• BIST 107.950
 • Altın 173,641
 • Dolar 4,0737
 • Euro 4,9583
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 17 °C

ÖBÜR DÜNYADA ELİMİZ YAKANIZDA OLACAK

ÖBÜR DÜNYADA ELİMİZ YAKANIZDA OLACAK
Milli Eğitim Müdürü İlyas Can?ın okul müdürlerinini görevlendirilmeleriyle iglili Türk Eğitim-Sen Şubesin?den gelen eleştirilerden sonra sendikaya yönelik ?Kendi üyelerini tebrik bile etmemişler? açıklaması sonrası ipler tamamen gerildi. Türk Eğitim-Sen

Isparta'da 75 puan ve üzeri alarak okul müdürlükleri görevi devam eden idareci görevlendirilmeriyle ilgili bir süredir Türk Eğitim-Sen Şubesi ile Milli Eğitim Müdürü İlyas Can arasında  devam eden tansiyon iyice yükseldi. Can'ın sendikaya yönelik  ‘müdürlüğü devam eden üyelerini tebrik bile etmemişler, mağduriyet üzerinden sendikacılık yapıyorlar' gibi açıklamalarına Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Balaban'dan yanıt gecikmedi. 

KENDİ SÖYLEDİKLERİNE İNANIYORLAR MI?

Balaban, infiale ve karışıklığa neden olan yönetici atama durumlarıyla ilgili Türk Eğitim Sen olarak eylemler gerçekleştirip, kamuoyuna açıklamalar da bulunduklarını bulunmaya da devam edeceklerini belirterek, şunlara yer verdi:

"Bu açıklamalarımızdan rahatsızlık duyan yöneticilerimiz geçtiğimiz günlerde basın ve yayın organlarına bazı demeçler verdiler. Gerçi söylediklerine kendilerinin de inandığını düşünmüyoruz ama yapabilecekleri çok fazla bir şey de yoktu. Onlar, kendi üzerine düşeni yapmak zorundaydılar! Ancak eğitimcilik mesleğinin etik değerleri ve omurgalı dik bir duruş doğru olmayı ve doğru konuşmayı zorunlu kılar.

GÖREVİNE DEVAM EDEN ARKADIŞIMIZI

TEBRİK ETMEK SAYGISIZLIKTIR

Bu aşamada görevlerine devam eden yöneticilere hayırlı olsun temennisinde bulunmak o görevi yapan arkadaşlarımıza saygısızlıktır. Zira bulundukları okul ve kurumda görevine devam eden 4 yönetici üyemiz makamlarından ayrılmış veya başka bir okul ya da kuruma başlamış değillerdir ki niye hayırlı olsun diye arayalım. Biz zaten tüm üyelerimizle her zaman bir ve beraberiz. Yönetici arkadaşlarımızı görevlerinden uzaklaştırma süreci başlar başlamaz sendikamız yöneticileri müdürlerimizle hemen irtibata geçerek hepsini istişare toplantılarında bir masaya toplamıştır. Onların bizden böyle bir beklenti içerisinde olduklarını söyleyenler bizi yani Türk Eğitim-Sen üyelerini ve ailesini tanıyamamışlardır. Üyelerimizi bir arada tutan rant bölüşümü değil Türk gençliğinin yetişmesi için milli eğitime yön veren ülke sevdalılarının hizmet etme ideali ve iradesidir. Yine de değerli yöneticilerimizin sendikamıza teveccüh göstererek! Üye olan idarecileri arayıp hal-hatır sormasını takdirle karşılıyoruz.

VİCDANLARI RAHAT MI?

Eğitim Bir-Sen'den 34 yöneticinin mağdur olduğu ifade edilmektedir. Bu mağdur olan yöneticilerin hakkını aramamak mensubu oldukları sendika yöneticilerinin ayıbıdır. Zira sendikalar, değerli yöneticilerimizin de belirttiği gibi üyelerinin hak ve menfaatleri doğrultusunda mücadele etmek için vardır. Yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen, bu yönetmeliğin uygulanmasını ve üyelerinden bir kısmının (-onları da nasıl seçiyor ve sınıflandırıyorsa) niye mağduriyetine sebep olmuştur. Bu yönetmelik çıkmasında onların hiç mi bilgisi, katkısı olmamıştır. Eğer öyleyse durum daha da vahimdir. O zaman eğitim çalışanlarının kendilerine verdiği yetkiyi nerede ve ne amaçlarla kullandıkları sorgulanmalıdır.   Bu yönetmeliğin çıkmasına engel olamadılarsa niçin bu yönetmeliğin kademeli olarak uygulanmasını ve emekli olanların yerine yenileri atanırken bu kriterlerin uygulanmasını istememişlerdir. Uygun olan da bu değil midir? Yıllarını eğitime adamış bu yöneticilere yapılan uygulama reva mıdır?  Bu yönetmeliğin uygulanmasını sağlayan ve uygulayanların vicdanları rahat mıdır?

YÖNETİCİ BÖYLE ÇARESİZ KALMIŞ 

Puanlama şekli başlı başına ayrı bir muammadır. Geçtiğimiz günlerde bir grup okul ve kurum müdürü kendisini puanla değerlendiren yöneticinin odasına giderek isimlerini ve görev yaptıkları okul ve kurumu sorduklarında adı geçen yönetici buna cevap veremez durumda kalmıştır. Zor durumda kalan yönetici çareyi odasını terk etmekte bulmuştur. Yöneticilerimizi bu konuma getirenler bu durumdan rahatsızlık duymuyorlar mı? Hangi bir yönetici bu durumda kalmayı ister.

ÜZERİMİZDE BASKI VE SİNDİRME VAR

Mağduriyetler üzerinden sendikacılık yaptığımıza gelince; ne yapalım sürekli bizim üyelerimizin üzerinde oyunlar oynanmaktadır. Türk Eğitim-Sen üyesi olmak mevcut yöneticilere göre başlı başına sorun teşkil etmektedir. Üyelerimiz iş huzurunu bozacak şekilde baskı ve sindirme ile karşı karşıya getirilip sendikalarından istifaya zorlanmaktadır. Çok renklilik, çok seslilik, dinlerin  ve halkların kardeşliğini savunan irade ne oluyor da Türk Eğitim Sen'e karşı hasmı hane bir tutum sergilemektedir. Sendikamıza gelince niçin sevgi damarları kurumaktadır. Gerçi bu durum yerel yöneticilerimizin boyutunu da aşmaktadır. Onlar kendilerine verilen talimatları uygulamakla yükümlülerdir.

ELLERİNDEN GELSE NEFES ALDIRMAYACAKLAR

Türk Eğitim-Sen'e üye bir idarecinin tekrar atanması veya yerinde kalmasını istememek ve bunun üzerinden sendikacılık yapmayı düşünmek bizim sendikacılık anlayışımız, kültürümüz ve tarihi varlık sürecimize aykırıdır. Her Türk Eğitim-Sen'li vicdanını makam koltuklarından değil mangal gibi yüreğinden, akıl ve bilimi onun hizmetine sunmuş Yüce Yaradanından alır. Bütün oldu bittiler karşısında sendikamızın susması isteniyorsa kimse olmayacak düşe yatmasın. Sendikamızın öncelikli görevi hakkı tutup kaldırmak için her meşru mücadeleyi sonuna kadar sürdürmektir. Daha ağır ifadeler kullanarak saygıdeğer yöneticilerimizi toplum nezdinde küçük düşürmek istemiyoruz. Ellerinden gelse Türk Eğitim-Sen'li eğitim çalışanı hiçbir üyeyi nefes aldırmayacaklar. Allah'tan hala hukukun üstünlüğüne inanan ahlak ve vicdan sahibi hakim ve savcılarımız var memlekette adaletin aktığı kanallarda var. Son olarak diyoruz ki; "Bugün darmadağın ettiğiniz adalet bir gün size de lazım olacaktır. Eğer her şeye rağmen fani alemde hakkımız zayi olacaksa Allah'ın adaleti bu dünyada olmazsa öbür dünyada tecelli edecektir. Orada üyelerimize yapılan haksız uygulamalar için ellerimiz yakanızda olacaktır. Orada hesap vermekten kaçamayacaksınız. Bunun şuur ve idraki ile görev yapmanızı tavsiye ediyoruz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EĞİTİMDE SORUNLAR SÜRÜYOR22 Ocak 2016 Cuma 12:50
 • DAMGACININ YOL İSYANI18 Ocak 2016 Pazartesi 21:41
 • DOĞA'DA BURSLULUK SINAVINA YOĞUN İLGİ09 Ocak 2016 Cumartesi 17:29
 • İŞ YERLERİ SABAHA KADAR AÇIK31 Aralık 2015 Perşembe 10:07
 • EL YAZISI KALKIYOR MU?23 Aralık 2015 Çarşamba 10:26
 • DEMOKRASİ MÜZESİNDE YÜKSEK LİSANS DERSİ09 Aralık 2015 Çarşamba 09:49
 • KULÜP ODALARI TADİLATTAN GEÇTİ28 Kasım 2015 Cumartesi 11:31
 • ÖĞRETMEN KREDİYLE YAŞIYOR24 Kasım 2015 Salı 14:49
 • İŞTE HALK-ÜNİVERSİTE BULUŞMASI16 Kasım 2015 Pazartesi 19:14
 • SDÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ALACAK16 Kasım 2015 Pazartesi 15:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20