• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 8 °C
 • Antalya 14 °C
 • Burdur 8 °C

SDÜ İŞBİRLİĞİNE İNANDI

SDÜ İŞBİRLİĞİNE İNANDI
Süleyman Demirel Üniversitesi ITSO ile yapılan sanayi üniversite işbirliğinin lafta kalmadığını gösterdi. SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu, "Gül Araştırma Merkezinde 50'ye çıkmış ürün çeşidi var. Bunları şirketlerimize kazandırarak, patent ve lisanslarını al

GÜLAR ÜRÜNLERİ ŞİRKETLERE KAZANDIRILACAK

Türkiye'in en inovoatif üniversitesi Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta'da sanayi- üniversite işbirliğinin sağlanması yönünde önemli  adımlar atıyor. SDÜ Rektörü  Hasan İbicioğlu,  bu adımlardan birine örnek verdi. GÜLAR'da üretilen ürünlerin kozmetik şirketlerine kazandırılıp ihracatının yapılmasını istediklerini söyledi

BÜYÜKEKŞİ'DEN SDÜ'YE ÖVGÜ

Üniversite sanayi işbirliğinin Türkiye ekonomisi ve ihracatı için son derece önemli olduğunu kaydeden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de SDÜ'ye övgüler yağdırdı. Büyükekşi, "SDÜ bu konuda güzel işlerin altına imza atıyor. SDÜ geçen yıl en inovatif üniversite seçildi. Onun için buradayız. Sayın Rektörümüzün yaptığı çalışmalara destek veriyoruz"

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) düzenlenen  Fen Bilimleri Enstitüleri Lisansüstü Eğitim(FENBİLKON) Sempozyumu'na katılmak üzere Isparta'ya gelen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Başkanı Mehmet Büyükekşi ve SDÜ  Rektörü Hasan İbicioğlu, üniversite-sanayi işbirliğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

SDÜ'DEKİ HER BİLİM DALINI

PİYASA İLE BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Üniversite  sanayi işbirliğinini geliştirilmesi için SDÜ olarak ITSO ile protokol imzaladıklarını belirten SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu,  "Bu kapsamda Isparta'da geliştirilebilecek ortaya çıkacak sektörleri belirleyerek bu sektörlerle ilgili çalışmalar yürütüp katma değer üreten alanlara yöneleceğiz. Yüksek lisans ve doktora tezleri konularının bu bölgeyle, Isparta ile  ilgili olması halinde ITSO 20 bin lira biz 20 bin lira destek veriyoruz. Buradan hareketle gelişmede öncelikli durum arzeden Isparta'nın kümeleşmesinde ve marka olmasında etkin olabilecek sektörler konusunda çalışma yürütüyoruz. Isparta'da gül konusunda Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Merkezinde 50'ye çıkmış ürün çeşidi var. Bunları şirketlerimize kazandırarak bunlara patent ve lisans alıp şirketlerimizin ihracat yapmalarını istiyoruz.  Sözün özü, üniversitemizdeki her teknolojiyi her bilim dalını piyasa ile bütünleştirmeye çalışıyoruz. Ziraat Fakültemiz, Tarımsal Araştırma Merkezimiz, Mimarılk, Mühendislik fakültelerimiz  kendi alanlarıyla çalışma yaparak,  Isparta'nın 2023 yılı 500 milyon dolar olan ihracat hedefini gerçekleştirecektir.  Burada üniversite ile endüstri arasında artık çok güzel bir uyum var" diye konuştu.

 AR-GE ÜNİVERSİTELERİN İŞİ   

            Üniversitelerarası Kurul Başkanı aynı zamanda SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da, Türkiye'nin  ihracat kalemleri içinde özellikle yüksek teknoloji ürünlerinin çok düşük olduğuna dikkat çekti.   Türkiye'nin ihracatının yüzde 95'inin sanayi ürünlerinden oluştuğunu  ancak bunların yüzde 95'inin konvansiyonel ürünler olduğunu belirten İbicioğlu, " Batının geçmişte ürettiği ürünleri satıyoruz. Bundan ötürü araştırma geliştirmeyi yapacak olan  ve mamülde katma değeri artıracak olan üniversiteler. Yüzde 98'i KOBİ olan Türkiye'deki işletmelerin Ar-Ge'ye pay ayırmaları zor görünüyor.  Kar ve rekabet baskısı olmadığından aynı zamanda Ar-Ge'nin uzun soluklu olmasından ötürü üniversitelerin mutlaka Ar-Ge odaklı çalışması gerekiyor. Çünkü ihracatta inovasyon ve  tasarım ön plana çıkıyor. Üniversitelere bu anlamda büyük görevler düşüyor. Bu bakımdan  tüm üniversitelerin Fen Bilimleri Enstitüsü yetkililerini ve araştırmacıları üniversitemizde ağırlıyoruz. Fen Bilimlerinin lisansüstü  konularda Türkiye'de yenilik araştırma ve geliştirme konusunda şirketelere işletmelere destek olması, işbirliği açısından neler yapılabilir, hangi revizyonlar olabilir, bunların üzerinde önemle duruyoruz. Burada ortaya çıkan düşünceleri,  Üniversitelerarası Kurul'a götüreceğiz. Orada da örneğin akademik kariyerde makale tez yanında Ar-Ge raporu sonuçlarının da kariyerde önemli bir yer tutmasını isteyeceğiz" açıklamasında bulundu.

SANAYİCİNİN ALTIN TERİYLE

ÜNİVERSİTENİN AKIL TERİ BERLEŞMELİ

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) düzenlenen  Fen Bilimleri Enstitüleri Lisansüstü Eğitim(FENBİLKON) Sempozyumu'na katılmak üzere Isparta'ya gelen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefini gerçekleştirebilmesi için üniversite sanayi işbirliğinin önemine  dikkat çekti. Üniversite sanayi işbirliğinin Türkiye ekonomisi ve ihracatı için son derece önemli olduğunu kaydeden Büyükekşi, "Bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. İhracatçılar Birliği vasıtasıyla proje Ar-Ge pazarı yarışmaları yapıyoruz. Bunların finalinde Türkiye İnovasyon Haftası düzenliyoruz. SDÜ bu konuda güzel işlerin altına imza atıyor. SDÜ geçen yıl en inovatif üniversite seçildi. Onun için buradayız. Sayın Rektörümüzün yaptığı çalışmalara destek veriyoruz. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında üniversite-sanayi işbirilği katkı sağlayacak. Dünyada çok büyük rekabet var. Bu rekabette bir adım öne geçmeniz gerekiyor. Bunun için de katma değeri yüksek ürünler ihraç edilmeli. Katma değeri yüksetlmek için de inovasyon marka konusunda gerekli çalışmaları yaparken sanayicinin yanında üniversitenin olması gerekiyor. Üniversitelerin akıl teriyle sanayicinin alın terini birleştirip yeni bir çağ açmak istiyoruz. Bunu başarıp Türkiye'nin hedeflerine katkı sağlayacağız. Üniversitelerin tamamını bu konuda daha fazla çalışmaya teşvik etmek istiyorum" dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EĞİTİMDE SORUNLAR SÜRÜYOR22 Ocak 2016 Cuma 12:50
 • DAMGACININ YOL İSYANI18 Ocak 2016 Pazartesi 21:41
 • DOĞA'DA BURSLULUK SINAVINA YOĞUN İLGİ09 Ocak 2016 Cumartesi 17:29
 • İŞ YERLERİ SABAHA KADAR AÇIK31 Aralık 2015 Perşembe 10:07
 • EL YAZISI KALKIYOR MU?23 Aralık 2015 Çarşamba 10:26
 • DEMOKRASİ MÜZESİNDE YÜKSEK LİSANS DERSİ09 Aralık 2015 Çarşamba 09:49
 • KULÜP ODALARI TADİLATTAN GEÇTİ28 Kasım 2015 Cumartesi 11:31
 • ÖĞRETMEN KREDİYLE YAŞIYOR24 Kasım 2015 Salı 14:49
 • İŞTE HALK-ÜNİVERSİTE BULUŞMASI16 Kasım 2015 Pazartesi 19:14
 • SDÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ALACAK16 Kasım 2015 Pazartesi 15:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20