• BIST 115.744
 • Altın 171,293
 • Dolar 3,9658
 • Euro 4,8915
 • Isparta 17 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 17 °C

SULAMA BİRLİKLERİNDE 'FESİH' BELİRSİZLİĞİ

SULAMA BİRLİKLERİNDE 'FESİH' BELİRSİZLİĞİ
SULAMA BİRLİKLERİNDE 'FESİH' BELİRSİZLİĞİ

Aralık ayında fesih kararı alan Senirkent ve Hoyran sulama birliklerinde belirsizlik sürüyor. Birliklerde çalışanlar kendi durumlarının ne olacağını merak ederken çiftçi ise yaklaşan tarım sezonunda bahçesine nasıl ve kim tarafından su verileceğinin merakında. Zira yaklaşan tarımsal sulama döneminde çiftçilerin suya kavuşabilmesi için inşaat sezonun başlaması gerekiyor.

 

 

AK Parti Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in seçim sürecinde gündeme getirdiği birliklerin fesih edilerek özel idareye devredilmesi noktasında ilk adımı atan Senirkent ve Hoyran sulama birliklerine ilişkin belirsizlik sürüyor. Birlikler feshe dilediği için çalışanlar kendi durumlarını merak ederken çiftçi ise bahçelerine suyun kim tarafından ne şartla ulaştırılacağının derdine düştü. Fesih kararı alan sulama birliklerinin Özel İdareye devri noktasında Özel İdarenin sulama birliklerini var yapıları ile devir alamayacağını DSİ 18. Bölge Müdürlüğüne bildirdiği öğrenildi. DSİ’nin bu noktada nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu. Sorunun çözümü için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı ve Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in Isparta’ya gelerek konunun tarafları ile toplantı yapacağı belirtiliyor.

 

 

Sulama Birliklerinin hem borçları nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar, hem de kapalı sistem sulamaya geçebilmek için DSİ’ye yatırımı %1’i peşin, %9’u teminat kalanı 25 yılda ödeme taahhüdünde bulunamamaları üzerine AK Parti Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in birliklerin fesih edilerek özel idareye devredilmesini gündeme getirmişti. Konu ile ilgili ilk adımı Aralık ayı sonunda Senirkent ve Hoyran Sulama Birlikleri atmıştı. Sulama Birliği yönetimleri fesih kararını alırken sulama sisteminin kapalı sistem sulamaya dönüştürülmesi noktasında, birliğin Özel İdareye devredilmesi ve %10’luk kısmı özel idare bütçesinden kalanı 25 yılda geri ödemeli olarak DSİ tarafından yapılabilecek şekilde adım atılmasını bekliyordu.

İŞÇİ İŞ, ÇİFTÇİ SU DERDİNDE

Fakat birliklerin beklentisi gerçekleşmedi. Bakanın tavsiye kararı dışında herhangi bir yasal düzenlemesi bulunmayan yöntem Özel İdare tarafından kabul edilmedi. Fesih kararı alan Senirkent ve Hoyran sulama birliklerinin var olan yapıları ile devir alamayacağı ve kapalı sisteme alındıktan sonra özel idareye devir edilmesi yönünde bir yazının DSİ 18. Bölge Müdürlüğüne gönderildiği öğrenildi. Hal böyle olunca sulama birliklerinde çalışanlar kendi durumlarının ne olacağını merak ederken bölgedeki çiftçilerde yaklaşan tarımsal sulama döneminde suyu kimin ne şartla vereceğini merak etmeye başladı. Özel İdarenin fesih kararı alan birlikleri devir alamayacağı yönünde yazıyı DSİ’ye göndermesinin ardından DSİ 18. Bölge Müdürlüğünün Genel Müdürlüğe yazı yazarak hizmet alımı yoluyla işi yürütmek istediği ve bu noktada ödenek talep ettiği de gelen bilgiler arasında.  

ÇİFTÇİ SU SIKINTISI YAŞAR

Fesih kararı alan Senirkent Sulama Birliği Müdürü Aziz Erkan 11 yıldır Senirkent Sulama Birliğinin müdürlüğünü yaptığını belirterek “bizim yıllardan bu yana gördüğümüz, mart ayı başında sulama sezonu hazırlıklarına başlamamız gerekiyor. Mart ayı başında bizim için inşaat sezonu başlarsa çiftçi mayıs ayı içinde sulama sisteminde su almaya başlayabiliyor. Bu süre ne kadar gecikirse çiftçide o kadar geç su alabilir. Bu yıl için henüz hazırlıklara başlama şansı görülmüyor. Süre uzadıkça çiftçide sulama döneminde su sıkıntısı yaşayacaktır” dedi.

GARİP BARBUNYASI GARİP KALIR

Bölgede özellikle Garip köyünde yapılan sebze üretiminin sık sulama ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Aziz Erkan “Garip köyünde üretilen barbunya, sarımsak ve marul gibi sebzeler sık su istiyor. Ayrıca Isparta’da ihracata giden kirazında önemli bir kısmı Senirkent’te üretiliyor. Havalardan dolayı bu yıl kirazda erken su isteyecek gibi görünüyor. Fakat sulama birlikleri fesih kararı aldığı ve çalışmadığı için suyun nasıl verileceği merak konusu” şeklinde konuştu. Bu yıl Garip’te üretilen barbunya ile sıkıntı yaşanmasının marka değerine de zarar verebileceği belirtildi.

ÇALIŞANLAR NE OLACAK?

Tes-İş Şube Başkanı Osman Korkmaz ise fesih kararı alan Senirkent ve Hoyran sulama birlikleri bünyesindeki çalışnaların diken üzerinde olduğunu söyledi. Senirkent Sulama Birliği bünyesinde 62, Hoyran Sulama Birliği bünyesinde ise 21 çalışna bulunduğuna dikkat çeken Korkmaz “birliklerin fesih edilmesinin ardından çalışan arkadaşlarda kendi durumlarının ne olacağı konusunda endişe duyuyor. Bu işin büyük bir soruna dönüşmeden düzenlemesi gerekiyor. En basit çözüm ise sulama birlikleri bünyesinde çalışanların Özel İdare yada DSİ bünyesine kaydırılmasıdır” dedi.

ÇÖZÜM İÇİN VEKİL BEKLENİYOR

Fesih kararı alan birliklere ilişkin durumun netleşmesi için üç ayrı yol izlenebileceği belirtiliyor. Bunlardan biri hizmet alımı yolu ile geçici olarak taşeron üzerinden sulamanın yapılması, diğeri birliklerin fesih kararının kabul edilmeyerek sürecin bir yıl ötelenmesi, bir diğer ise Özel İdarenin sulama birliklerinin işini üstlenmesi şeklinde sıralanıyor. Hangi çözüm yolunun uygulanacağına ise önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in Isparta’ya gelerek ilgili kurumlarla yapacağı toplantı sonrasında netleşeceği belirtiliyor.

ÖZEL İDAREYE VERİLEN HAK BİRLİKLERE VERİLSİN

Türkiye Sulama Birlikleri Derneği ise geçtiğimiz ay yaptığı toplantıda Özel İdarelere verilen %1 peşin %9 teminat kalanı 25 yılda ödemeli şeklinde yapılacak kapalı sistem sulama hakkının kendilerine de verilmesini istemişti. Birlikler adına bakanlığa yapılan başvuruda bu şekildeki bir düzenlemenin çiftçinin suya ulaşması ve çalışanların mağdur edilmemesi noktasında en kolay çözüm olacağı ifade edilmişti.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20