• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 13 °C

SDÜ’DE İÇ DİNAMİKLER DENETLENECEK

SDÜ’DE İÇ DİNAMİKLER DENETLENECEK
SDÜ’DE İÇ DİNAMİKLER DENETLENECEK

FETÖ/PDY operasyonları ile sarsılan SDÜ Kalite Komisyonu tarafından İç Değerlendirme Raporu yayımlandı. Raporun sonuç bölümde “Eğitim-öğretim kalitesinin sürdürülebilirliği ancak iç dinamiklerin sistematik denetlenmesi ve dışa yansımasının kontrolü ile mümkündür” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti.

 

Isparta'da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmanın merkezinde yer alan Süleyman Demirel Üniversitesi aldığı yaraları onarmak için İç Değerlendirme Raporu yayımladı. SDÜ Rektör Yardımcıları ve öğretim üyelerinden oluşan SDÜ Kalite Komisyonu Üyeleri tarafından hazırlanan İç Değerlendirme Raporunda SDÜ’nün mevcut durumunun yanı sıra hedeflerine de yer verildi.

Raporda kalite güvence sistemi açısından başlıca sorunlar 13 madde halinde sıralanırken “Eğitim-öğretim kalitesinin sürdürülebilirliği ancak iç dinamiklerin sistematik denetlenmesi ve dışa yansımasının kontrolü ile mümkündür. Yapılan tespitler çerçevesinde üniversitemizin hizmet kalitesini sağlamaya ve artırmaya yönelik çalışmalara hız verilerek ilham veren üniversite olma mottomuzun hayata geçirilmesi önceliğimiz olacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

 

BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLER ARASINDA BİRİNCİ

SDÜ Kalite Komisyonu tarafından yayımlanan İç Değerlendirme Raporunun sonuç bölümde “Süleyman Demirel Üniversitesi yaşıtlarına göre hızla büyümüş ve Türkiye yükseköğretim sistemine hem eğitim-öğretim hem de araştırma alanında ciddi katkı sağlayan bir kurum haline gelmiştir. SDÜ şu anda büyükşehir olmayan iller içerisinde en fazla öğrenci nüfusuna sahip üniversitedir. Hızlı büyümeye rağmen araştırma boyutunu ihmal etmeyerek çeşitli gösterge ve sıralamalar açısından da ar-ge, inovasyon ve teknoloji konularında başarı elde etmektedir. Bu tablo eğitim-öğretim mi araştırma odaklı üniversite mi sorusuna SDÜ’nün her ikisi de şeklinde karşılık vermesi ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple başta üniversitedeki yönetim süreçleri olmak üzere tüm faaliyetlerin titizlikle yürütülmesi önem arz etmektedir” denildi.

EĞİTİMİ DESTEKLEYİCİ HİZMETLER GELİŞTİRİLECEK

Nitelikli eğitim açısından akademik girdilerin yanı sıra destekleyici hizmetlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacağı belirtilerek “SDÜ’nün kapsamlı programları eğitim-öğretim alanında yasa ve yönetmelikler çerçevesinde belirli standartları sağlarken, yenilikçi öğrenme materyal ve yöntemlerinin sisteme entegre edilmesinde tüm bölümler ve programlar aynı oranda başarı gösterememektedir. Bu açıdan ön plana çıkarılması düşünülen, üniversitenin sürükleyicisi olabilecek programların daha özenli yönetilmesi gerektiği bilinmekte ve eksikliklerin tespiti için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Eğitimin niteliği akademik girdiler kadar destekleyici hizmetler ile de ilişkilidir. Bu bağlamda kütüphane hizmetlerinin iyileştirilmesi, öğrencilerimize kısmi zamanlı çalışma imkânı sunulması, kulüp faaliyetlerinin desteklenmesi, kampüsteki sosyal mekânların cazibesinin artırılması, yemekhane kapasitesi ve hizmetlerin kalitesi gibi konularda gelişim önemsenmektedir” ifadelerine yer verildi.

SDÜ’NÜN BAŞLICA SORUNLARI

Raporda Kalite güvence sistemi açısından başlıca sorunlar başlığı altında şu sorunlar yer aldı.

 1. İzleme ve değerlendirmenin zayıf olması,
 2. Bütüncül açıdan sistematik bir yapının bulunmaması,
 3. Verilerin anlık ve sağlıklı bir şekilde kaydının sağlanamaması,
 4. Öncelikli programların tespitinin yapılmaması ve nasıl güçlendirileceklerine dair eylem planının bulunmaması,
 5. Ar-ge faaliyetlerinin tematik olarak yürütülmemesi,
 6. Yeni bir ar-ge modeli oluşturma konusunda geç kalınmış olması,
 7. Sürekliliği olan ve yönetim değişikliklerinden bağımsız bir yönetim politikasının oluşturulamaması,
 8. İnsan kaynaklarına ve öğrencilere yönelik memnuniyet araştırmalarının sürekliliğinin bulunmaması,
 9. İç kontrol sisteminin güçlendirilmesine yönelik çalışmalara yeni başlanıyor olması,
 10. Uzaktan eğitim ve diğer eğitim kaynaklarının birlikte kullanılabildiği hibrit eğitim müfredatının henüz uygulamaya geçirilememiş olması,
 11. Eğitim öğretim faaliyetlerimizi düzenleyen yönetmelik değişiklerinin sistematik ve planlı olmaması,
 12. Dış paydaşlarla ilişkilerin daha çok bölgesel düzeyde kalması,
 13. Uluslararası boyutta kopuşların yaşanmış olması, sayılabilir.

Eğitim-öğretim kalitesinin sürdürülebilirliği ancak iç dinamiklerin sistematik denetlenmesi ve dışa yansımasının kontrolü ile mümkündür. Yapılan tespitler çerçevesinde üniversitemizin hizmet kalitesini sağlamaya ve artırmaya yönelik çalışmalara hız verilerek ilham veren üniversite olma mottomuzun hayata geçirilmesi önceliğimiz olacaktır.

 

 GÜLSES GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20