• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 15 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 15 °C

SDÜ’LÜ AKADEMİSYENLER, VATANSEVER AKADEMİSYENLER METNİNİ İMZALIYOR

SDÜ’LÜ AKADEMİSYENLER, VATANSEVER AKADEMİSYENLER METNİNİ İMZALIYOR
SDÜ’LÜ AKADEMİSYENLER, VATANSEVER AKADEMİSYENLER METNİNİ İMZALIYOR

'Bu ülkenin akademisyenleri olarak terörün birlikte yaşamayı ortadan kaldırmasına karşı çıkıyoruz!' diyerek teröre karşı imza kampanyası başlatan akademisyenlerin sayısı kısa sürede 1151 oldu. İlk açıklanan imzacılar listesinde SDÜ’den 12 öğretim üyesi var. Teröre karşı duran akademisyenlerin sayısının daha da artması bekleniyor.

Akademisyenler arası bildiri savaşında SDÜ öğretim üyeleri de yerini aldı. 89 üniversiteden 1128 akademisyen “Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesi” çağrısı yaparak “Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını istemişti. Bunun üzerine karşı bir bildiri hazırlandı. Kendilerini Vatansever akademisyenler olarak adlandıran grup tarafından hazırlanan bildiriye ilk etapta Süleyman Demirel Üniversitesinden 12 akademisyende imza attı. SDÜ’den imzacı sayısının daha da artması bekleniyor.

SDÜ’den vatansever akademisyenler metnine ilk imza atanlar arasında SDÜ’den, Doç. Dr. Saadettin Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Şule Sultan Uğur, Uzman Selim Sözer, Doç. Dr. A. Şevki Duymaz, Doç. Dr. Gökhan Civelekoglu,  Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Kavasoğlu,  Yrd. Doç. Dr. A. Yılmaz Soyyer,  Prof. Dr. Süleyman Kutluhan, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özsoy, Prof. Dr. M. Cengiz Kayacan,  Öğr.Gör. Sefer Kutlu, Prof. Dr. Rıfat Okudan’da yer aldı.  

 

Teröre karşı imzalarını atan akademisyenlerin açıklaması şu şekilde; “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde artarak devam eden terör olaylarından akademisyenler olarak rahatsızlık duymaktayız.

Daha önceki süreçler gibi çözüm sürecini de akamete uğratan, hukuk ve kardeşlik ortamını bozan, uluslararası destekçileri olan terör örgütü, kamu düzenini ortadan kaldırarak silahlı çatışmaya geri dönmüştür. Silah zoruyla Türkiye’nin belirli bir bölgesini kontrol etme amaçlı yapılan terör eylemlerinden dolayı sivil vatandaşlarımızın, güvenlik görevlilerimizin şehit haberlerini almak hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmektedir.

“Barış” söylemini dillendirerek bölgeye ve ülkemize tamamen düşmanlık tohumları eken, ahlaken son derece sorunlu; temel insan haklarını yok sayarak bölgede yaşayan tüm halkı baskı, tehdit yoluyla sindiren terör guruplarına karşı yürütülen huzur operasyonlarına sahip çıkmakta; bu operasyonların bölgede yaşayan masum insanlarımızı yakın bir gelecekte huzura kavuşturacağına inanmaktayız.

Temel hak ve özgürlükleri ve kişi güvenliğini yok sayan, bunları şiddet ve tehditle ortadan kaldırmaya çalışan terör örgütüne karşı yürütülen operasyonların, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderildiği tarihe kadar devam ettirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Masum halkın yaşam, eğitim, sağlık, ifade hürriyeti gibi temel haklarına kasteden, mallarına zorla el koyan, insanımızı yerinden ve yurdundan eden, halkı yoksullaştıran, iş imkânlarını bitiren, demokratikleşmeyi, barışı ve kalkınmayı engelleyen terörün, ülke huzuru adına bir an önce bitirilmesini ümit etmekteyiz.

Belli bir kesimin “özyönetim” haklarını savunma iddiasına yönelik gayrimeşru eylemlerle ortaya çıkan ve terör yöntemini kullanan gruplara karşı halkımızın, barış, güven, birlik ve beraberlik içinde hiç bir korku ve endişe hissetmeden yaşamlarını sürdürebilmeleri gerektiğini düşünmekteyiz.

Devletimizin hukuk çerçevesinde yürüttüğü terörle mücadele devam ederken, bölge insanımızın demokratikleşme ile eş zamanlı olarak ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaların hızlandırılmasının gerektiğine inanmaktayız. Bu bildiriye imza atan akademisyenler olarak üzerimize düşen her türlü çalışmayı üstlenmeye hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20