• BIST 107.374
 • Altın 173,060
 • Dolar 4,0616
 • Euro 4,9543
 • Isparta 25 °C
 • Antalya 31 °C
 • Burdur 25 °C

TAPU MESELESİ ŞENGÖL'ÜN ESERİDİR

TAPU MESELESİ ŞENGÖL'ÜN ESERİDİR
Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Demokrat Parti'den Eğirdir Belediye Başkanlığına aday olan Ömer Şengöl'ün yaptığı açıklamalarla kendisini hedef gösterdiğini söyledi. Özmeral, konuyla ilgili Eğirdirlilere duyuruda bulundu.

Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, DP Belediye Başkan Adayı Ömer Şengöl'ün kendisi hakkında açıklamalar yaptığını belirterek bu açıklamaların kendisiyle alakası olmadığını dile getirdi. Özmeral halka seslendiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi; "İlçemizde aralıklarla üç dönem Belediye Başkanlığı yapıp , bu dönemde DP'den  Belediye Başkan adayı olan Ömer Şengöl önümüzdeki Mahalli seçimlerde seçilebilmek için siyasi rakiplerini bir kenara bırakarak  şahsımla alâkası olmayan konuları gerçek gibi göstermeye çalışarak halkımızın hassas olduğu konularda belgeye bilgiye dayanmayan açıklamaları ile şahsımı hedef göstermektedir.

Saygıdeğer Hemşehrilerim, Eğirdir Belediyesi'nin geçmişte yaptığı hata ve yanlışlıklardan kaynaklanan ve vatandaşlarımızı zor durumda bırakan uygulamaların bedelini sizler çekmektesiniz.  Bu sıkıntıların biriside S.S Pınar Pazarı Konut Yapı Kooperatifi'nin durumudur. 

DP Belediye Başkan adayı Ömer Şengöl    " Sayın  Pınarpazarı Yapı Kooperatifi Sakini " başlıklı yazısında şahsımla ilgili gerçek dışı açıklamalarda bulunarak geçmişte yaptığı hata ve yanlışlıkların sebebini bizim dönemimizde yapılmış gibi gösteren açıklamalarda bulunmuştur.  İlgili yazıda Pınar Pazarı Kooperatifi'nin kendi dönemlerinde tapularının verilememe gerekçesi olarak taşınmazın kamuşlaştırma işleminin bitmemesi ve bu husustaki yargılamanın devam etmesi gösterilmektedir.  Davanın bitimi ile tapuların verilebilmesi için her ortaktan 5.000,00 TL. arsa bedeli farkı istediğimiz belirtilmektedir. Kooperatiften Belediye Başkanlığı yaptığım dönem boyunca herhangi bir bedel talep edilmemiştir.  Vazife aldığımız dönem  boyunca "hak yiyen değil hak veren" anlayışı ile çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.

Belediye Kanunu'na göre "Belediyeye ait bir taşınmazın meclis kararı olmaksızın satılmasına imkan yoktur."

S.S Pınarpazarı Konut Yapı Kooperatifi'nin  Belediyemizde bulunan  evrakları incelendiğinde, konuya ilişkin Meclis kararı alınması gerekirken Encümen kararı ile iş yapıldığı görülmüştür.

7.12.1993 tarihli 769 Sayılı Eğirdir Belediyesi Encümen Kararında

 İlçemiz Pınarpazarı Mahallesi Taştepe Mevkiinde toplu konut alanı olarak ilan edilen 45 pafta 90 ada 29-30 numaralı parseller toplamı olan 31.289 m2 yerin Belediyece 1.095.115.00 TL' den istimlak edildiği ,

Bu alana 400 dairelik konut yapılabileceği,

Konut yapabilecek kişilerin  gelir düzeyi düşük ve evsiz olan aileler olacağı ve bunlara   1.000 TL. peşin ayda 1.000 TL. taksitlerle toplam 6.000 TL'ye satışının yapılacağı, bilahare kurulacak kooperatife şahıslara satışı yapılan yerin 2985 Sayılı Toplu Konut Kanunu gereğince tahsis işleminin yapılmasına karar verildiği görülmektedir.

Aynı  Encümen kararı kullanılarak, S.S Pınar Pazarı Konut Yapı Kooperatifi adına aynı tarihte(07.12.1993)  ilgili taşınmazlara ait Tahsis Belgesi düzenlenmiş olup , tahsis belgesinde o günkü Belediye Başkanı Ömer Şengöl ve Fen İşleri Amiri İsa Sabah'ın imzaları vardır. Tahsis Belgesinin dayanağı 07.12.1993 tarihli 769 Nolu Encümen kararıdır. Encümen kararında 29-30 nolu parsellerin satışından bahsedilirken,  Tahsis Belgesine hiç bir karara dayanmayan ben yaptım oldu mantığı ile hareket edilerek  90 ada 28 parselin (2304 metre kare)  ilave edildiği görülmüştür.

07.12.1993 tarihinde ortada bir Kooperatif  olmadığı ve Encümen Kararında herhangibir kooperatif ismi zikredilmediği halde Encümen Kararı ile aynı tarihi taşıyan Tahsis Belgesinde Tahsisi yapılan taşınmazın hak sahibinin S.S Pınar Pazarı Konut Yapı Kooperatifi olduğundan bahsedilmektedir. Oysaki o tarihte ortada henüz bir kooperatif bulunmamaktadır.

Tapu Tahsis Belgesinin  kimler tarafından ve kimlere  verileceği  Kanunlarımız ve mevzuatlarla belirtilmiştir.  Belediye Başkanı kendi başına buyruk bir şekilde tahsis belgesi düzenleyemez. Hisseli veya başkalarına ait arsa veya arazilerde hiçbir şekilde tapu tahsis belgesi verilemez.

15.06.1995 tarihinde Eğirdir Belediyesi  tarafından 1995/22 numara ile Yapı ruhsatı  tanzim edilmiştir.  Henüz 1993 tarihinde kurulmayan Kooperatife Tahsis Belgesi ile yer tahsisi yapılmışken yapı ruhsatında Kooperatifin adı yerine yapı sahibinin ismi olarak EĞİRDİR BELEDİYESİ'nin , tapu tescil belgesi veren kurum olarak da Eğirdir Tapu Sicil Müdürlüğü geçmektedir. Ortada henüz bir Kooperatif yoktur.   Tapu Tahsis Belgesinden ise ruhsatta hiçbir şekilde bahsedilmemektedir.  Encümen Kararında 29-30 parseller yer alırken Yapı Ruhsatına 28 parsel ilave edilmiş. 400 kişilik daire sayısı 480'e çıkartılmıştır. Bu hususlarda Belediyemizde herhangi bir kayda rastlanmamıştır.

Encümen Kararında 29-30 numaralı parsellerin 31289 m2 olduğu ve 1.095.115,00 TL. bedelle istimlak edildiği, bu taşınmazların gelir düzeyi düşük evsiz ailelere 6.000 TL. ye satışının yapıldığı belirtilmesine rağmen,  gelir düzeyi düşük evsiz ailelerden istimlak bedelinin çok  üzerinde para alınarak büyük kazanç sağlandığı apaçık ortadadır. 480 daire için her biri 6.000,00 TL. den arsa parası toplamı 2.880.000,00 TL. olup bu paranın Kooperatif tarafından Belediye hesaplarına yatırıldığına dair  Belediyemiz ve Banka kayıtlarında herhangi bilgi ve belgeye rastlanmamıştır.

Söz konusu Kooperatif Başkanlığından bu bedellerin yatıp yatmadığının Belediyemiz kayıtlarından anlaşılamadığını bu bedellerin yatıp yatmadığı hususunda belge  istememize rağmen kooperatif tarafından Belediyemize tapu iptal ve tescil davası açılmıştır.

Ömer Şengöl'ün kendi döneminde  Kanun ve kural tanımayan hatalı işlemlerinden  tarafımı sorumlu tutmaya   hakkı bulunmamaktadır. Pınar Pazarı Kooperatifi ve birçok kooperatifin mülkiyet meselelerini çözmeden, taşınmazları çeşitli kooperatiflere satarak hemşehrilerimizi  ağır sıkıntılar yumağı içerisinde bırakan kendisi iken; bu sıkıntılar yumağından kendine pay çıkartıp paye kazanmaya çalışması pişkinliktir.

Pınar Pazarı Yapı Kooperatifinde yaşanan mülkiyet meselelerine ilişkin  çözüm bulmaya çalışılırken, bu çözüm arayaşına ket vuran Kooperatif Başkanıdır.  Eğirdir Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne İlgili Kooperatife ait bilgi ve belgeler sorulduğunda ilgili Koopratife ait bilgi ve belge olmadığı belirtilmiştir. Vakıfbank Eğirdir Şubesinde açılan  arsa hesabına kimlerin ne kadar para yatırdığını öğrenmek için yazdığımız yazıya verilen 24.12.2013 tarihli  cevapta da on yıllık zaman aşımı süresi dolması sebebiyle Banka kayıtlarında ilgili hesapların bulunamadığı belirtilmiştir.

Ömer Şengöl; önümüzdeki Mahalli seçimde herhangi bir partiden veya bağımsız aday olmadığım halde rakibiymiş gibi tarafıma husumet yönelterek bir takım yalan ve yanlış beyanlarla kamu oyunu yanılmaktadır. Pınar Pazarı Kooperatifi ve yine Ömer Şengöl'ün Belediye Başkanlığı döneminde usulsüz ve kanunsuz bir şekilde mülkiyeti dahi Belediyeye ait olmayan Eski Sağlık Ocağı'nın yanındaki Kooperatiflerin tapu meseleleri benim Belediye Başkanlığı döneminin değil, ÖMER ŞENGÖL'ün Kanun ve kural tanımazlığının eserleridir." 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20