• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 14 °C

TÜRKİYE'NİN YAPILAMAYACAK VAATLERE İHTİYACI YOK

TÜRKİYE'NİN YAPILAMAYACAK VAATLERE İHTİYACI YOK
TÜRKİYE'NİN YAPILAMAYACAK VAATLERE İHTİYACI YOK

MÜSİAD ISPARTA ŞUBE BAŞKANI MUSTAFA SELİM ÖZKUTLU, PARTİLERİN EKONOMİK VAAT AĞIRLIKLI SEÇİM STRATEJİSİNİN DİKKAT ÇEKİCİ OLDUĞUNU BELİRTEREK, "TÜRKİYE'NİN  KAYNAK ALT YAPISINI BOZACAK, FİNANSMANI BELİRSİZ VEYA YAPILAMAYACAK VAATLERE DEĞİL; MEVCUT KAZANIMLARIN BÜYÜMESİNİ SAĞLAYACAK, GÜÇLÜ VE REEL HEDEFLERE İHTİYACI VAR" DEDİ.

 

MÜSİAD Isparta Şube Başkanı Mustafa Selim Özkutlu, MÜSİAD'ın 7 Haziran seçimleri ve seçim sonrası beklentilerini sıraladı. Çanakkale'de yapılan Başkanlar Toplantısı'nda, ekonomik ve siyasi konuların el alındığını kaydeden Özkutlu,  7 Haziran Genel Seçimlerine doğru, partilerin ekonomik vaat ağırlıklı seçim stratejisinin dikkat çektiğini söyledi.  Geçmişte, popülist söylemlerin, kaynak planlaması yapılmadan, hesapsız harcama vaatlerinin, millete yaşattığı acılara şahit olduklarını ileten Özkutlu, "Ülkemizin, kaynak alt yapısını bozacak, finansmanı belirsiz veya yapılamayacak vaatlere değil; mevcut kazanımların büyümesini sağlayacak, güçlü ve reel hedeflere ihtiyacı vardır. Siyasi parti liderlerinin kullandıkları dil ve üslup kaygı vericidir. Siyasi retoriğin, neredeyse sadece suçlamalar seviyesinden, daha olgun, vakur ve ülkemize yakışır bir bilgelikle şekillenmesi için, tüm siyasilere büyük görev düşmektedir. Seçimlerin, olabildiğince geniş katılımlı ve barış içinde geçebilmesi için, seçmene ve siyasi partilere büyük görev düşmektedir. Sandıktan çıkacak sonucu da, tüm vatandaşlarımız ve siyasetçilerin, saygıyla ve demokrat bir tavırla karşılaması gerekmektedir. İş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, seçim sonucunda, Huzur, Güven ve İstikrarın devamını arzu ediyoruz.  Bir başka önemli konu, yıllardır baskı altında tutularak millete verilmemiş ve bugün nispeten kazanılabilmiş bazı temel hakların, tekrar milletin elinden alınabileceğine yönelik söylemlerdir. Toplumsal huzur ve barışı bozacak, temel insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı yaklaşımlar, bizi daha mutlu bir geleceğe götürecek söylemler olamaz.  Bu noktada, Diyanetin fonksiyonu ile ilgili değerlendirmeleri, 8 yıllık kesintisiz eğitime geri dönüş önerilerini, Kabe tartışmalarını, günlük siyaset gündemi içinde değerlendirmeyi, son derece yanlış ve tehlikeli buluyoruz" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLMELİ

            Özkutlu,  hükümetin 25 Maddelik Dönüşüm Programı'nın, yeni bir ekonomi hikâyesinin ana çerçevesini oluşturduğunu  fakat bu hikayenin milletçe sahiplenilmesini sağlayacak, ortak ve kuvvetli bir heyecanın ateşlenmesine ve bunu ortaya koyacak güçlü bir söyleme de, acilen ihtiyaç  olduğunu da iletti. Uluslararası konjonktür ve iç piyasa dinamikleri sebebiyle yavaşlayan ekonominin acilen canlandırılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Özkutlu, " Orta ve uzun vadeli planlamalarla yapısal ve yönetişim reformlarına odaklanılıp bütçe disiplini de elden bırakılmazken, kısa vadede acil ara çözümlere ihtiyaç vardır. Yoksa kaçan balık büyük olur. Seçimlerden sonra, siyasal sistemimizin acilen revize edilmesi, yeni ve sivil bir Anayasa ile maalesef Kuvvetler Kargaşası şeklinde kurgulanan ve uygulanan mevcut Kuvvetler Ayrılığı ilkesinin, doğru eksene oturtulması gereklidir.  Devletin ve milletin gücünü ve etkisini azaltmaya yönelik yapılanmalara karşı mücadele kararlılıkla sürdürülmeli, bu yapılırken, süreci sulandırmaya yönelik art niyetli veya beceriksiz yaklaşımlara imkan tanıyarak, yeni mağdurların oluşturulmasına da izin verilmemelidir.  Çözüm süreci, milletimiz için, asrın Barış ve Milli Birlik Projesidir. Sürecin kararlılıkla devam etmesi, toplumun her kesiminin yararına olduğu için, bu noktada sorumluluğu olan herkes, bu bilinçle hareket etmelidir" görüşünü iletti.

MURSİ'NİN İDAM KARARI KABUL EDİLEMEZ

             Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, yargılanarak, 108 arkadaşı ile birlikte idama mahkûm edilmesinin,  kabul edilemez olduğunu belirten Özkutlu, "Tarih boyunca, mazlumlara kucak açmasıyla tanınan, en son Bosna olayında bunun güzel bir örneğini veren milletimizin, Suriye'de yaşanan drama karşı gösterdiği insani tavır ve yaklaşık 2 Milyon Suriyeli muhacire kucak açması takdire şayandır. Bu insanların, ülkelerine ölüme gönderilme projelerini hayret ve esefle takip ediyor ve kınıyoruz.  Seçim ortamının geçilmesinden sonra, AB ile ilişkiler, TTIP (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) ve benzeri oluşumlar, yeni pazar ve uygun ürün çalışmaları, İş gücü piyasaları ve istihdam politikaları, Sanayi Politikamız, Yatırım ve Kalkınma Bankacılığının yaygın uygulaması gibi konular, üzerinde odaklanılması gereken önceliklerimizdendir" diye konuştu. 


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • ELMAYI ARAPA SATTIK20 Şubat 2016 Cumartesi 23:04
 • EMEKLİYE PROMOSYON MÜJDESİ14 Şubat 2016 Pazar 15:27
 • 150 BİN TAŞERONA KADRO MÜJDESİ03 Şubat 2016 Çarşamba 20:42
 • ISPARTA'NIN ENFLASYONU PATLADI03 Şubat 2016 Çarşamba 20:27
 • EMEKLİYE ŞUBATTA EK ZAM31 Ocak 2016 Pazar 22:41
 • IYAŞLA GURUR DUYUYORUZ27 Ocak 2016 Çarşamba 21:13
 • MTVDE SÜRE UZADI25 Ocak 2016 Pazartesi 22:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20