• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 13 °C

TÜRKİYE -NİJER ARASINDAKİ KÖPRÜ; SDÜ

TÜRKİYE -NİJER ARASINDAKİ KÖPRÜ; SDÜ
SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu ve TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert SDÜ'nün alt yapısını incelemek için Isparta'ya gelen 14 Nijerli bilim adamı ile birlikte basın toplantısı düzenledi. SDÜ'nün dünya çapında tanınan bir üniversite olması için çalıştıklarını belirten

SDÜ-TÜMSİAD işbirliğinde Nijer'in 4 önemli üniversitesinden 14 bilim adamı davet üzerine Isparta'ya geldi. Bilim insanları yaklaşık 1 aydır bulundukları Isparta'da SDÜ'nün altyapısını inceleme fırsatı buldu. SDÜ'nün bu sayede Türkiye ile Nijer arasında bir köprü kurduğunu ve ilişkilerinin samimi boyuta ulaştığını ifade eden SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, bu çalışma ile Türk-Nijer ilişkilerini yükseköğretim sahasına taşıyarak daha da geliştirmeyi, karşılıklı eğitim anlaşmaları ve stajlarla dostluk bağlarımızı bilimin ışığında güçlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

‘'DÜNYANIN HER YERİNDE TANINAN BİR SDÜ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ''

Rektör İbicioğlu konuşmasına şöyle devam etti; "7 Ocak-11 Ocak 2013 tarihleri arasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, o tarihte Afrika' ya gelen ilk Türk Başbakanı sıfatıyla beraberindeki büyük bir heyet ile birlikte Gabon, Nijer ve Senegal' i ziyaret etmişti. Bu ziyarete ülkemizin önde gelen iş adamları ile birlikte İsparta ve Süleyman Demirel Üniversitesi'ni temsilen ben de eşlik etmiştim.

Afrika ülkeleri ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan' ın öngördüğü ve gerçekleşmesi yolunda büyük çabalar sarf ettiği bir dizi hedef vardı. Bu hedefler; sadece ekonomik işbirlikleri ve anlaşmalar değil; sosyal, kültürel, bilimsel ve kültürler arası etkileşim ve iletişim hedefleri idi. Böylelikle bu ziyaret Afrika ile ilişkilerimizi bir adım daha ileriye taşımanın vesilesi olmuştur.

Bu gezi dâhilinde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi olarak ziyaretin bilim ayağını biz temsil ettik. Sayın Erdoğan' ın hedefleri doğrultusunda bu ziyaretin Afrika ile İsparta arasında kurulan bilim köprüsünü oluşturma yolundaki çalışmalarına gezi sonrasında Üniversitemiz bünyesinde hemen başladık.

"SDÜ Türkiye ve Nijer Arasında Köprü Kurmuştur."

'Afrika' da bulunan emperyal güçler oradan aldıklarının karşılığını hakkıyla vermelidir. Eğer bunu hakkıyla vermiyorlarsa tarih onun hesabını kendilerinden soracaktır ve bizler Süleyman Demirel Üniversitesi olarak elimizden gelen desteği her an vereceğiz, vermekte kararlıyız" Üniversite bünyesinde bu konuda ciddi çalışmalar başlattık.

30 Mayıs 2014' te Nijer ile SDÜ arasında ikili anlaşma sağladık. Bu anlaşma neticesinde, Nijer Cumhurbaşkanı Sayın Issoufou Mahamadou'nun İstanbul ziyaretleri sırasında benim ve TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan SERT tarafından dile getirilen ve yine Sayın Kültür Bakanı Ousmane Abdou'nun ayrı bir tarihteki Türkiye ziyareti sırasında da üzerinde durulan proje kapsamında, Süleyman Demirel Üniversitesi ve TÜMSİAD Nijer üniversitelerinden staj, proje geliştirme, eğitim anlaşmaları gibi yükseköğretim faaliyetleri kapsamında, öğretim elemanlarını İsparta'ya ve Süleyman Demirel Üniversitesi'ne davet ettik.

Bu doğrultuda, 15 Ağustos 2014 tarihinde SDÜ- TÜMSİAD işbirliğinde Üniversitemize gelen Nijer'in 4 önemli üniversitesinden 14 bilim adamını 1 aylık bir süreç dâhilinde Üniversitemizde ağırlıyoruz.

Bu çalışma ile Türk-Nijer ilişkilerini yükseköğretim sahasına taşıyarak daha da geliştirmeyi, karşılıklı eğitim anlaşmaları ve stajlarla dostluk bağlarımızı bilimin ışığında güçlendirmeyi, hedefliyoruz.

 

Nijer'in önemli üniversitelerinden biri olan Tahoua Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Djibo'nun da aralarında bulunduğu öğretim üyeleri heyeti, Üniversitemizin eğitim alt yapısını incelemek üzere çalışmalarda bulunuyorlar. SDÜ olarak biz Nijerli akademisyen meslektaş ve kardeşlerimize akademik personelin yetiştirilmesi hususunda destek vereceğimizi söyledik. Bu aşamada, alanlarına göre gruplandınlan Nijerli öğretim üyelerine,   SDÜ' deki akademisyenler eşliğinde bir dizi eğitim ve seminerler veriliyor.

Nijerli misafir akademisyenlerimizin her birine rahat çalışmaları için ayrı ayrı ofisler tahsis edildi. Böylelikle bizdeki öğretim üyelerinin tecrübelerinden ve mesleki alanda uzmanlaştıkları ve güçlü oldukları alanlardan yararlandırılmalarına da imkân sağlandı.

"4 Üniversiteden 14 Nijerli Akademisyen SDÜ' de Ağırlanıyor"

Nijer Üniversiteleri arasında yer alan Niamey Üniversitesi, Maradi Üniversitesi, Zinder Üniversitesi ve Tahoua Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve önemli öğretim üyeleri nezdinde İsparta'ya gelmişlerdir.

Bu çalışmamız çerçevesinde, özellikle Tıp Bilimleri, Diş Hekimliği, Mühendislik Bilimleri, Sosyal Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler ve Hukuk alanlarında 4 Nijer üniversitesinden 14 öğretim elemanının tüm masraflarını üniversitemiz karşılamaktadır.

Öğretim üyesi ve öğrenci değişim anlaşmaları, teknoloji transferi, laboratuarların incelenmesi, karşılıklı bilgi alışverişi, Nijer Üniversiteleri için SDÜ bünyesinde oldukça gelişmiş olan internet altyapısının öğrenilmesi ve bu üniversitelere aktarılması konusunda Üniversitemiz güçlü akademik kadrosu ile Nijerli akademisyenlere destek olmaktadır.

"Dünyanın Her Yerinde Tanınan Bir SDÜ Oluşturmak İstiyoruz."

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Ocak 2013'te Başbakanımız iken Afrika Ülkelerini ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olarak gerçekleştirmiş olduğu gezi heyetinde bulunan tek Rektör olarak Türkiye'nin bu ziyaretlerdeki bilim ve yükseköğretim ayağını temsil etme şerefine nail olmuştum. O tarihten itibaren de Sayın Erdoğan'ın bu ülkelerle her anlamda işbirliği hedefinden yola çıkarak, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Nijer'deki üniversiteler arasında bir kültür, kardeşlik, dostluk ve bilim köprüsü kurmak için yukarıda belirtmiş olduğum çalışmaları başlattık.

Bugün bu çalışmalarımızın meyvesini aldığımız için gururluyuz. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak da gördüğümüz bu çalışma ile Nijer'in bu önemli üniversitelerinden staj, proje geliştirme, eğitim anlaşmaları gibi yükseköğretim faaliyetleri kapsamında çalışmalar yürütmek üzere de YÖK ile gerekli bağlantıları kurduk. Hatta Nijer Üniversitelerinden SDÜ' ye gelecek Yüksek Lisans öğrencilerinin kabulü hususunda YÖK ile çalışmalar başlatmış bulunmaktayız.

Nijer Heyeti, özellikle İsparta' daki pek çok sivil toplum kuruluşları, mülki ve idari yetkililer ile de görüşmeler yaparak, kültürümüzü ve ilimizin ekonomik, sosyo- kültürel yapısını tanıyarak İsparta'nın Nijer'deki kültür elçiliğini de üstlenmişlerdir. Bununla birlikte Nijer Heyetimiz Ankara Nijer Büyükelçiliği'ne 2 günlük bir ziyaret de gerçekleştirmişlerdir. Bununla birlikte kendi öğrencilerinin Türkiye'ye gelerek burslu okuma imkânları hakkında da bilgiler almışlardır.

Bu projenin amacı, SDÜ' nün tanırlılığına katkı sağlamak ve SDÜ' nün kendi bünyesinde barındırdığı güçlü akademik altyapıyı Nijer'deki üniversite eğitimine destek amaçlı aktarmak olup; herhangi bir ticari menfaat gözetilmemektedir.

SDÜ bir dünya üniversitesi olma yolundaki hedeflerine bu tür çalışmalarla her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır.

Türkiye'nin 2023, 2050 ve 2071 hedeflerine SDÜ bünyesinde gerçekleştirilen bu çalışmalarla hizmet edilmektedir.

SDÜ'nün Afrika'da tanınırlığını sağlayan bu projeye büyük bir önem vermekteyiz. Sahraaltı Afrika'nın önemli ülkelerinden dost ve kardeş Nijer'i bu eğitim anlaşmaları ile İsparta'da ve Süleyman Demirel Üniversitesi'nde ağırlamanın SDÜ ve TÜMSİAD olarak önemli bir ayrıcalık olduğunu düşünüyoruz; bundan da gurur ve memnuniyet duyuyoruz.

SDÜ olarak bu tür projeleri diğer kıtaların üniversiteleriyle de arttırma çabası ve çalışması içerisindeyiz."Tüm dünyada tanınan bir SDÜ' nün mutlaka var edilmesi gerektiği" ni düşünüyoruz.

Yöresinde, ülkesinde öncü, küresel düzeyde anlaşmalar ve çalışmalar yapan girişimci ve üreten bir üniversite olmak için var gücümüzle çalışıyoruz."

 

'BİZİ HER ZAMAN ARKALARINDA GÖRECEKLER'

TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert de projeye 7 Ocak 2013 yılında başlandığını bildirdi. Daha önce Gabon, Senegal ve Nijer'e yaptıkları ziyarette buradaki insanlara nasıl yardımcı olabileceklerini ve fayda sağlayabileceklerini düşünerek onları Türkiye'ye davet ettiklerini belirten Sert, ‘İlk etapta 14 öğretim üyesi Nijer'den arkadaşlarımız geldiler. Burada bir aylık bir eğitimle donanımlı bir şekilde geri dönecekler ve iki önemli fonksiyonu birlikte icra edecekler. Türkiye'yle Nijer arasındaki dostluk köprülerini bir taraftan artırırken ve geliştirirken bir taraftan da Nijer'deki bilimsel çalışmalara destek verecek bir Türk üniversitesini yani Süleyman Demirel Ünivearsitesi'ni arkalarında hep görecekler. Buradaki bilgileri Nijer'de kullanma fırsatı elde etmiş olacaklar. Bu projeyi önemsiyoruz. İlk kez SDÜ'de başlatalım sonra TÜMSİAD ve SDÜ başta olmak üzere diğer üniversitelere yayalım ve Afrikada'ki bütün üniversitelere yayalım diye bir kararımız var. TÜMSİAD Yönetim Kurulunda aldığımız bu kararla yaklaşık 20 civarındaki rektörle yaptığımız görüşmede hepsinin ifadesi aynen şu oldu; 'Bunun altına bizim imzamızı atabilirsiniz.' Ama tabiki en büyük desteği veren Sayın Rektörümüz Hasan İbicioğlu'yla birlikte ilk el sıkıştığımızda bunun çok başarılı bir proje olacağını tahmin etmiştik ve tahmin ettiğimiz gibi üniversitenin büyük katkıları ve gelen arkadaşlarımızın memnuniyetinden anladığımız gibi bugün bu proje çok iyi yerlere gelmiştir. İnanıyorum ki çok daha geniş noktalara taşınacaktır bu proje. Başta Nijer olmak üzere bütün Afrika'da bu proje devam edecektir. Oradaki öğretim üyeleri kendilerine en yakın dost ülke olarak Türkiye'yi kabul edeceklerdir. Türk üniversitelerini Türk işadamlarını her zaman yanlarında göreceklerdir. Türkiye'de ilan etmiş olduğumuz Afrika yılından sonra zaten biz gönlümüzü Afrika'ya açmıştık. Şimdi bunu gerçekleşebilir projelerle sonuna doğru gitmek için çabalıyoruz. Bu noktada ben de bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonraki projeleri çok daha üst seviyelerde yapacağımızı duyurmak istiyorum. Sayın Nijer Cumhurbaşkanıyla iki görüşme yaptık. Bizi Nijer'de çok güzel ağırladılar. Nijer Kültür Bakanı ile de bu projenin nasıl gerçekleşebileceğini konuştuk. Eğer Türkiye tarafından gerçekleşirse SDÜ ve TÜMSİAD adına büyük bir başarı elde edileceğini ve çok mutlu olacaklarını ifade ettiler. Her iki yöneticimiz de bu konuya destek verdiler. Nijer Türk Büyükelçisi Sayın Hasan Ulusoy bey bu işe çok katkıda bulunmuştur. Sayın Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Süleyman Seydi Hocam bu projeye katkı sağlamıştır. Bu projeyi büyüterek devam ettireceğimizi ümit ediyorum. Bu sadece 14 kişiyle sınırlı kalmayacak. Gelecek dönem yüzlerce Afrikalı öğretim üyesi arkadaşımızı burada ağırlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkürler" diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EĞİTİMDE SORUNLAR SÜRÜYOR22 Ocak 2016 Cuma 12:50
 • DAMGACININ YOL İSYANI18 Ocak 2016 Pazartesi 21:41
 • DOĞA'DA BURSLULUK SINAVINA YOĞUN İLGİ09 Ocak 2016 Cumartesi 17:29
 • İŞ YERLERİ SABAHA KADAR AÇIK31 Aralık 2015 Perşembe 10:07
 • EL YAZISI KALKIYOR MU?23 Aralık 2015 Çarşamba 10:26
 • DEMOKRASİ MÜZESİNDE YÜKSEK LİSANS DERSİ09 Aralık 2015 Çarşamba 09:49
 • KULÜP ODALARI TADİLATTAN GEÇTİ28 Kasım 2015 Cumartesi 11:31
 • ÖĞRETMEN KREDİYLE YAŞIYOR24 Kasım 2015 Salı 14:49
 • İŞTE HALK-ÜNİVERSİTE BULUŞMASI16 Kasım 2015 Pazartesi 19:14
 • SDÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ALACAK16 Kasım 2015 Pazartesi 15:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20