• BIST 116.036
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,8462
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 16 °C

TES-İŞ?TEN BİR İLK, TAŞERON İŞÇİLER SENDİKALI OLDU

TES-İŞ?TEN BİR İLK, TAŞERON İŞÇİLER SENDİKALI OLDU
Tes-İş Şube Başkanı Osman Korkmaz enerji işkolunda Türkiye genelinde, tüm iş kolları içinde ise Isparta?da bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek DSİ?de taşeron işçi olarak çalışan 132 nitelikli personelin sendikal örgütlenmesinin tamamlandığını ve yet

Tes-iş Isparta Şubesi DSİ bünyesinde taşeron olarak çalıştırılan işçilerin üyelik işlemlerini tamamlayarak yetki aldı. Tes İş Şube Başkanı Osman Korkmaz taşeron işçilerin örgütlenmesi ve yetki alınması noktasında Türkiye'de bir ilki başardıklarını söyleyerek "11 Eylül 2014 tarihinde çıkarılan torba kanun ile taşeron işçilere örgütlenme hakkı tanındı. Böylece örgütlenen işçiler diğer işçilerle aynı hakları kazanmış oluyor. Torba kanunda yayımlanan ‘4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 62 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi uyarınca ihale edilen işlerde, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesinde tanımlanan asıl işveren-alt işveren ilişkisi çerçevesinde alt işveren tarafından münhasıran bu Kanun kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinde çalıştırılan işçileri kapsayacak olan toplu iş sözleşmeleri; alt işverenin yetkilendirmesi kaydıyla merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin üyesi bulunduğu kamu işveren sendikalarından birisi tarafından 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümlerine göre yürütülür ve sonuçlandırılır. Toplu iş sözleşmesinin kamu işveren sendikası tarafından bu fıkraya göre sonuçlandırılması hâlinde, belirlenen ücret ve sosyal haklardan kaynaklanan bedel artışı kadar idarece fiyat farkı ödenir. Kamu işveren sendikası tarafından yürütülmeyen ve sonuçlandırılmayan toplu iş sözleşmeleri için fiyat farkı ödenemez, 4857 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin yedinci fıkrası esas alınarak asıl işveren sıfatından dolayı ücret farkına hükmedilemez ve asıl işveren sıfatıyla sorumluluk yüklenemez. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin esas ve usuller, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenir" 13. madde gereği biz DSİ'de taşeron olarak çalıştırılan 132 nitelikli personel sınıfındaki arkadaşımızın sendikal örgütlenmesini tamamlayarak yetkiyi aldık" dedi.

FİRMA BEYANI DEĞİL ÇALIŞTIĞI

KURUM ESAS ALINMALI

DSİ'de örgütlenen 132 nitelikli personel dışında 27 güvenlik görevlisi, 50 kadarda temizlik işçisi sıfatında taşeron çalışan bulunduğuna dikkat çeken Korkmaz "bu taşeron işçi arkadaşlarımızın iş kolu farklı göründüğü için örgütlenmesini gerçekleştiremiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş kolunu belirlerken firma beyanını esas alıyor. Aslında firma beyanı yerine çalıştırıldığı kurumun esas alınması gerekir. Örneğin DSİ'de temizlik işçisi olarak çalıştırılan bir taşeron diğer işçi arkadaşlarla, atölyelerde çalışıyor, oraların temizliğini yapıyor" diye konuştu.

SIRADA TEİAŞ VAR

Taşeron işçilerin örgütlenmesi çalışmalarının hız kazanması gerektiğini söyleyen Korkmaz "şimdi biz önümüze TEİAŞ bünyesindeki özel trafolarda taşeron olarak çalıştırılan arkadaşları örgütleme görevini koyduk. Bu noktada 67 taşeron işçinin 48 tanesi örgütlendi. Orası içinde yetki talebi başvurusu yapacağız. Böylece örgütlenen taşeron işçi arkadaşlar, kadrolu işçilerin sahip olduğu sosyal e ekonomik haklara kavuşmuş olacak" dedi.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin örgütlenmekten korkmaması gerektiğini belirten Osman Korkmaz "işçiler artık bağlı bulundukları iş kolundaki sendikalara e-devlet üzerinden üye olabiliyor. Bu noktada taşeron işçi arkadaşlar aralarında görüşerek iş kollarındaki sendikalara üyeliklerini yaptırmalı ve sosyal, ekonomik haklarını almalılar" ifadelerini kullandı.

SULAMA BİRLİKLERİNE ÖNEM VERİYORUZ

Sulama Birliklerinde çalışan işçilerin örgütlenmesine özel önem verdiklerini söyleyen Korkmaz "Gelendost Sulama Birliğindeki işçiler daha önce Konya'da örgütlü olan tarım iş kolunda bir sendikaya üye olmuşlar. Biz görüşmeler yaparak iş kolu değişikliğine gittik. 33 işçi Tes-İş'e üye oldu. Bu ay yetki alınacak ve sulama birliği ile masaya oturacağız. Bu yıl içinde Isparta bölgesindeki diğer sulama birliklerinde  örgütlenme çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • VALİ ŞEHİT AİLELERİYLE BİR ARAYA GELDİ19 Mart 2018 Pazartesi 11:48
 • VURGUN YİYEN ISPARTALI DALGIÇ YAŞAMINI YİTİRDİ19 Mart 2018 Pazartesi 11:28
 • KÖPEKLER KATLEDİLDİ19 Mart 2018 Pazartesi 11:24
 • ULUBORLU'DAN DUALARLA GÖNDERİLDİ18 Mart 2018 Pazar 17:13
 • LUNGELO ÜÇLEDİ18 Mart 2018 Pazar 17:06
 • SPORCULAR ÇANAKKALE ZAFERİNİ KUTLADILAR18 Mart 2018 Pazar 17:02
 • BÜYÜK KURULTAYDALAR18 Mart 2018 Pazar 12:12
 • EĞİRDİR'DE GÖREV YAPMIŞTI18 Mart 2018 Pazar 00:16
 • ÇANAKKALE BİR DESTANDIR17 Mart 2018 Cumartesi 18:40
 • ODG'DEN KADINLARA ÖZEL MUHTEŞEM PROGRAM17 Mart 2018 Cumartesi 03:12
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20