• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 10 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 13 °C

SÜT NEREYE AKIYOR?

SÜT NEREYE AKIYOR?
SÜT NEREYE AKIYOR?

Türkiye’de hayvancılığa verilen devlet desteği günden güne artan süt üretimi tüketimin çok üzerine çıkınca, üreticiler sütün pazarlanmasında sıkıntıya girdi. Keçiborlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Arı 2008-2010 yılları arasında yaşanan kriz benzeri bir kriz yaşanmaması için acil önlem alınması gerektiğini söyledi. Arı, üretilen sütün %40-50 oranında fazla olduğunu belirtti.

 

Hayvancılığa verilen teşvik, yeni yapılan yatırımlar derken süt üretiminde oluşan fazlalık üreticiye dert oldu. Süt üretiminde yaşanan fazlalığın giderek tehlikeli boyutlara ulaştığını söyleyen Keçiborlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Arı 2008-2010 yılları arasında yaşanan kriz günlerinin yaşanmaması için süt üreticisine teşvik verilmesi ile Et ve süt Kurumuna ait fazla sütü işleyerek süt tozu haline getirecek önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti. Arı, üreticilere verilen desteklerinde tek başlık altında toplanması gerektiğini söyleyerek “Ülkemiz tarafından nakdi yardım yapılan ülkelere süt ürünleri yardımı yapmak, sektörün önünün açılması yönünde ciddi bir adım olacaktır” diye konuştu.

ÜRETİLEN SÜT TÜKETİMİN İKİ KATI

Hayvancılıkta yaşanan gelişmeler süt üretiminin de aşırı yükselmesine yol açtı. Piyasaya talebin çok üzerinde süt sunulduğunu söyleyen “Keçiborlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Arı “Ülkemizde üretilen süt, tüketimin oldukça üzerine çıkınca, Temmuz ayından bu yana süt üreticileri durumdan oldukça tedirgin olmaya başladı. Çünkü son 8-10 yıldır hayvancılığa verilen teşvikler, hayvan sayısı ve süt üretiminde hızla artış yaşanmasına ve süt üretiminin rekor seviyeye çıkmasına neden oldu. Haziran, temmuz, ağustos aylarında tüketimin hızla artması sütün firmalar tarafından aranır hale gelmesi beklenirken, bu aylarda da satışlar geçmiş yıllara göre artmamıştır. Şuanda Türkiye’de üretilen sütün %50-60’lık kısmı ülkemizde tüketilmekte, geri kalan %40-50’lik kısmını ise ihraç etmemiz gerekmektedir” dedi.

İHRAÇ EDEMİYORUZ

Üretim oldukça fazla olmasına rağmen ihracat da yapılamadığını belirten Arı, “Türkiye’de bugün süt üretiminde fazlamız vardır. Fazla sütü ise ihraç edemiyoruz. Çünkü; süt sektöründe arz talebin üzerinde büyümüş ve plansız ürün artışı yaşanmıştır. Süt üreticisinin üretim girdileri ülkemizde yüksek olduğundan ülkemizdeki sütün maliyeti de yüksektir. Avrupa ülkelerinde sütün maliyeti bizdekinden daha ucuzdur ve pazarda rekabet gücümüz yoktur. Ortadoğu pazarımız ise yok denecek düzeylere geriledi. Et kurumuna sütte eklenerek adı Süt ve Et Kurumu oldu, ama sütün içi boş kaldı. Bu tablo gerçekten süt üreticilerini tedirgin ediyor” ifadelerini kullandı.

SANAYİCİ FİYAT DÜŞÜRÜYOR

Süt üretiminin fazla olması nedeniyle sütü işleyen firmalarında fiyat kırma yoluna gittiklerine dikkat çeken Arı “Sanayici ürün fazlasından ve rekabet gücünün az olmasından dolayı riski tamamen üreticinin üzerine yıkarak, fiyatlarla oynamaya başlamıştır. Çoğu bölgelerde soğutma primlerini %3’ten %1’e düşürdüler. Sözleşme ile çalışan firmalar dahi sütü alamıyorum diyebiliyor. Süt üretimin ardından stok yapılabilen bir niteliği olmadığı için üretici sanayiciye boyun eğmek zorunda kalıyor. Bazı sanayiciler ihracat yapamadığından üreticinin paralarını ödemekte zorlanmaya başladı. Buda üreticiyi perişan ediyor. Acilen sektörün bu çıkmazdan kurtarılabilmesi için, ihtiyaç fazlası süt ürünlerinin ihraç edilebilmesi için, devlet desteği yapılması gerekiyor. Bu şekilde sanayicinin elindeki stoklarda eritilebilir” şeklinde konuştu.

ET VE SÜT KURUMU SÜT TOZUNA ÇEVİRSİN

Krizin ibüyümemesi için devlet desteğinin zorunlu hale geldiğini söyleyen Arı “Var olan stoklar eritilmezse, bunun bedelini hep beraber acı bir şekilde öderiz. 2008 krizi sonrası, 2010’da 3 milyar doların üzerinde canlı hayvan ithalatı yapmak zorunda kalmıştık. Böyle bir tablonun yeniden yaşanmaması için acil önlem alınmalıdır. Et ve Süt Kurumunda süt sözcüğünün içi doldurularak süte müdahale edilebilir bir konuma getirilmesi gerekir. Ülkemizde Trakya, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde süt kurumu tarafından işletilen en az dört tane süt tozu fabrikası kurulmalı ve üretim fazlalığı piyasadan bu kurum aracılığı ile çekilmeli. Ulusal Süt Konseyindeki anlaşmalar bozulmadan uygulanmalı, sanayici tarafından konsey kararlarının ciddiye alınır hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

DESTEKLER TEK BAŞLIKTA TOPLANSIN

Keçiborlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Arı sektörde sorun yaşanmaması açısından önerilerini şöyle sıraladı. “Sütün pazara arzı Süt Üreticileri Birlikleri vasıtası ilke olmalı. Önüne gelen süt pazarına girememeli. Sütte taşeron firmaları kapatarak süt üretici birlikleri vasıtası ile kooperatif ve çiftçilerin sanayici ile buluşması sağlanmalıdır. Hayvancılık sektöründeki desteklemeleri toplamak (inek, buzağı, aşı, anaç sığır desteğinin kaldırılarak süt desteği altında toplamak gibi) sağlıklı olacaktır. Bu şekilde hem üretici hem de devletimiz açısından anaç sığır desteklemelerindeki bazı olumsuzluklar önlenmiş olur. Ülkemiz tarafından nakdi yardım yapılan ülkelere süt ürünleri yardımı yapmak, sektörün önünün açılması yönünde ciddi bir adım olacaktır.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20