• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 19 °C

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM İÇİN SU HAVZALARI KORUNMAK ZORUNDA

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM İÇİN SU HAVZALARI KORUNMAK ZORUNDA
SDÜ Su Ürünleri Fakültesi araştırmacı grupları tarafından hazırlanan Su ürünleri ile diğer sektörler arasındaki ilişkileri anlatan komisyon raporuna göre sürdürülebilir üretimde, ekonomik faaliyetlerin ekolojik dengenin ve su havzalarının korunarak optimi

Su ürünleri ile diğer sektörlere ilişkin komisyon raporunu Komisyon Başkanı Doç. Dr. Ahmet Demir açıkladı.  Su ürünlerinin çeşitli sektörlerle çok yakın ilişkileri olduğunu belirten Demir, " Öne çıkan bu alanlardan bazıları çevre, ulaşım, medya, enerji, gıda-besin, sağlıkta tıp, diş hekimliği, ilaç sanayi, turizm, yem sanayi, araç ve donanım üretimi, kredi, sigorta, çeşitli kimya ve diğer sanayi alanları için hammadde temini, çeşitli hizmet ve lojistik sektörlerdir.  Su ürünlerinin bu sektörlerle olan ilişkileri sırasında zaman zaman bazı olumsuzlukların görülmesi de mümkündür. Önemli olan, bu olumsuzlukların minimize edilerek müşterek çıkarların yasal düzenlemelerle güvence altına alınması su ürünlerinin geleceği açısından önemlidir" dedi. Demir, su ürünlerinin avcılık ve yetiştiricilik yoluyla toplam üretimi ve kişi başı tüketimin arttırılması için açık deniz avcılığının ve yetiştiriciliğinin geliştirilerek desteklenmesi sonucu toplam üretim miktarında artışa, ürünlerin işlenmesi ile ekonomik anlamda katma değer artışına, istihdam ve kaynak kullanımında yeni fırsat ve olanaklar yarattığına dikkat çekti.

                Sürdürülebilir üretimde, ekonomik faaliyetlerin ekolojik dengenin ve su havzalarının korunarak optimize edilmesinin amaçlanması gerektiğini ileten Demir, "Bu üretim sürecinde ekosistemdeki canlı, cansız kaynaklarından yararlanılırken Üretim (avcılık ve yetiştiricilik yoluyla)-Yem-Çevre-Ürün değerlendirme ve işleme-Ürün maliyeti ve kalite gibi birçok ilişkiler optimize edilerek, bu ilişkiler mutlak olarak dikkate alınmalıdır. Tüm bu süreçlerde bilimsel yöntem ve tekniklerle üretimin gerçekleştirilmesinde kaynak kullanımı etkin, sürdürülebilir şekilde olmalıdır. Bunların dışında yapılacak destekleme sistemleri ve organizasyonların üretim alanlarını ve üreticileri koruyarak gelişmelerine katkı sağlamalıdır. Ayrıca bu üretim sürecinde istikrarı koruyarak ve istihdamı artırarak ekonomik değer yaratmalı, diğer sektör ve paydaşları ile ilişkilerini geliştirerek verimli kılmalıdır. Hayvansal ve bitkisel kaynaklı su canlılarından elde edilen makroskobik ve mikroskobik ürünler insanların sağlıklı beslenmesi ve çeşitli hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı çok sayıdaki çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Bu ürünlerin yapısındaki amino asit ve proteinler, yağ asidi ve yağlar, karbonhidratlar, vitaminler, mineral maddeler önemli besin bileşenlerdir. Bu zengin bileşenler sadece gıda sektöründe değil aynı zamanda dişçilik ve tıpta, ilaç ve eczacılıkta, kimya, tekstil, kozmetik, boya, gübre, yem sanayi, alkol, kağıt sanayi, biyo-yakıt, arıtma tesisleri vb. çok farklı alanlarda ve sektörlerde kullanılmaktadır" diye konuştu.

                Su ürünleri sektörünün çevre ve turizm sektörü arasında çeşitli sorunlar yaşadığına dikkat çeken Demir, "Bu aslında göreceli bir sorundur. Çünkü gerek turizm gerekse su ürünleri işletmelerinin kuruluş yerlerinin belirlenmesinde ve kurulmasında bilimsel verilerin dikkatte alınmaması ve uygulamalardaki çok başlıklılık ve çifte standart yaklaşımlar ile kayırmacılık gibi etik olmayan yanlışlar yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır.Tarım sektörü gibi su ürünleri sektörünün de fınans, sigorta ve kredilendinne sektörleri ile çok yakın ilişkileri vardır. Bu durum üretim ve üreticilerin güvence içinde olmasını sağlamaktadır Yerel, ulusal ve uluslar arası ulaşım sektörü; Hidro-elektik santralleri ve enerji sektörü; Tarımsal sulama ve diğer tarımsal faaliyetler; Yer altı ve yer üstü madencilik sektörleri;Tüm bu olayları tarafsız ve doğru bir şekilde halka duyurulması konusunda medya ile yakın ilişkileri vardır. Bu bağlamda su ürünlerinin multi-disipliner bir yapıda olması nedeniyle sektörler arası ilişkilerde paydaşlardan birinin zarar görmesi durumunda olayın büyüklüğüne bağlı olarak sektöre! bir anafor etki oluşturabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sektör sorunlarını kendi içerisinde, hatta etkileşim içerisinde oldukları diğer sektörlerle ile birlikte çözmelidir. Bu nedenle diğer sektörler ile çatışma içinde değil, birbirini destekleyen, geliştiren ve otokontrollü bir yapıda olması sektörün geleceği açısından da önemlidir" açıklamasında bulundu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CEO’lar SDÜ öğrencileri ile buluşacak03 Aralık 2016 Cumartesi 09:15
 • 105 SURİYELİ KAÇAK YAKALANDI17 Ekim 2016 Pazartesi 11:24
 • KREDİ KARTIN ATAKSİT ARTIYOR07 Eylül 2016 Çarşamba 18:18
 • ORTAK OSB'DE SON DURUM16 Nisan 2016 Cumartesi 16:53
 • ISPARTA ASDEP'E PERSONEL ALINACAK26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
 • VAVİN'E YATIRIM TEKLİFİ23 Mart 2016 Çarşamba 14:13
 • TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ22 Mart 2016 Salı 13:10
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20