelere destek vereceğini hatırlatan Altıntaş, Küçük Ölçekli İşletmeler Programı’nda ‘Mikro’ işletmelerin projeleri için 3 milyon TL, ‘Küçük’ işletmeler için de 5 milyon TL, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların hazırlayacağı ‘Sosyal Kalkınma’ ile ‘Sürdürülebilir Çevre’ projeleri için de 2’şer milyon TL’lik bütçeler ayırdığını söyledi. Hangi projelerin kabul edileceği, dikkat edilmesi gereken noktalar, projelerin uygulanma yeri ve süreleri, maliyetlerin uygunluğu gibi konularda bilgiler veren Bayram Altıntaş, mali destek programına projelerin internet üzerinden son başvuru tarihinin 8 Nisan 2016, proje dosyalarının son teslim tarihinin ise 15 Nisan 2016 olduğunu hatırlattı.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20