• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 12 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 11 °C

TÜRKİYE?NİN ?OKUTAN VALİ?Sİ ŞİMDİ SİYASET ARENASINDA

TÜRKİYE?NİN ?OKUTAN VALİ?Sİ ŞİMDİ SİYASET ARENASINDA
Görev yaptığı yerlerde okul öncesi ve mesleki eğitim kurumlarının artırılması,kız çocuklarının okutulması, kitap okumanın toplumda yaygınlaşması için projeler geliştiren ve bu nedenle Okutan Vali unvanını alan Nuri Okutan, valilik görevinden istifa ederek

Bursa Harmancık Kaymakamlığıyla başladığı mülki idare görevini ileriki yıllarda Siirt, Sakarya, Trabzon ve Şanlıurfa valiliğiyle sürdüren, merkez valiliği görevi sırasında istifa ederek memleketi Isparta'dan MHP Milletvekili Adayı olan Nuri Okutan, eğitimin önemini vurguladı. Gülses'e özel açıklamalarda bulunan Okutan, neden milletvekilliğine soyunduğunu anlattı.  

BİRİKİMLERİMİZİ ISPARTA'YA TAŞIYACAĞIZ 

Türkiye'nin çeşitli illerinde kaymakam ve vali olarak çalıştığını belirten Okutan, " Buralarda halkla bütünleşerek yerel imkanları koordine ederek ve oranın hem insani hem ekonomik potansiyellerini bir araya getirerek projeler ürettik. Merkezi kaynağa çok ihtiyaç duymadık. Çok güzel sonuçlar aldık. Şimdide Isparta'da benzer anlayışla bu birikimleri Isparta'ya taşımak, hemşerilerimizle el ele vermek istiyoruz.

İMECE USULÜNÜ UYGULAYACAĞIZ

Isparta imece usulüne çok yatkın. İstihdama yönelik, bilhassa eğitime yönelik bir takım  çalışmalar yaparak imece usulünü uygulayıp ilin istihdamına ve üretimine katkıda bulunmak istiyorum.  Onun için politikaya Isparta'dan başladım. Ispartalı hemşerilerimle kucaklaşmak istedim" dedi.

SAVRULMADAN EN AZ ETKİLENEN KURUM MHP

 Neden MHP'den aday olduğuna ilişkin soruya ise Okutan, "Son dönemde Türkiye çok önemli bir kavşakta ve dönüm noktasında. Bir takım kurumlarımız, değerlerimiz aşındırıldı. Tahrip edildi. Bu savrulmadan tüm kurumlar etkilendi. MHP'yi ben artık sığınılacak ve bu savrulmaya dur diyecek, Türkiye'nin kendisine gelmesini sağlayacak, bu savrulmadan en az etkilenen kurum olarak görüyorum. Bu bakımdan MHP'yi seçtim. Türklerin zaman zaman tarihlerinde çıkış dönemleri vardır.  Hepimiz önemli bir siyasi mücadelenin zeminindeyiz. Bu mücadelede ben MHP'yi seçtim . Artık kös vurulmuştur.  Milletimizle, vatanımızla, Türkiye ile ilgili kaygısı ve beklentisi olan herkesin artık bu seçimde tavır koyması lazım. Bu mücadeleye kulak vermesi gerekir. Ben de buradan hareketle MHP'yi seçtim. Demokratik mücadeleye gireceğiz ve bundan da başarıyla çıkacağız. Önce yıpranmış kurumlarımızı değerlerimizi tekrar kimliğine oturtacağız. Sonra bu kurumları yeniden milletin hizmetine sunacağız. Geleceğin Türkiye'sini hep birlikte oluşturacağız" açıklamasında bulundu.  

MOTOR SEKTÖRÜM EĞİTİM

Görev yaptığı yerlerde eğitime yönelik projeleriyle dikkat çeken Okutan,   ülkenin kalkınması için eğitimin önemine dikkat çekti.  Okutan, "Belki Öğretmen okulu mezunu olmam buna etki edebilir ama Türkiye ile ilgili kaygısı olan herkesin mutlaka eğitimi görmesi gerekir. Ayrıca ben çalıştığım  yerlerin ekonomik kültürel olarak kalkınmasından da sorumlu biriyim. Bu bakımdan sektörleri harekete geçrimemiz lazım. Benim motor sektörüm hep eğitim oldu. Nihayetinde kalkınmayı refahı hedefliyorsak mutlaka insanı merkeze koymak zorundasınız. Öyleyse insan dediğimizde eğitim, bilim öne çıkacak. Eğitilmiş insan olduğunda o vakit kıt kaynaklar bile olsa güçlü bir ekonomik büyüme kalkınma ve aydınlık Türkiye'nin oluşturulmasını sağlayabiliriz. Bu açıdan ben hep eğitime önem verdim. Pişman da değilim. Bu sayede diğer alanlarda da çok güzel gelişmeler oldu. Isparta'nın eğitim durumu Türkiye ortalamasının üzerinde. Gerek üniversitemizi gerekse diğer  kurumlarımızı fevkalede olumlu bir noktada değerlendiriyorum ama  halen yapacak çok şey var. Bilhassa okul öncesi eğitim, üstün zekalıların eğitimi ve mesleki eğitimin üretime dönüşmesiyle ilgili yapacak çok şeylerimiz var. Okuma faaliyetlerini, bilgiyi arama, bilgiyi takip etme ve onunla hayıtımızı  yönlendirme çalışmasına Isparta'da öncelik vereceğiz" diye konuştu.

100 BİN DOLARLIK ÖDÜLÜ EĞİTİME HARCADI

Sakarya Valiliği sırasında kız çocuklarının eğitimine verdiği katkıdan ötürü  Vehbi Koç  Vakfı'nın ödülüne layık görülen Nuri Okutan, buradan şahsına verilen 100 bin dolar ödülü yine eğitime harcadı. Vefat eden annesinin adının verildiği Fatmana Anaokulu'nin hikayesini anlatan Okutan, " Vehbi Koç ödülü aslında Türkiye'nin Nobel ödülü. Çok önemli bir ödül. Ben 6'sını aldım. O ödülü alacakları  seçilen bir heyet belirliyor. Ben de böyle bir para ödülü olduğunu bilmiyordum.  100 bin dolar bir para ödülü var.  Biz de o parayı muhakkak eğitime harcayacaktık. Benim şahsi bir başarım değil. Bu bir ekibin başarısıydı. Kaymakamlık dönemimizde, Adapazarı'ndaki görevimiz sırasında yaptığımız çalışmaların bir ürünüydü. Bir çocuk kütüphanesi kurmak arzusundaydım. Ama annem vefat etti. Ailemden de destek alarak annem adına okul öncesi eğitime yönelik okul yaptırmaya karar verdik. Bu çalışmaya hemşerilerimizden destek geldi. Geri kalan kısmını da Koç Vakfı tamamladı. Bugün 700 öğrenci mezun eden Fatmana Anaokulu'nu yaptırdık.  Şimdi çiçekleri mezun ediyorlar ve biz de çok mutluyuz"  dedi. 

NURİ OKUTAN KİMDİR?

1962 yılında Isparta Eğirdir'de doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Eğirdir'de tamamlayan Nuri Okutan, eski adı Gönen Köy Enstitüsü olan şimdiki adıyla Gönen Anadolu Öğretmen Lisesi‘den mezun oldu. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan Nuri OKUTAN, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde, Yönetim-Organizasyon alanında Yüksek Lisans yaptı.Nuri OKUTAN 1989-1990 yıllarında bir yıl süre ile İngiltere'de Canterbury ve Margate kentlerinde mesleki konularda bilgi, görgü ve dil eğitimi aldı. 1986 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan bir ay süreli planlama yönetimi kursuna katıldı. Yine 1986 yılında 6 ay süre ile planlama uzmanlığı yaptıktan sonra Bitlis Kaymakam adaylığı, Amasya-Taşova Kaymakam vekilliği, Bursa-Harmancık, Van-Bahçesaray, Erzurum-Narman, Van-Bahçesaray ve Gümüşhane-Kelkit ilçelerinde Kaymakamlık görevlerinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde1996 yılında Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Nuri OKUTAN sırasıyla Siirt, Sakarya, Trabzon ve Şanlıurfa Valisi olarak görev yaptı.  Şanlıurfa Valiliğinden 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla merkez valiliğine atandı.

Nuri OKUTAN Kelkit'te halkla kurduğu iyi ilişkiler ile yürüttüğü proje ve çalışmalarıyla 1996'da "Yılın İdarecisi" seçildi. OKUTAN Kelkit'ten ayrılırken, Kelkit halkı onun adını taşıyan bir okul (Kaymakam Nuri Okutan İlköğretim Okulu) inşa ediyordu. Siirt Valiliğine 2000 yılında atandığında henüz 38 yaşında olan Nuri OKUTAN, Siirt fıstığını dünya markası yapmak için kolları sıvadı ve her geçen yıl gerileyen fıstık ağacı sayısını ve rekolteyi rekor düzeyde artırdı. Siirt'te toplam 10 milyon civarında fıstık ağacı diktiren OKUTAN, bu sayede Siirt Fıstığı'nın Türkiye ve dünyada daha fazla tanınması ve markalaşmasının önünü açan isim oldu.

Siirt'te soyadına uygun olarak eğitim projelerine de büyük önem veren OKUTAN, tarihinde ilk kez Siirt'i okul öncesi eğitimde Türkiye birincisi yaptı. Kızların okullaşmasına özel önem verdi, bu alanda başta uluslararası eğitim kuruluşları olmak üzere birçok kurumun dikkatini çekti ve bu model örnek alınmaya başlandı. Valiliğe ait 2 Mercedes, 2 Mazda ve 1 Cherokee'dan oluşan beş lüks aracı satan Nuri OKUTAN, elde edilen geliri Siirt'in kalkınmasına ayırmasıyla bir anda dikkatleri üzerine çekti. 2004 yılında Sakarya Valiliğine atanan Nuri OKUTAN, Siirt'teki eğitim hamlesini Sakarya'da daha da geliştirdi. Eğitim İçin Haydi Sakarya Projesi'ni uygulamaya koydu. İlk kez; 100 köy ve kasabada okuyan çocuklar ile 34 yazarı bir ay iletişimde bulunmak için bir araya getirdi. İlköğretim için 100 bin çocuk kitabı kampanyası başlattı. Sakarya'da kitap sayısını rekor düzeyde artırarak 1 milyon 800 bine ulaştırdı.  akarya'da okul öncesi eğitimde 2 bin 500 olan öğrenci sayısını 24 bine çıkardı. "Okuyan Şehir Sakarya Kampanyası" çerçevesinde 50'yi aşkın yazarın öğrencilerle buluşmasını temin etti. Sakarya'yı da tıpkı Siirt gibi Okul Öncesi Eğitim'de Türkiye birincisi yapan Nuri OKUTAN, eğitime yaptığı katkılar nedeniyle 2006 yılında 100 bin dolarlık Vehbi Koç Ödülü‘ne layık görüldü. Trabzon, onun valiliği döneminde  2008 yılında, 3-4 yaş arası çocukların okula kazandırılmasında ise 1803 çocuk ile birinci sıraya yerleşti. Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) tarafından "Türkiye' de Yılın Adamları ve Kuruluşları" seçiminde ‘Yılın Valisi' ödülü, 2008 yılında Trabzon Valisi Nuri OKUTAN'a verildi. OKUTAN döneminde Şanlıurfa eğitimde adeta çağ atlayarak 70. Sıradan tam 65 basamak yükselerek Türkiye'de 5. Oldu. Şanlıurfa'daki eğitim çalışmalarının hedefini sadece okullaşmayı artırmakla sınırlı tutmayan Nuri OKUTAN, kitabı ve okumayı da sevdirdi, "Işığımı Arıyorum, Okuyorum" adını verdikleri kampanyayla il merkezinde Kasım 2009'da 416 bin adet olan kitap sayısını bir yıl içinde üç kattan fazla artırarak 1 milyon 724 bine çıkardı.

Demet hanımla evli olan Nuri Okutan; Ramazan, Reyyan ve Ahmet Alp'in babasıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20