• BIST 106.935
 • Altın 171,749
 • Dolar 4,0527
 • Euro 4,8911
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 27 °C
 • Burdur 19 °C

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İNSAN KAYNAĞI SURİYELİLER

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İNSAN KAYNAĞI SURİYELİLER
TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İNSAN KAYNAĞI SURİYELİLER

PM Üyesi CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Isparta teşkilatını ziyaret etti. Ziyarette Türkiye'de yaşanan terör olaylarıyla ilgili tarihsel süreç konuşuldu. Ayrıca, konuyla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

CHP eski Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, CHP Isparta İl Başkanı Eyüp Ersoy, CHP kadın Kolları Başkanı Şaziye Oğuz ve partililerin hazır bulunduğu toplantıda konuşan PM Üyesi CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Türkiye’de bulunan terör örgütlerinin insan kaynağını Suriyelilerin karşıladığını belirtti.

İl başkanlığında düzenlenen toplantıya CHP eski Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, CHP Isparta İl Başkanı Eyüp Ersoy, CHP kadın Kolları Başkanı Şaziye Oğuz ve partililer katıldı. Erol konuşmasında, Türkiye’de bulunan terör örgütlerinin insan kaynağını Suriyelilerin karşıladığını belirtti.

Türkiye'dе hiçbir terör örgütünün insan kaynağı sorununun kalmadığına değinen Erol “Suriyeliler aile fertlerinden birini fеda ederek diğеr ailе bireylerinin yaşaması için bu işle ilgili gönüllü olarak para kаrşılığı terör örgütleri içindе eylem yapacak potansiyel güçler" dedi. Erol, şöylе konuştu: " Eskiden PKK'nın еn büyük sıkıntılаrındаn biri insan kaynağıydı. Şu аn Türkiye'de hiç bir terör örgütünün insan kaynağı sorunu kalmadı. Çünkü insan kaynağının çözüldüğü yеr Suriye. Şu an Suriyeliler ülkemizin her yanında var. Terör örgütleri Suriyeliler'i pаrаlı askеr olarak hеr anlamda kullanabiliyоrlar. Suriyeliler ailе fertlerinden birini feda ederek diğer аile bireylerinin yaşaması için bu işle ilgili gönüllü olarak para karşılığı terör örgütleri içinde eylem yapacak potansiyel güçler. Çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Ne hükümet nе dе parlamentо bunun farkında. Artık Türkiye'nin Doğu vе Güneydоğu'su değil 81 il terör bölgesi. Türkiye'nin herhаngi bir ilinde bir pаtlаmаylа, bir suikastle, bir eylemle karşı karşıya kalabiliriz. Terör örgütleri artık Türkiye'nin bir bölgesinde fааliyet göstermiyor. Terör örgütleri artık Türkiye'nin 81 ilinde. " ifadelerini kullandı.

‘40 BİN VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK’

PM Üyesi CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, bölgede yaşanan olayların analizini yaparak, bilgilendirmek ve konuyla ilgili örgütün fikirlerini almak amacıyla CHP Isparta il Örgütünü ziyaret etti. Bölge halkıyla birlikte yaklaşık 40 bin insanı terör sebebiyle kaybettiğimizi belirten Erol: "4 milyon insan terör nedeniyle büyük kentlere göç etmiş. Gittikleri kentlerde ne kendi kültürlerini yaşatabilmişler ne de o kentin kültürüne uyum sağlayabilmişler. Bir kültür çatışması yaşamışlar" dedi. Terörle mücadelenin yaklaşık 32 yıllık bir süreç olduğunu ifade eden Erol: "Siyasi hayatta faal olan tüm partiler ya tek başına ya da koalisyon ortağı olarak çeşitli politikalar üretmişler ancak bu sorun devam etmiş. Hükümeti ve parlamentoyu bu konuda uyardım. Şu an Türkiye'de şehir kadroları aktif. Dağ kadroları sonbaharda sığınaklarına çekilir, ilkbaharda sığınaklarından çıkarak eylem yapmaya başlarlar" şeklinde konuştu.

"İSTEDİKLERİ GİBİ YÖNLENDİRİYORLAR"

Terör örgütünün artık tek bir bölgeyi tehdit etmediğini belirten Erol: "Benim endişem, insan kaynağı sorunlarının kalmaması. Bunu Suriyelilerle giderdiler. Geçmişte de örgüt içinde Suriyeliler vardı ancak sınırlardan rahatça geçemiyorlardı. Sınırların açılmasıyla artık rahatça giriş yapabiliyorlar" dedi. 32 yıllık süreçte, terör sorununa herkesin kendi siyasi bakış açısından yaklaştığı için bir çözüm bulunamadığını ifade eden Erol: "Bu olay Türkiye'nin ulusal bir sorunudur. Parlamento'da Toplumsal Uzlaşma Komisyonu kurulmalıdır. 7 Haziran öncesi terörle mücadele adı altında çeşitli hatalar yapıldı. Rusya uçağının düşürülmesiyle olay uluslararası bir olay haline geldi. Uluslararası istihbarat teşkilatları bölgeye sızdılar ve istedikleri gibi yönlendiriyorlar" diye konuştu.

1,5 TRİLYON DOLAR HARCANDI

Konuşmasına şu şekilde devam eden Erol “1984 yılında PKK terör örgütünün Eruh eylemiyle başlayan bir süreç ve yıl 2016, otuz iki yıllık süreçle ilgili sizleri bilgilendirme ihtiyacı hissediyorum. Bu otuz yıl süre içerisinde yaklaşık olarak 10 bin kamu görevlimizi kaybettik ve şehit verdik. Bölge insanı ve sivil insanlarımızla birlikte ölü sayımız ve can kaybımız yaklaşık olarak 40 bin civarında. Ve yine, aynı zamanda, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş'un ifadesiyle, yaklaşık olarak terörle mücadeleye otuz iki yılda ülke bütçesinden harcadığımız para değeri 1,5 trilyon dolar. Yani, bu 1,5 trilyon doları söylerken rakam olarak kulağa çok hoş gelebilir, düşük gelebilir ama 1,5 trilyon dolar demek bin tane boğaz köprüsü, 833 tane Marmaray, 375 tane Atatürk Barajı'nın maliyeti demek. Ayrıca, bu süre içerisinde, otuz iki yıllık süre içerisinde 6 Cumhurbaşkanımız değişti, 10 Başbakanımız değişti, 11 Genelkurmay Başkanımız değişti, 23 İçişleri Bakanımız değişti ve toplam 20 Hükûmet değişti. Yani, Türkiye'nin siyasi hayatında faaliyet gösteren tüm siyasi partilerin büyük bir oranı ya iktidar partisi olarak, tek başına iktidar partisi olarak görev yaptı ya da koalisyon ortağı olarak görev yaptı ama ne yazık ki bu otuz iki yıllık süre içerisinde geldiğimiz nokta, hâlâ başladığımız nokta. Yani, ülkemizde terör sorununu çözmüş değiliz, hâlâ terör nedeniyle şehitlerimiz ve can kayıplarımız var ve hâlen ekonomik olarak bütçemizin büyük bir bölümünü terörle mücadele kapsamında bu bütçede harcamak zorundayız.

‘ALGI YÖNETİMİ VAR’

Erol “Öldürülen her teröristin ailesinden 3 kişinin kin duygusuyla örgüte katılma eğilimi var. Yine polislerin pek çoğu atanamamış öğretmenlerden oluşuyor. Yeterli eğitimi görmeden bölgede görev alıyorlar. Bu konuda mücadele yetenekleri kısıtlı kalıyor. Şehit oldukları zaman o bölgeye karşı olumsuz bir yargı oluşuyor. Oysaki bu durumdan en çok mağdur olan o bölgenin halkıdır. Hem terör eylemleri hem askeri müdahale arasında kalıyorlar" dedi. Sur'da 72 gün önceden hendeklerin kazılmaya başlandığının bilgisinin geldiğini belirten Erol: "Bu hendekler büyük iş makineleriyle kazılmış. Genel Başkanımız da açıkladı. Bölgeden hendeklerin kazıldığına dair 400'e yakın ihbar gelmiş" dedi. Teröristlerin, kimliklerinin ifşa olmaması ve ailelerinin baskı görmemesi için ölülerini geride bırakmadıklarını ifade eden Erol: "Bu yüzden bu konuda da bilgi kirliliği ve algı yönetimi var" diye konuştu.

‘ORTAK BİR SÖYLEM GELİŞTİRMELİYİZ’

Bölge halkının sürekli tehdit altında olduğunu belirten Erol: "O bölgede yaşamadan o insanları anlamak mümkün değil. Sürekli tehdit altındalar. Yardım etmiyorlar, ölüm korkusuyla mecbur kalıyorlar. Türkiye'de bu mesele ulusal bir sorun olarak görülmeli, kamuoyu oluşturulmalı ve 'Üniter Devlet' anlayışımıza uygun çözümler üretilmelidir. Batıdaki Milletvekilleri, şehit analarının acılarını bu bölgeye giderek doğuda anlatmalı, doğudakiler batıya giderek bölgenin sorunlarını burada anlatmalıdır. Bu konuda ortak bir söylem geliştirilerek birlikte hareket edilmeli, geçmişte yaşanan her şeyi geçmişte bırakarak ulusal bir mesele olarak örmeliyiz. Bu meseleyi çözmek için de söylemlerin altını dolduracak bir hareket geliştirmeliyiz" dedi.

HER GÜN ÖLÜM TEHDİDİ ALDIM

Seçim süreci boyunca her gün ölüm tehdidi aldığını ifade eden CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol; “HDP’ye karşı bölgede en keskin savaşı veren kişilerden birisiyim. Seçim süreci boyunca her gün ölüm tehdidi ve telefonları aldım. O günlere kadar cesur bir adam olduğumu sanıyordum ama gerçeklerle yüz yüze gelince o kadar da cesur olmadığımı gördüm. Hepimiz can taşıyoruz ve ailelerimiz var. Seçim gezilerimde partililerimle birlikte olmadım çünkü her an bir saldırıya uğrama ihtimalim vardı” dedi.

KÖYLÜ ARADA KALDI

Dağ başında yaşayan köylülerin durumları çok kötü. Sabahtan akşam 17.00’ye kadar güvenlik kuvvetleri sahada oluyorlar ama 17.00’den sonra kışlalarına geri çekiliyorlar. Bu kez de örgüt aşağı iniyor ve köylülerden bütün ihtiyaçlarını silah zoruyla alıyorlar. Sabah olduğunda ise güvenlik güçleri köylülerin örgüte yardım ettiğini düşünerek haklarında ceza uyguluyorlar. Bu köylüler ne yapsın; ellerinde silahlı olan kişilere karşı ne kadar direnebilirler. Çaresiz bir şekilde iki arada kalmışlar.

ASIL SORUN NİSAN’DA

Açıklamalarını şu şekilde sürdüren Erol, Nisan ayından itibaren çok daha kanlı eylemlerin olabileceğini dile getirerek, "PKK'nın ve tüm terör örgütlerinin şimdiye kadar insan kaynağına ihtiyacı vardı fakat Suriyeliler artık insan kaynağı sorununu ortadan kaldırdı. Suriyeliler PKK'lıların kullanabileceği potansiyel güç haline geldi. Terörle ilgili esas sorun nisan ayında başlayabilir. Şu an yapılan eylemlerde sadece terör örgütlerinin şehir yapılanmalarının payı vardır. Şu an sığınaklarda olanlar da havaların düzelmesiyle birlikte kırsal kesime hakim olacaktır. Benim en büyük korkumda budur" açıklamasında bulundu. Şu anda PKK'nın sadece şehir merkezlerinde eylem yаptığını, kаrlаrın erimesiyle Nisan аyındаn sоnra kırsаl kesimde de eylem yаpmаyа başlarlarsa Türkiye'nin faciayla karşılaşabileceğini söylеdi

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20