• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 10 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 8 °C

?SESSİZ DEVRİMİN SONUCU YENİ TÜRKİYE KAVRAMI?

?SESSİZ DEVRİMİN SONUCU YENİ TÜRKİYE KAVRAMI?
Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Süleyman Kayan Yeni Türkiye kavramının 13 yıllık Ak Parti iktidarının bir sonucu olduğunu söyleyerek ?13 yıllık Ak Parti iktidarına baktığımız zaman Türkiye'de sessiz bir devrim yapıldı. Bu devrimde kimin canı acıdı? Kimin

BİZDE VARIZ DİYEN BİR KONUMA GELDİK

Ak Parti Milletvekili Aday adayı Süleyman Kayan Gülses Gazetesini ziyaret etti. Türkiye'nin 13 yılda büyük değişimler yaşadığına dikkat çekerek "2000'li yılların başında 1 milyar dolar borç bekleyen ülkenin geldiği noktaya baktığımızda bu dönüşümü rahatlıkla görüyoruz. Eksikler mutlaka vardır. 13 yılda gayri safi milli hasılanın geldiği nokta çok önemli. Ama bu yeterli mi? Kesinlikle değil. Yeni Türkiye kavramı da zaten bu şekilde çıktı. Sessiz devrimin dönüşümüyle çıktı bu kavram. Altı boş olan bir kavram değil ama. Artık bizde varız diyen bir konuma geldik. Merkezi siyasete baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz" diye konuştu.

TEŞVİK ÇÖZÜMSÜZ BİR SORUN DEĞİL

Isparta'da sanayileşmenin düşük olmasında ki en önemli neden olarak görülen teşvik sorunun çözümsüz olmadığını belirten Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Süleyman Kayan "Teşvik yeri belirlenirken Isparta'da mevduatın yüksek olduğu gösteriliyor. Burada mevduatın yoğunluğuna bakmak lazım. Isparta ile Kayseri'nin sanayileşmesi çok farklı. Yani mevduat şehrin belli kesiminde yoğunlaşmış durumda, halkın geneline dağılmadığı için bu küçük bir yasal düzenleme ile değiştirilebilir. Teşvik yasası çıkartılırken sanayileşme oranı yada mevduatın yoğunlaşma oranı dikkate alınarak yeniden revize edilebilir" şeklinde konuştu.

 

MİLLETVEKİLİ KÖPRÜ OLUR

Ak Parti Milletvekili Aday adayı Süleyman Kayan Ankara ve Isparta arasında köprü vazifesi görmek için aday adayı olduğunu belirterek "Ben siyaseti genel ve yerel olarak ikiye ayırıyorum. Yerel düzeydeki siyaset, şehrin tüm dinamiklerini harekete geçirerek yapılmalı. Teşkilatların yanı sıra merkeze bağlantı kuran vekilliğin ciddi bir fonksiyonu olduğunu düşünüyorum. Yani milletvekilleri şehrin dinamikleri ile Ankara arasında köprü vazifesi görmelidir. Eğer siyasette birliği sağlayabilirsek, biz birçok talebimizi ve şehirle ilgili yapılması gereken projeleri daha somut hale getirebiliriz. Bunu daha çok Denizli, Gaziantep, Uşak gibi illerde görebiliyoruz. Bizim bu noktada bir eksikliğimiz var" dedi.

MUHALEFET DAHİL ŞEHİR BİRLEŞMELİ

Milletvekillerinin illerine ilişkin çalışmalarda birlik içinde olmasının önemli olduğunu söyleyen Kayan "Bu eksiklik de özellikle siyasetin, şehri ayakta tutan ekonomi çevresi, esnaf, kobi ve iş çevresiyle sahada nefes almayışından kaynaklı. İnsanların ne istediğini yerinde görmeyişinden kaynaklı. Şehrin menfaatine dair kim bir şey söylüyorsa onu dinlemek gerekiyor. Muhalefet de dahil şehrin tüm unsurlarını harekete geçirmemiz lazım. Organize sanayide genişleme alanı belirlendi. Buraya dışarıdan yatırımcı bulmalıyız. STK'ların çok daha yoğun faaliyetiyle birlikte o bahsettiğim talepleri siyasi olarak da ilgili merkeze aktarmak gerekiyor. Hizmet sektörü olsun ama sanayileşme de olmalıdır. Sanayi olmazsa ekonomi anlamında kök salamayız. Sanayiyi çekebilmek için de lobi faaliyetlerini artırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

MEVDUAT YOĞUNLUĞU DİKKATE ALINARAK TEŞVİK ÇÖZÜLEBİLİR

Isparta'nın sürekli tartışılan teşvik alan iller sıralamasında ki yerinin çözülebileceğini ifade eden Süleyman Kayan "Isparta'mızın sanayileşme oranı çok düşük. Sanayileşme anlamında Türkiye'de neredeyse son sıralardayız. Bunun elbette nedenleri var. Buraya girişimci çekemiyoruz. Bunun yanı sıra teşvik de çok önemli. Teşvik yeri belirlenirken Isparta'da mevduatın yüksek olduğu gösteriliyor. Burada mevduatın yoğunluğuna bakmak lazım. Isparta ile Kayseri'nin sanayileşmesi çok farklı. Burada asıl sorun mevduatın yoğunlaşması sorunu. Yani mevduat şehrin belli kesiminde yoğunlaşmış durumda halkın geneline dağılmadığı için bu küçük bir yasal düzenleme ile değiştirilebilir. Teşvik yasası çıkartılırken sanayileşme oranı yada mevduatın yoğunlaşma oranı dikkate alınarak yeniden revize edilebilir. Sanayileşmesi belli bir oranın altında olan iller mevduatı yüksek bile olsa teşvik alan illerin içinde sayılabilir" diye konuştu.

EKONOMİNİN DİNAMİĞİ İNŞAAT

Türkiye'de inşaat sektörünün 10 yıldır ekonominin dinamiğini oluşturduğuna dikkat çeken Kayan "İnşaat sektörü bu canlılığı tutmak zorunda. Bunu çeşitlendirmenin tek yolu yine sanayileşmedir. İnşaat sektörü olmadan ekonomi olmaz zaten. Ama bunun yanı sıra imalata ve ihracata yönelmeliyiz. İhracat yapılacak ürünlere dönmemiz gerekiyor. Sanayileşme anlamında da sanayici kardeşlerimizle birlikte istişare yapmalıyız. Onlar girişimci insanlar, biz onları dinlemezsek taleplerini ciddiye almazsak ilerleyemeyiz. Isparta'da işçi problemi de yaşanıyor. İşçi bulamıyoruz. Bu sorunu aşabilmek için de insanlar fabrikalarını taşıyor. Herkes çalışmaya başladığında masa başı işler talep ediyor. Ama biz şehrin dinamiklerini harekete geçirirsek işçi problemini çok rahatlıkla çözebiliriz. Üretim yapılan yerlerle diyaloga geçmeliyiz. Bunu yaparsak eğer önümüze birçok projenin çıkacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

ENGELLERİ AŞMAK İÇİN GÖREVE TALİP

Isparta'nın hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını söyleyen Kayan "Organize sanayide yerin giderek daralması bugün oluşmadı. Bu darlık vardı ve artık genişleme alanıyla ilgili çok ciddi sonuçlar alındı. Bunu niye daha önce yapmadık. Engeller her zaman vardır. Zaten engelleri aşmak için göreve talip oluyoruz. Türkiye siyaseti 2023-2053 ve 2071 hedeflerini koyabiliyorsa, biz de şehrin içinde bu hedefleri koymalıyız. Bunu düşünürken tek başıma değil de, oradaki istihdam yaratan insanlarla tartışmam lazım. Organize sanayi kurulduğundan bugüne neler yapıldı buna bakmalıyız" dedi.

 

 

2023 hedeflerine Yeni Türkiye ile ulaşılabilir

 

Ak Parti tarafından ortaya atılan Yeni Türkiye sloganın 2023 hedeflerine işaret ettiğini belirten Ak Parti Milletvekili aday adayı Süleyman Kayan "Ekonomi açısından da ciddi dönüşümler yaşadık biz. 2000'li yılların başında 1 milyar dolar borç bekleyen ülkenin geldiği noktaya baktığımızda bu dönüşümü rahatlıkla görüyoruz. Ama bu yeterli mi? Kesinlikle değil. Yeni Türkiye kavramı bunun daha ileri götürüleceğinin mesajını veriyor" dedi.

 

Türkiye'nin 13 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde sessiz bir devrim yaşadığına dikkat çeken Süleyman Kayan açıklamasında şunlara yer verdi. "13 yıllık Ak Parti iktidarına baktığımız zaman Türkiye'de sessiz bir devrim yapıldı. Bu devrimde kimin canı acıdı? kimin kanı aktı? hiç kimsenin. O kadar sosyal bir değişim yaşadık ki herkese özgürlük tanıyan bir döneme geldik. Ak Parti iktidarı sessiz devrimi gerçekleştiren nadir iktidarlardan bir tanesi.

Eskiden kenar mahalle diye nitelendirdiğimiz, dışladığımız insanlar bugün merkezlere gelerek sosyal yaşamda daha fazla yer alabiliyorlar. Böyle bir dönüşümü sağlayan iktidardan bahsediyoruz. Ekonomi açısından da ciddi dönüşümler yaşadık biz.

2000'li yılların başında 1 milyar dolar borç bekleyen ülkenin geldiği noktaya baktığımızda bu dönüşümü rahatlıkla görüyoruz. Eksikler mutlaka vardır. 13 yılda gayri safi milli hasılanın geldiği nokta çok önemli. Ama bu yeterli mi? Kesinlikle değil. Yeni Türkiye kavramı da zaten bu şekilde çıktı. Sessiz devrimin dönüşümüyle çıktı bu kavram. Altı boş olan bir kavram değil ama. Artık bizde varız diyen bir konuma geldik. Merkezi siyasete baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Türkiye artık bir yatırım bankacılığı sistemi oluşturmalı ve bir yatırım bankası kurulmalı. Şirketlerin yatırımlarına, genişleme ve gelişme alanlarına, ar-ge çalışmalarına bu yatırım bankacılığı ile destek vermeliyiz.

Hükümetimiz çok önemli bir şey yaptı. Bireysel Emeklilik Sistemine giren kişilere %25 devlet katkısı getirdi. Bunun sonucunda BES'te ciddi bir büyüme yaşandı. Bu neden yapıldı. Çünkü gelişmiş ülkelerin tamamında tasarruf büyük önem taşıyor. Gelişmiş ülkelerde %35 oranlarında tasarruf birikimleri oluyor. Bizde 2023 yılına tasarruf oranımızı %35'lerin üzerine çıkararak girebilirsek, ki ben bugünkü politikalarımız ile bunun mümkün olduğunu düşünüyorum, o zaman Türkiye bölgesel değil küresel bir güç konumuna gelecektir."

 

 

İntern Mühendis yetiştirmeliyiz

 

Türkiye'nin gelişmesi için ileri teknoloji ürünü ve ihracata yönelik ürünler ortaya çıkarılması gerektiğini söyleyen Süleyman Kayan "zaten sayın Başbakanımızın açıkladığı ekonomi paketleri buna işaret ediyor. Ar-ge desteklenecek, ileri teknoloji ürünler üretilecek. Bunun için öncelikle mühendislik fakültelerini düzenlemek gerektiğini düşünüyorum. Mühendisleri, doktorlar gibi yetiştirmeliyiz" dedi. 

 

Ekonomik ve sosyal gelişmelerin sürdürülebilmesi ve hızlandırılması için ileri teknoloji ürünler üretmek gerektiğine dikkat çeken Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Süleyman Kayan "bu noktada ciddi adımlar atılmaya başlandı. Örneğin Aselsan ve Bilkent Üniversitesi bir işbirliği imzaladı. Bu işbirliği ile çip üretilmesi hedefleniyor. Başarılı olursa dünyanın dördüncü çip üreten ülkesi haline geleceğiz. Ben teknolojik üretimi sağlayacak olan noktanın insan odaklı olduğunu düşünüyorum. Bunun temelinde de mühendisler yatıyor. Üniversitelerdeki mühendislik fakültelerinin süresinin uzatılması gerektiğini düşünüyorum. Yani 6 yıla çıkması gerektiğini düşünüyorum. 3. sınıfı ve 6. sınıf arasını pratikte geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Mühendis okulu bitirip pratiğe geçtiği zaman sorunu çözmekte zorlanıyor, hatta çözemiyor. Makine ona bakıyor, o makineye bakıyor. 2-3 yıl ciddi anlamda pratik gerekiyor ki daha başarılı olabilsinler. Eğer bunu aşabilirsek, yeni yeni alanlar açarız. Bizim intern doktorlar gibi sahada yetişmiş mühendislere çok ihtiyacımız var" diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20