• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 19 °C

?PEYGAMBERİMİZ YAŞASAYDI TERÖRÜ HOŞ GÖRMEZDİ?

?PEYGAMBERİMİZ YAŞASAYDI TERÖRÜ HOŞ GÖRMEZDİ?
Geçtiğimiz gün Akit gazetesi ile ülkücüler arasında çıkan kısa süreli "çatışma"yı yorumlayan Nevzat Korkmaz, MHP'nin sokağa çekilmeye çalışıldığını ama Devlet Bahçeli'nin de yaptığı çağrılarla MHP'nin sağduyusunu koruduğunu söyledi. "Bizim sokaklara verec

AKP İLE PKK ARASINDA BİR ANLAŞMA VAR
Onların çözüm dediği, bizim çözümsüzlük dediğimiz, milleti maalesef ayrıştıran, kutuplaştıran bu süreç neredeyse son darbesini vurma noktasına kadar geldi. Biz bunu başından beri ifade ediyorduk, Türkiye'de adına kimilerinin Kürt meselesi dediği ama bizim terör meselesi dediğimiz bu meselenin kaşına kaşına bu hale geldiğini ve AKP'nin böyle bir zemini hazırladığını ve netice itibariyle milli ve üniter yapının sorgulanır bir hale geldiğini görüyoruz. Bazı hükümete yakın kimselerle görüştüğümüz zaman demokratik özerklik ve bölücübaşının serbest bırakılması ile alakalı AKP ile PKK arasında bir anlaşma olduğunu ancak bunun tarihinin seçimden önce mi, sonra mı olacağı konusunda bir çekişme yaşandığını söylüyorlar. Bizim bunu milletimize anlatmamız lazım. Tabii, MHP'nin bunu anlatma mecburiyeti kadar milletin de artık anlama mecburiyeti var. Çünkü 2015 seçimlerinden sonra eğer AKP yeniden iktidara gelir ise korkarım ki bu süreç Türkiye'nin bölünmesi noktasında son istasyon olarak anılacaktır. Bu bakımdan biz tabii Cizre'deki yaşanan olayları çözüm projesi denen bu meselenin azdırdığını söyleyebiliriz.
PKK artık bugün büyük şehirlerde bile isteklerini siyasallaştırmıştır, kitlelere yaymıştır, PKK artık terör örgütü olmanın ötesine geçmiş, derinlik kazanmıştır. Finansman kaynakları olan, sosyo-kültürel yapılanmaları olan, partiler kuran, vakıflar kuran bir yapı haline gelmiştir, bunun müsebbibi AKP'dir ve ortaya koymuş olduğu çözüm meselesidir, biz bu meselenin bir an önce kapatılmasını istiyoruz.
HDP seçimlere parti olarak giriyor, sizce barajı aşar mı?

BİZİ SOKAĞA ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR
Milliyetçi Hareket Partisi'nin toplumun, güvenliği ve asayişi konusunda çok ciddi bir sorumluluk ifa ettiği ve bu sorumluluk bilinciyle de kendisini sokağa çekmeye çalışan insanlara karşı bir mesafe koyarak sokaklardan uzak durduğunu hepimiz biliyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi'ni bu hususlarda provoke etmek Milliyetçi Hareket Partisi'ne gönül vermiş insanları sokağın karanlığına çekmek için birtakım gayretler dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Ama Milliyetçi Hareket Partisi çizgisini asla değiştirmeyecek çünkü bütün olumsuzluklara rağmen, ülkenin içinde bulunduğu bütün sıkıntılara rağmen biz çözümü sandıkta, demokratik tercihlerde arıyoruz. Dolayısıyla durduğumuz yerde bir değişiklik olmaz.


SEÇİM ÖNCESİ PROVOKASYON
Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin, özellikle, Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemden beri, sürekli, adeta birbirinin alternatifiymiş gibi Kürtçülük ile Türk Milliyetçiliğini karşı karşıya getirme gayretleri vardı. Bundan beklenen siyasi rant da şuydu; dönecek Türk milletine diyecekti ki, "bakın, bunlar ne ise diğer taraf da böyle. Dolayısıyla ben barışın temsilcisiyim, eğer Milliyetçi Hareket Partisi'ne bu ülkeyi teslim ederseniz sokaklar karışır." Dolayısıyla MHP üzerinde bir güvensizlik yaratmaya çalışıyorlardı ama başta Devlet Bey'in sağduyulu duruşu, MHP'lilerin de genel başkanlarına şeksiz şüphesiz itaati neticesinde şu ana kadar bir hadise yaşanmamıştı. Seçimlere doğru giderken bu provokasyonların artma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Ama dediğim gibi MHP'yi bu anlamda provoke edemezler ama bizim kenara koyacağımız, vazgeçeceğimiz bir tek insanımız bile yoktur.
Cumhuriyet Gazetesi başlığıyla sormak istiyorum, medya baskı altında mı sizce?


AKP KENDİSİNE MUHALEFET EDEN HERKESİ SUSTURMAYA ÇALIŞIYOR
Hükümetin özellikle fikir ve ifade hürriyetine, özellikle gazetelere, basın yayına müdahalaleri Paris'teki hadiseyle birebir ilişkilendirilemez. Çünkü zaten hükümet, kurulduğu günden beri toplumu tektipleştirmeye çalışıyor. Kendisine muhalefet eden basın yayın organları başta olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşlarını susturmaya çalışıyor, kendi inançları doğrultusunda dizayn etmeye çalışıyor.
Paris'te yaşananlara nasıl bakıyorsunuz?


PEYGAMBER EFENDİMİZ YAŞIYOR OLSAYDI

İslam dini asla ne peygamberimiz zamanında ne de ondan sonra asla teröre bulaşmamıştır, hoşgörü dinidir. Hatırlatmak isterim ki; Asr-ı saadet dediğimiz peygamberimiz döneminde çok büyük işkenceler yaşamış olmasına rağmen Müslümanlara cihad kararı Allah'tan gelinceye kadar beklenmiştir ve sonrasında Bedir savaşı yaşanmıştır.
Peygamber efendimiz bugün yaşıyor olsaydı kendisine yönelik bu tür saygısızca yapılan o çizimler ve karikatürlerle ilgili olarak da muhtemelen bu terör hadisesini hoş görmezdi ve bu konu üzerinden yüce dinimizin eleştirilir, tartışılır hale gelmesine de gönlü razı olmazdı.
Charlie Hebdo'nun son sayısının kapağı da böyleydi aslında, Hz. Muhammed olduğu söylenen figür kapakta "her şey affedildi" diyor... Kapaktaki gibi mi yapardı demek istiyorsunuz?


CHARLİE HEBDO SON KAPAĞIYLA İSLAM DİNİNİ ANLAMAYA BAŞLAMIŞTIR
Biz, fahri kaynak, nuru üzerine kainatın yaratıldığı efendimizden bahsediyoruz. Charli Hebdo gibi davranmak paygamber efendimize yakıştırılacak bir şey değil. Zaten İslam dininin özünde hoşgörü ve affetme vardır. İslam dininde savaşın bile bir hukuku vardır, kadınlar, yaşlılar, çocuklara, aman dileyene asla el kaldırılmaz. Savaşın bile bir hukuku varken terörü gündemine almasını zaten bekleyemeyiz. Ancak Charli Hebdo bu kapağıyla olsa olsa İslam dinini yeni yeni anlamaya başlamıştır. Keşke bu tür yayınlar kısmına geçmeden önce bu hoşgörüyü, bu toleransı gösterebilseydi. Sadece Hz. Muhammed değil, Hz. İsa'da bizim peygamberimizdir. Hz. Muhammed'e değil, Hz. İsa'ya yapılan saygısızlığı da biz telin ederiz. Charlie Hebdo'nun, hem kendi dininin mensuplarına hem de başka dinin mensuplarına yönelik bir nezaketsizlik içinde olmaması gerekiyor, inşallah bundan sonra bu tür hadiseler yaşanmaz. Her ne olursa olsun Allah'ın vermiş olduğu canın bir başka insan tarafından alınmasını hoş görmemiz mümkün değildir. Bu manada terörü hangi kaynaktan gelirse gelsin reddetmek lazım.
Cumhuriyet gazetesinin bu karikatürlerin bazılarını basmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?


TOPLUMLA KAVGA EDİLMEZ

Toplumla, toplumun inanç değerleriyle kavga edilmez. Mutlaka bizim içimizde de fanatikler olacaktır, zaman zaman internet üzerinden de hoşgörülemeyecek bazı paylaşımlar yapabilirler ama Türk milletinin yüzde 99'u Paris'te yaşanan bu olayı benimsememiştir, kınamıştır, telin etmiştir. Avrupa'daki böyle bir hadiseyi islam fobisini, bu çatışmayı Türkiye'ye taşımak, buna alet olmak, bunu aydın dediğimiz kesimler üzerinden yapmayı hoşgörmemiz mümkün değil. Başkalarına karşı saygı tavsiye ettiğimiz bir ortamda önce kendi insanımıza karşı saygı göstermeleri lazım.
Seçime daha 5 ay var ama seçim anketleri yayınlanmaya başladı. sizin oy oranınız yüzde 14-15 bandında gidip geliyor. Neden yükselmiyor, özeleştiri yapıyor musunuz kendinize?


BİZ İKTİDAR OLACAĞIZ

Sadece MHP'liler değil ama siyasette olan herkes kendisine karşı bir özeleştiri yapmak zorunda, tabii ki bizler de yapıyoruz. Ama ben bu oranlara katılmıyorum, Türkiye'de bir karartma, bir yanıltma faaliyeti de uygulanıyor. Hatırlarsanız birkaç gün önce bir gazetede AKP seçim bürosunda çalışan birinin itirafları vardı, bilerek bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu rakamlar da bu algı yönetiminin bir parçası. Onlar Anadolu'yu geziyorlar da biz 'ay'ı dolaşmıyoruz, biz de Anadol'yu geziyoruz, oradaki oranlar, Milliyetçi Hareket Partisi oy oranlarında kesinlikle çok ciddi bir artış olduğunu söylüyor. Ortak paydası vatanın birliği, bütünlüğü ve Cumhuriyet olan bütün kesimlerde MHP'nin adeta kurtuluş ümidi olduğu, sığınacağı kale olduğu kanaati var. 2015 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'ndeki bu ciddi yükselmenin bütün kamuoyu tarafından somut biçimde görüleceğine eminim.
Sizce oy oranınız kaç olacak?
Burada hangi milletvekiline sorarsanız sorun hepimizin vereceği cevap tektiptir; iktidar olmayı bekliyoruz. İktidar için ne gerekiyorsa o oranı bekliyoruz.
MHP bu seçimlerde kendini anlatmak için ne yapacak, nasıl bir yol izleyecek?


ULAŞMADIĞIMIZ YER KALMAYACAK
Bilindiği gibi bizim özellikle kitle iletişim üzerinden vatandaşa ulaşabilme imkanımız sınırlı. Hem fiziken sınırlılık var hem de maddi imkansızlıklar var. Eğer bunu yapamıyorsunuz doğru her yerde vatandaşla birebir konuşmanız gerekiyor. Bizim Genel Başkanımızın da ifade ettiği ulaşmadığımız köy, mezra kalmayacak. Biz bu seçimlerde 'seçim zaferi nasıl edilir'i değil, 'Türkiye içine düştüğü bu bunalımdan, krizden ve bölünme senaryolarından nasıl kurutualbilir'i anlatacağız.
Ben inanıyorum ki bu milletin belki son 12 yıldır ortaya çıkmamış sağduyusu, şuuru mutlaka ortaya çıkacaktır. 1919'da olduğu gibi milletinin devletinin bekaası peşinde yürüyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi'nin bu mesajlarının kesinlikle çok iyi algılanacağını düşünüyorum.
Cizre'de yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz, çözüm süreciyle bağlantılı mı sizce?

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YALÇIN ADAY OLMAYACAK MI?19 Nisan 2018 Perşembe 13:32
 • BAKIR CHP ADAYLIĞI HAKKINDA KONUŞTU19 Nisan 2018 Perşembe 12:01
 • İYİ PARTİDE İLK ADAY BAŞYİĞİT19 Nisan 2018 Perşembe 11:24
 • KOLUKIRIK ADAYLIĞA SICAK BAKIYOR19 Nisan 2018 Perşembe 11:13
 • KÖYLÜLERDEN FİYAT TEPKİSİ19 Nisan 2018 Perşembe 10:16
 • ÖĞRENCİLER DAĞ KOMANDO OKULUNDA19 Nisan 2018 Perşembe 10:11
 • YAKIT TANKERİ ÖĞRENCİ SERVİSİYLE ÇARPIŞTI19 Nisan 2018 Perşembe 09:58
 • UÇMAN'DAN AÇIKLAMA19 Nisan 2018 Perşembe 01:12
 • MHP'DE ONUN ADI ÖNE ÇIKIYOR19 Nisan 2018 Perşembe 01:01
 • AKPARTİ'DE İLK ADAY19 Nisan 2018 Perşembe 00:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20