• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 9 °C

SÜRÜCÜ KURSLARINDA YENİ DÖNEM

SÜRÜCÜ KURSLARINDA YENİ DÖNEM
SÜRÜCÜ KURSLARINDA YENİ DÖNEM

Türkiye genelinde bulunan 3 Konfederasyon geçtiğimiz günlerde Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TÜSEKON) çatısı altında birleşme kararı aldı. Isparta'dan Hasan Körük İlk genel kurulunu yapan TÜSEKON yönetim kuruluna seçildi. Genel kuruldan dönen Hasan Körük, Isparta Özel Sürücü Kursları Dernek Başkanı Mehmet Emin Çelik,  Akdeniz Bölgesi Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kunt Bilek ve Disiplin Kurulu Üyesi Ahmi Çelik'le birlikte sürücü kurslarına ilişkin yaşanan yenilikleri anlattı.

TÜSEKON Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Körük "Sürücü kurslarındaki şuandaki en önemli sorun fiyat. Bizler yaklaşık iki yıldır Türkiye'de tüm illerdeki sürücü kursları ile birebir diyalog kurarak genel bir federasyon çatısı altında toplandık. Sonuçta her ilde bir dernek oluşturuldu. Her bölgede bir federasyon ve bu yedi federasyonun bağlı olduğu genel bir konfederasyon kuruldu" dedi.

SÜRÜCÜ KURSLARINDA TABAN FİYAT UYGULAMASI

Sürücü kurslarının sorunları ve alınması gereken tedbirlerin genel kurulda görüşüldüğünü belirten Körük "20 Mayıs'ta Ankara'da bir toplantı düzenledik. Bu toplantıya Başbakan Yardımcısı Emrullah İşlerde katıldı. Biz orada sorunlarımızı anlattık. Bunların başında Türkiye'de sürücü kursları için bir taban fiyat açıklanması, iki sürücü kurslarının nüfusa orantılı hale getirilmesi ve üç sürücü kurslarının ÖTV'den muaf tutulması gerektiği konularını dile getirdik. Seçimlerden sonra taban fiyat açıklanacağını düşünüyoruz. Asgari ücretten az olmayacak bir taban fiyat açıklanması sürücü kurslarını nefes aldıracaktır. Bir haziran tarihinden itibaren en az dört aracı olmayan sürücü kursları dönem açamıyor. Bunun yanında 3 Temmuz tarihinden itibaren bulunduğu binada asansör olmayan sürücü kursları da dönem açamayacak. Bunun için sürecin biraz uzatılması gerekiyor. Bir çok bina asansör yapılmaya bile uygun değil" diye konuştu.

SÜRE UZATILDI

Ehliyet almaya hak kazanan, ancak sertifikalarını ehliyete dönüştürmeyen sürücü adaylarına 29 Mayıs'a kadar tanınan süre 3 Temmuz 2015'e kadar uzatıldı. Sürücü adayları, bu tarihe kadar sertifikalarını almazlarsa sürücü sertifikaları iptal olacak ve tekrar sınava girmeleri gerekecek. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle, 29 Mayıs 2013'te yürürlüğe giren yönetmeliğin, yürürlük tarihi ve öncesinde sertifika almaya hak kazandıkları halde sürücü kurslarından sertifikalarını almayanlar ya da sertifikalarını aldıkları halde trafik şube müdürlüklerine gitmeyerek sürücü belgesine dönüştürmeyenlere tanınan süre, 3 Temmuz mesai saati sonuna kadar uzatıldı. Verilen sürede sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erecek.

SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ

Hasan Körük, TÜSEKON genel kurulunda konfederasyonların bir çatı altında birleşmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Körük, Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonun ortak hedefinin kaliteli sürücü yetiştirmek olduğunu ifade etti. Körük "Konfederasyon Genel Başkanımız Sayın İsmail Yılmaz, Başkan Yardımcıları Nusret Türker ve Mesut Uçan'ın üstün gayretleri sonucu MTSK alanında büyük bir ivme kazanıldı. Bundan sonrada Türkiye genelinde genel başkanımız ve yönetim kurulumuzun gayretleri ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün destekleri ile MTSK yönünde birçok sorun giderilerek daha güzel, daha çağdaş yapıya kavuşmuş olacak. Ben üstlendiğim görevin sorumluğu bilinciyle bölgemizdeki problemlerin çözümü konusunda elimden gelen bütün gayreti sarf edeceğim" dedi.

Körük Olağanüstü Genel Kurulunda görüşülen maddeleri şu şekilde sıraladı:

1-MTSK yönetmeliğinde Taban Fiyat Düzenlemesi ve  20.03.2012 Tarihinden Önce Müdürlük yapmış olanların haklarının iadesi düzenlenmesi yapılarak 08.01.2015 tarihi itibarıyla görüşü alınmak üzere İçişleri bakanlığına gönderilmiştir.

2- a-Usta Öğreticilerin Direksiyon sınavlarından ücret alabilmelerine ilişkin düzenleme,

b- Sınavlarda öğrencilerden 30 dakikalık sınav hizmet bedeli alınmasına ilişkin düzenleme

c- D sertifika sınavında iki araç arasına park etme manevrasının kaldırılarak düz geri gelme manevrası şeklinde değiştirilmesi düzenlemesi 

d- Önde oturan Direksiyon Sınav Değerlendirme Komisyonu üyesinin Tehlike anında direksiyon'a veya yedek pedallara müdahale etmesinin zorunlu olduğuna ilişkin düzenlemeler

Direksiyon Sınav Yönergesi üzerinde yapılmakta olup çok kısa bir süre içerisinde tamamlanarak Bakanlığa sunulacaktır.

3- Kurumların önüne fiyat içeren afiş veya pankart asılamayacaktır

4- İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince Sertifika ücreti veya başka ad altında herhangi bir ücret alınamayacaktır

5-Engellilerin Erişimi ile ilgili yönergede ''Engelli Asansörü' ifadesinin kaldırılarak yerine ''Engellilerin ulaşımına uygun hale getirilmesi'' ifadesinin konulması ve bu uygulamanın 7.7.2018 tarihine kadar uzatılması için TBMM içinde ortak çalışma yapılması sağlanacaktır

6- Ocak, Şubat, Mart 2015 dönemleri 21 Mart 2015 tarihli Teorik sınava girebileceklerdir

7- E-sınav sistemi çok kısa bir zamanda Türkiye geneline yayılacaktır

8- Matbu Evrakların Şoförler Odasından alınması zorunluluğu kaldırılacaktır

9-Sürücü belgelerinin Nüfus müdürlüklerince verilmesi işlemine en yakın zamanda başlanacaktır

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EĞİTİMDE SORUNLAR SÜRÜYOR22 Ocak 2016 Cuma 12:50
 • DAMGACININ YOL İSYANI18 Ocak 2016 Pazartesi 21:41
 • DOĞA'DA BURSLULUK SINAVINA YOĞUN İLGİ09 Ocak 2016 Cumartesi 17:29
 • İŞ YERLERİ SABAHA KADAR AÇIK31 Aralık 2015 Perşembe 10:07
 • EL YAZISI KALKIYOR MU?23 Aralık 2015 Çarşamba 10:26
 • DEMOKRASİ MÜZESİNDE YÜKSEK LİSANS DERSİ09 Aralık 2015 Çarşamba 09:49
 • KULÜP ODALARI TADİLATTAN GEÇTİ28 Kasım 2015 Cumartesi 11:31
 • ÖĞRETMEN KREDİYLE YAŞIYOR24 Kasım 2015 Salı 14:49
 • İŞTE HALK-ÜNİVERSİTE BULUŞMASI16 Kasım 2015 Pazartesi 19:14
 • SDÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ALACAK16 Kasım 2015 Pazartesi 15:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20