• BIST 107.401
 • Altın 174,263
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 23 °C
 • Burdur 21 °C

TURİZMİN YENİ ROTASI DOĞA

TURİZMİN YENİ ROTASI DOĞA
TURİZMİN YENİ ROTASI DOĞA

Antalya’nın arka bahçesi olarak değerlendirilmesine rağmen turizm faaliyetlerinden istediği verimi alamayan Isparta yönünü Doğa Turizmine çevirdi. Zira treaking, dağcılık, safari, kamp, foto safari gibi birçok farklı şekilleri olan doğa turizmi konusunda Isparta’nın önemli kaynakları bulunuyor.

 

Dünya genelinde alternatif turizm faaliyetleri denildiğinde ilk akla gelen şey doğa turizmi. Kızıldağ ve Kovada Gölü Milli Parkları ile Gölcük, Yazılı Kanyon, Başpınar Tabiat Parklarına ek olarak Davraz Dağı Isparta’da doğa turizmi anlamında değerlendirilebilecek yerler arasında. Henüz Davraz Kış Sporları Merkezi dışında ki alanlarda aktif bir turizm faaliyeti yürütülmese de her yıl 10 binlerce insan tarafından bu alanlar günübirlik ziyaret ediliyor yada dönemsel konaklamalar yapılıyor. Şimdi ise 2013 yılında hazırlanan Tabiat Turizmi Master Planın uygulanması için Tabiat Turizmi Eylem Planı hazırlanıyor. Böylece Türkiye’nin turizm merkezi Antalya’nın arka bahçesi Isparta’ya daha fazla turist çekilecek. Isparta ilinin tabiat turizmi potansiyelinin sürdürülebilir yönetimi ve eylem palanı çalışmaları Isparta Valiliğinde yapılan toplantı ile masaya yatırıldı.

 

DOĞA TURİZMİ İÇİN EYLEM PLANI

Isparta doğa turizmi konusunda önemli olanaklara sahip. Bu olanakların değerlendirebilmesi amacıyla 2013 yılında Tabiat Turizmi Master Planı hazırlanmıştı. Master planın yanı sıra Başpınar Tabiat Parkı proje hazırlandı, Kızıldağ Milli Parkına olan ilgili artırılmasına yönelik faaliyetler düzenlendi, Gölcük Milli Parkına ilişkin çalışmalar yapıldı, Kovada Gölü Milli Parkında ziyaretçi tanıtım merkezi kuruldu. Hatta BAKA desteği ile Isparta’nın doğa turizmi alanlarını belirlemek için Rotam Isparta projesine destek verilerek kitaplaştırıldı. Şimdi ise doğa turizmi konusunda yeni bir aşamaya geçilerek Isparta ilinin tabiat turizmi potansiyelinin sürdürülebilir yönetimi ve eylem planı çalışmalarına başlanıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÖNETİM FELSEFESİ

Isparta Valiliğinde Tabiat Turizmi Eylem Planını hazırlamak amacıyla yapılan toplantıda yapılan bilgilendirmede “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetki ve sorumluluğunda bulunan; Milli Parklar, Tabiat Parkları, Tabiat Anıttan, Tabiatı Koruma Alanları, Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahaları, Sulak Alanlar ile biyoçeşitliliğimizi oluşturan endemik ve nadir canlı türlerinin korunması, gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması, bilimsel ve eğitsel çalışmalara konu edilmesinin yanında sürdürülebilir yönetim ilkesi çerçevesinde bu alanlarda yaşayan yöre halkı ile alanları kullanan diğer ziyaretçilerin beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanması Genel Müdürlüğümüzün çalışma felsefesini oluşturmaktadır” denildi.

DOĞA TURİZMİ ALAN VE AKTİVİTELERİ BELİRLENDİ

2013 yılında Isparta’nın Tabiat Turizmi Potansiyelini ortaya koymak, ihtiyaç ve çözümlerini belirlemek amacıyla Isparta ili Tabiat Turizmi Master Planlarının hazırlandığı belirtilerek “Hazırlanan bu plan ile öncelikle farklı kaynaklarda yer alan Tabiat Turizmine konu olabilecek alan ve aktivitelerin bir araya getirilmesi sağlanmıştır. Isparta ilinin turizmden elde ettiği payın arttırılması, turizme konu olan aktivitelerin yılın 12 ayına yayılmasının sağlanması, yöre halkı ve sektörde çalışanların istihdamının artırılarak devamlılığının sağlanması adına yeterli düzeyde ve belli bir disiplin altında toplanmış bilgi ve birikimin olmadığı Tabiat Turizmi olgusunun geliştirilmesi adına yapılan çalışmalar büyük önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

DOĞA TURİZMİ REHBERİ OLACAK

Isparta; dağları, ormanları, yaylaları, kıyılan, gölleri, akarsuları gibi doğal varlıkları; flora ve faunası ve gerekse mağaraları ve kanyonları gibi ilginç jeolojik oluşumları açısından oldukça zengin bir il. Bu zenginlikler Isparta'yı tabiat turizmi için çok ilgi çekici bir şehir konumuna getiriyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Isparta İli Tabiat Turizmi Eylem Planının hazırlanması için çalışmalara başladı.

Çalışma ile Isparta İlinin turizm potansiyelinden hareketle doğa turizmi potansiyelinin ortaya çıkarılarak geliştirilmesinin sağlanması, bu alanlarda yaşayan yöre halkına alternatif gelir olanaklarının desteklenmesine yönelik tabiata dayalı turizm ve ekoturizm faaliyetlerinin planlanması ve doğa turizmi uygulamaları için rehber niteliği oluşturması amaçlanıyor.

TURİZM BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

Toplantıda yapılan açıklamada turizmin önemli bir ekonomik faaliyet olduğuna dikkat çekilerek “Turizmin önemli bir ekonomik faaliyet olması ve tüm göstergelerin bu faaliyetin büyüme eğiliminde olacağı yönünde olması önemli bir husustur. Turizmdeki büyümeyle beraber sürdürülebilir turizm, ekoturizm gibi doğayla ilgili turizme olan talep artmış ve turizm ürünleri ile destinasyonlar çeşitlenmiştir. Turistlerin talepleri de değişmiş ve çeşitlenmiştir. Turistlerin talepleri konaklamada konforun sağlanması yanında, yöreye özgü kültürel değerler hakkında bilgi edinme, yöre halkıyla iletişim, bölgenin flora ve faunası, özel ekosistemler, doğal hayat ve bunların korunması da dahil olmak üzere daha sorumlu bir seyahat deneyimi kazanmak da söz konusudur” denildi.

TURİZM SAYESİNDE KORUMA

Toplantıda şu ifadelere yer verildi. “Beklenen büyüme ve yeni eğilimler turizmi o kadar stratejik bir konuma taşımıştır ki, turizm eşsiz özellikli doğal veya korunan alanların sürdürülebilirliğinin yanı sıra bu alanların çevresinde yaşayan yöre halkının kalkınma potansiyeline de müspet etki sağlayabilmektedir. Bu durumda turizm, doğal alanların korunması ve yöre halkı ile ziyaretçilerin çevre bilincinin arttırılmasında kullanılabilecek çok önemli bir araç olabilmektedir. Dolayısıyla, turizm sayesinde koruma çalışmaları için gerekli mali kaynakların kazanılmasının yanı sıra ziyaretçiler ile yöre halkına yönelik bilinçlendirme ve eğitim programlarının oluşturulması ve uygulanması gibi hedeflere de ulaşılabilmektedir.”

 

GÜLSES GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20