• BIST 107.015
 • Altın 172,059
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 16 °C

ŞİDDET GÖREN TIP DOKTORU?NUN 2. DEVRİM HAMLESİ

ŞİDDET GÖREN TIP DOKTORU?NUN 2. DEVRİM HAMLESİ
Hasta yakınından şiddet gördüğü için Sağlık Bakanlığı?nın Türkiye?de ilk kez savunmaya başlayıp bir devrime imza atılmasını sağlayan Uz. Dr. Elif Adanır, şiddetin her türlüsü ile mücadele için politikaya girmeye karar verdiğini söylüyor.

UZ. DR. ELİF ADANIR: Radyoloji Uzmanı... Isparta ile yolu 1999 tarihinde kesişti. Başörtülü olduğu için (‘- ben bu kadının bilgisine güvenmem') diyerek tedavi olmayı ret eden zihniyet ile de karşılaştı. Psikolojik şiddet uygulayan hasta yakını ile de karşılaştı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez Uz. Dr. Elif Adanır'ı savunmak için Avukat tahsis etti. Bu anlamda bir devrime katkı sağladı. Şimdi ise Meşrutiyet, Ayanlar, Kurucu Meclis, Senato ve Türkiye Büyük Millet Meclisi dâhil 139 yılda sadece ve sadece 1 kadın Parlamenter çıkardığı Isparta'da yeni bir devrime imza atmak istiyor.

İŞTE O AN

Uz. Dr. Elif Adanır, Türkiye'nin ilk şiddet davasını kazandığı süreçte Türk Tabipler Birliği (TBB) ile yapılan toplantılarda politikaya atılmaya karar verdiğini anlatıyor. Uz. Dr. Elif Adanır, şöyle diyor: "AK Parti'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı en başından beri izliyorum. Ben, başörtülü olduğum için (‘- bu Tıp Doktoru'nun bilgisine güvenmem. Tedavi olmayı kabul etmiyorum') diyen zihniyet ile karşılaşmış biriyim. Yine hasta yakınlarından psikolojik şiddet görmüş biriyim. Ama şu da var: Davayı kazandım.

Masumiyetimiz ortaya çıktı. O kişi gelip benden özür diledi. Ve kader, yine o kişi bana muayene için geldi. Hastane'de denk servis vardı. Ben o hastayı kabul etmeyebilirdim. Ama ettim. Sevgiye, hoşgörüye, nezakete ihtiyacımız var."

YÜCE AİLE

‘Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele', ‘kadın hakları', ‘ailenin korunması', ‘şiddete karşı eylem planları' için Yasama Organı'nda etkin görevler almak istediğini anlatan Uz. Dr. Elif Adanır, "Ben bir İmam- Hatip kızıyım. Babam, ‘kız çocuklarının mutlak surette okutulması gerektiğini söylerdi. Kardeşim Mazlume Hanım ve benim üzerime titrerdi. 37 yıl önce babam, ‘kız çocuğu okuttuğu için'; bu yönde konuşmalar yaptığı için çok eleştirilmiştir" diyor. Niçin AK Parti sorusuna ise (‘- Sağlıkta Dönüşüm Programı, kadına verdiği değer ve fikirlerine uygun olması') şeklinde yanıtlıyor. Uz. Dr. Adanır, AK Parti'nin 2015'te 81 kentten Parlamento'ya en az 81 Milletvekili göndermek istediğini de anlatıyor, ‘bu bana sarsılmaz güven veriyor' diyor.

MİHRİBAN HANIM

‘Günde 50/ 70 kişiye hizmet veriyordum. Şimdi Yasama Organı'nda Isparta ve canım ülkem için hizmet etmek istiyorum' diyen Adanır, 17. Dönem (1983- 1987- Anavatan Partisi) Parlamenteri Fatma Mihriban Erden'i örnek aldığını anlatıyor. Adanır, şöyle diyor: "Meşrutiyet'in İlanı'ndan (1876) bu yana Isparta'da tek bir Parlamenter var. O da Öğretmen Emeklisi Fatma Mihriban Erden. Ben onun açtığı yoldan gitmek istiyorum. Allah'ın izniyle Isparta'nın 2. kadın Milletvekili olacağıma inanıyorum. Mücadeleci bir ruhum var. Yasama Organı'nda çözüm üretecek bilgi birikimi ve donanıma sahip olduğumu düşünüyorum.

Süreci en iyi şekilde yöneteceğim. Gerisi Hak'tan. Sonuç ne olursa olsun hizmete devam edeceğim."24.02.2015 Yazıcı Dostu Ekran

DEVRİMCİ KADIN

AKDENİZ:

Elem verici bir durum ama hatırlatmak zorundayım: Siz Sağlık Bakanlığı'nın Tıp Doktoru'na karşı geliştirdiği şiddet ile mücadele eylem planının ilk vakasısınız.

UZ. DR. ELİF ADANIR:

Hasta yakını tarafından psikolojik şiddet konusunu söylüyorsunuz. Evet öyleyim. Çok masum olduğum halde, bir yanlış anlaşılma sonucu hasta yakınından ağır bir şekilde psikolojik şiddet gördüm.

AKDENİZ:

Dava açtınız. Bildiğim kadarıyla Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez bu davaya müdahil oldu. Avukat tahsis etti?

UZ. DR. ELİF ADANIR:

Evet. Doğru. O dönemler Tıp Doktoru yoğunluklu olmak üzere sağlık çalışanlarına karşı çok şiddet eylemi vardı. Şehit Tıp Doktorları var. Çok kötü manzaralar var. Sağlık Bakanlığı, şiddete karşı ilk etkin mücadele başlattı. Davalarda taraf olmaya karar verdi. İlk taraf olduğu davada benim vakam... Sağlık Bakanlığı Avukat tahsis etti. Ve davayı kazandık. Hasta yakını müeyyide gördü. 400 gün hapis aldı. Sonra ceza Denetimli Serbestlik'e çevrildi.

AKDENİZ:

Nasıl bir şiddetti bu?

UZ. DR. ELİF ADANIR:

Ağır hakarete uğradım. Özünde bir yanlış anlaşılma vardı. Psikolojik şiddet gördüm. Ve ne yazık ki o şiddeti yapan da bir kadındı. Buradan şu çıkıyor: Birbirimizi anlamıyoruz. Saygı göstermiyoruz. Hoşgörü ile yaklaşmıyoruz. Bir zihniyet devrimi gerekiyor. Onun için siyasete girdim

AKDENİZ:

Politikaya atılma gerekçeniz şiddet ile mücadele... Doğru mu anlıyorum?

UZ. DR. ELİF ADANIR:

Sadece bu değil. Bir zihniyet devrimi Bu olaydan daha ağır bir travma yaşattılar bana. İsterseniz onu da anlatayım. 1994- 1999 arası Trabzon'da görev yaptım. Tıp Fakültesi okurken başörtülü idim. Fakülte'ye girerken başörtümü çıkarıyordum. Ama Trabzon'da görev yaparken başörtüsü takardım. Yasa henüz çıkmamıştı. Ama ben takardım. Trabzon'da ses de çıkarmazlardı. Tek bir vaka hariç... O dam kalbimi salladı.24.02.2015 Yazıcı Dostu Ekran Bir beyefendi, başörtülü olduğum için bana muayene olmayı ret etti. (‘- Ben bu kadının bilgisine güvenmem') dedi. Kalbimi çok acıttı bu. Şu anda içerisinde yaşadığımız için dönüşümün ne kadar değerli, paha biçilemez olduğunu göremiyoruz. Ama ilerleyen tarihlerde bu dönüşümün ne denli güçlü olduğunu anlayacağız. Şunu söylemek istiyorum: Ben 1999'dan bu yana Isparta'da görev yapıyorum. Ama Antalyalıyım. Işıklar Caddesi'nde bir mağazaya gitmiştim. Bütün samimiyetimle söylüyorum mağazadaki görevli, beni adeta kovdu. Neden? Başörtülü olduğum için... Bir acı örnek daha anlatayım. (‘- Tabii alnımızda Tıp Doktoru yazmıyor') alışveriş için bir yere gittim yine Antalya'da... Karşımdaki kişi, bana, (‘- senin bu ürünü almaya paran yetmez') dedi. Neden? Başörtülü olduğum için... Şu zihniyete bir bakın... Kişi, başörtülü olduğum için Tıp bilgimi sorgulamaya cüret ediyor. İnanılmaz... İnanılmaz... Türkiye bu büyük travmalardan çıktı. AK Parti'yi o yüzden çok seviyorum. AKDENİZ: Niçin Isparta'yı seçtiniz? Isparta'nın tarihinde Kadın Parlamenter kültürü yok. Antalya'da şansınız daha yüksek olabilirdi?

UZ. DR. ELİF ADANIR:

Kader olarak bakıyorum. Kısmetse olur. Ben olması için var gücümle uğraşacağım. Boğa burcuyum. Mücadeleci bir ruhum var. Anaç yönüm olduğu kadar savaşçıyım da. Yılmam. Yıkılmam. Kent ayrımına gelince Kendimi Ispartalı hissediyorum 1999'dan bu yana Isparta'dayım. Isparta ile tanışmam büyük travma ile başladı aslında 17 Ağustos 1999 depremi günü Isparta'da göreve başlamıştım. Eşim Uz. Dr. Mustafa Adanır. Deniz Hastanesi'nde askerdi. 48 saat eşime ulaşamamıştım. Çok zor bir 48 saat. O gün Hastane Listesi'nde eşimin de ismi vardı. Ancak eşim o gün Hastane'de kalmamış. Bir yakının yanındaymış. Ve deprem sonrasında da kurtarma çalışmalarına katılmış. Eşim o yüzden (4- benim doğum tarihim 17 Ağustos') der. Parlamento konusuna gelince Devlet-i Aliyye'den bu yana Isparta'da tek bir örnek var.

Halkın Temsili ve Meclis organizasyon biliyorsunuz 1876 Meşrutiyet'in İlanı ile haşlıyor. Kültürümüzde Ayanlar Meclisi var Kurtuluş Savaşı'nı yöneten;Türkiye Cumhuriyeti'ni inşa eden Kurucu Meclis var Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) var24.02.2015 Yazıcı Dostu Ekran Senato var Ancak Isparta'dan tek bir kadın Parlamenter çıkmış O da 1983 Genel Seçimi'nde. Anavatan Partisi'nden Fatma Mihriban Erden Emekli Öğretmen Rahmetli. Mekânı Cennet olsun. 1987 yılına kadar Isparta Parlamenteri olarak görev yapmış. Şimdi ben 2. devrimi gerçekleştirmek istiyorum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20