• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 19 °C

OSB'DE ÇIKMAZ SOKAK

OSB'DE ÇIKMAZ SOKAK
Mevcut mania planı OSB'nin genişlemesine izin vermiyor. Yalvaç'taki OSB'nin boş olması nedeniyle üçüncü bir OSB yapılamıyor. OSB yatırımlarında çıkmaz sokağa giren Isparta, büyük ölçekli yatırımlara da cevap veremiyor.

ÇIKMAZIN İÇİNDEYİZ

Isparta, Organize Sanayi  Bölgesi  yatırımları açısından tam bir çıkmazın içine girmiş durumda. Süleyman Demirel OSB'de bir kaç küçük parselin dışında  yer kamazken,  havaalanı çevresindeki yapılaşma kriterlerini belirleyen mania planınının kriterleri nedeniyle  OSB'nin genişlemesine imkan tanınmıyor.

BÜYÜK ENGELLER

Isparta'ya yeni bir OSB kazandırılmasının önündeki engel Yalvaç OSB. Mevzuat gereği yeni bir OSB yapılabilmesi için mevcut OSB'lerin yüzde 90'ının dolu olması gerekiyor. Yalvaç OSB'de henüz bir yatırımcı bile  yokken, Isparta'da yeni bir OSB alanı oluşturulması imkansız. Büyük ölçekli yatırımlara da bu nedenle yanıt verilemiyor         

 Organize Sanayi  Bölgesi açısından Isparta  tam anlmayla talihsizlik yaşıyor. Mevcut OSB'nin genişlemesi önünde  mania planı engel teşkil ederken,  yeni bir OSB'de kurulamıyor. Büyük ölçekli yatırımların da  bu ortamda gelmesi imkansız.

BÜYÜK ALAN OLMASAYDI

KOLA FİRMASI GELMEZDİ

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili, Isparta'da OSB yatırımlarının önündeki engelleleri anlattı. En son geçen yıl bir kola firmasının Isparta'ya yatırım yaptığını anmısatan Bilgili, "O zaman  OSB'de boş parselemiz yeterince vardı. Firma 98 bin metrekarelik yeri aldı. Bu alan onlar için yeterliydi. Onun tam karşısında daha önce bir yatırımcının alıp da üretime geçemediği bir  alan vardı. 60 bin metrekare kadar. Onu da aldılar.   Birleştirdiler 160 bin metrakarelik bir parsele yatırım yapıyorlar. Eğer bu ölçüde büyük bir parsel alanı olmasaydı yatırımdan vazgeçerlerdi. Çünkü yoğun üretim yapacakları geniş ölçekte bir yer gerekiyordu. Büyük ölçekli yatırımlarda alanın mutlaka büyük olması gerekiyor. Örneğin bölgemizde süt hammadde olarak var. Daha önce bu  bir hazır dondurma üretimi yapan firmanın yatırımında yaşanmıştı. Konya'nın süt olarak bize göre avantajları da var. Hem illerle bağlantısı iyi, hem limanlara, büyükşehirlere yakınlığı var. Burada da hayvancılığa iyi yatırımlar yapıldı.  O firma  bir ara  Isparta'ya yatırımı düşündü. Ama o düşünce aşamasında bile minimum talepleri 360 dönümlük bir alandı.  Bizim OSB'de mevcut dağınık parselleri bile birleştirsek bile bu kadar alan yapmıyordu. Eğer 360 dönümlük tek parsel bulunabilseydi Isparta'yı düşünebilirlerdi" dedi.   

MEYVE SEKTÖRÜNDE YATIRIM İÇİN

GELDİLER AMA YER GÖSTEREMEDİK     

Kola firmasının Isparta'yı tercih etmesinin öncelikli sebebinin Ege ve Akdenize yakın olması böylece  nakliye  masrafları düşmesi olduğunun altını çizen Bilgili, "Şimdi süt ürünlerinde de böyle Burdur'da üretilen süt Bursa, İstanbul tarafına gidiyor. Bu da ciddi nakliye  masrafı demek. Nakliye masrafı  çok olduğundan hammaddeye ve pazara yakınlık öne çıkıyor. Tabi biz pazara yakınlık açısından Antalya'ya yakınız. Hammaddeye yakınlık konusunda  firmalar için  çok ciddi maliyetler varsa Isparta, gündeme alınabilir. Isparta için hayvansal ürünler ve meyve sektöründe potansiyel var.  Meyve ile ilgili zaman zaman yatırımcılar geldi gitti, yine yer sıkıntıları yaşandı.  Yurtdışından Türk yatırımcılar geldi. Araştırma yaptılar. Dışarıda bir yer bulunması için bir sürü izin süreci gerekiyor. OSB'mizde de büyük ölçekli yatırımlar için yerimiz yok. En büyüğü 15 bin metrekari yerler" dedi.  

                MANİA PLANI GENİŞLEMEYE ENGEL

                OSB'nin genişlemesinden mania planının etkili olduğunu kaydeden Bilgili, "Şimdi Kara Havacılık Okulu da geliyor. Burası da  mevcut mania planına dahil edilecek. O zaman daha katı bir durum ortaya çıkacak" dedi.   Yeni bir OSB yapılması için Çevre Düzeni Planın'da öneri sunulduğunu söyleyen Bilgili, "İlave yatırımcı gelmesi durumunda bir müteşebbis heyetin kurulup, Sanayi Bakanlığı'na talebin iletilip, yer seçim komisyonunun oluşturulup, ÇDP'de önerilen yerle ilgili gerekli incelemeler yapılıp  OSB yapılması istenebilir. Genişlemede sıkıntı yok mevcut OSB'de yüzde 90 doluluk oranına ulaşmışsa genişleyebilir. Ama şöyle bir engel var. Yeni bir OSB'nin kurulması için mevcut OSB'lerin yüzde 90 doluluk oranına ulaşması gerekiyor. Bizim Yalvaç OSB şu anda sıfır görünüyor. Herhangi bir kamu yatırımı ve altyapı yapılmadı. Resmi olarak yüzde 90 doluluk oranına ulaşılamadığı için üçüncü bir OSB kurulamaz.  Mevcut OSB'miz  mania planından ötürü genişleyemiyor. Üçüncü bir OSB'de yapma imkanımız  yok" bilgisini verdi.   

YENİ OSB'YE İHTİYAÇ VAR

Isparta'nın şu anda minumum 50 bin metrekarelik çoğunulğu 100 bin meterekare üzeri olan parselenmiş yeni OSB'ye ihtiyacı bulunduğunu ileten Bilgili, "Tabi bu yatırımcıyı ikna etmek açısından da sıkıntılı bir durum. Yarın büyük bir yatırımcı geldi 500 dönümlük yer istedi. Biz müteşebbis heyetini kurarız, Bakanlığa iletir bunu hallederiz desek bu bir hayal. Nereden biliyoruz? DOSB'nin karma OSB'ye dönüştürülmesi çok basit bir olaydı. 2.5 sene önce müracaat ettik. Yeni  nokta konuldu" şeklinde konuştu.     

ISPARTA ÇIKMAZ

SOKAĞA GİRDİ

Yeni bir OSB'nin mevcut yere yakın olması diye bir şart bulunmadığını belirten Bilgili, " Mutlak tarım arazisi olmayacak. Mera olmayacak. Göltaş'ın karşısında hem tren yoluna hem mevcut OSB'ye yakın bir yerde taşlık  bir arazi var. Burası yeni bir OSB için uygun.  Bugün Yalvaç'ta  20 potansiyel yatırımcı var. Altyapısını kamulaştırmasını yapacaksın arsa payını da ödeyeceksin desen adam yatırıma başlamadan çöker. Bu bakımdan Isparta bir çıkmaz sokağa girdi. Deri OSB'nin 100 bin metrekare genişleme alanı var burayı da büyük ölçekli tek bir yatırımcıya  verebilirsiniz. Tabi buranın kamulaştırması daha yapılmış durumda değil.  Şu anda orada 60 bin metrekere boş alan var. Buraya da  küçük sanayi sitesinden 17-18 civarında müracat var. Yani OSB'de büyük ölçekli bir yatırım talebi gelse şu an için yer göstermek mümkün değil" diyerek sözlerini noktaladı.   

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CEO’lar SDÜ öğrencileri ile buluşacak03 Aralık 2016 Cumartesi 09:15
 • 105 SURİYELİ KAÇAK YAKALANDI17 Ekim 2016 Pazartesi 11:24
 • KREDİ KARTIN ATAKSİT ARTIYOR07 Eylül 2016 Çarşamba 18:18
 • ORTAK OSB'DE SON DURUM16 Nisan 2016 Cumartesi 16:53
 • ISPARTA ASDEP'E PERSONEL ALINACAK26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
 • VAVİN'E YATIRIM TEKLİFİ23 Mart 2016 Çarşamba 14:13
 • TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ22 Mart 2016 Salı 13:10
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20