• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Isparta 18 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 19 °C

?ÜNİVERSİTEDE Kİ GERGİNLİK VE HUZURSUZLUK BİTECEK?

?ÜNİVERSİTEDE Kİ GERGİNLİK VE HUZURSUZLUK BİTECEK?
SDÜ Rektör adayı Prof. Dr. Fatih Gültekin üniversite yönetimi ile ilgili sorunlar yaşandığını söyleyerek ?Bu yaşadığımız durgunluk dönemini sona erdireceğiz. Mevcut yönetimdeki arkadaşlarımızın yönetim tarzını beğenmediğimiz için o yönetimde yer almadık.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlük seçimleri yaklaşırken rektör adayları da çalışmalarına hız verdi. SDÜ Rektör adaylarından Prof. Dr. Fatih Gültekin, düzenlediği basın toplantısında projelerini anlattı ve SDÜ'ye ilişkin önemli mesajlar verdi.

SDÜ'nün bir rotasının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Gültekin, "Üniversitemizin bir rotası yok. Bizim ilk işimiz bir rota belirlemek olacak" ifadelerini kullandı. Katılımcı bir yönetim anlayışını benimsediklerini kaydeden Prof. Dr. Gültekin, "Üniversitemizde tek tip bir yapılanma söz konusu. Bir görüşün hakimiyetinin olduğu ortamlarda mutlaka mağduriyet yaşanır. Burada da böyle bir durum söz konusu. Biz katılımcı bir yönetim anlayışı ile hareket edeceğiz" diye konuştu.

Üniversitelerin birinci işinin bilim üretmek olduğuna işaret eden Gültekin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; "Bu yıl kuruluşunun 23. yıldönümünü idrak edecek Üniversitemiz, kuruluşundan bu güne kadar atılan adımlarla belli bir seviyeye ulaşmıştır. Üniversitemizi bu seviyeye taşımak için emek sarf eden, katkı sağlayan herkese teşekkürü borç biliyoruz. Bugün itibariyle gelinen noktayı küçümsememekle birlikte yeterli görmek mümkün değildir. Hayalini kurduğumuz çok sayıda projelerimiz var"

‘HER KESİMDEN İNSANI BARINDIRACAĞIZ'

SDÜ'nin geçtiğimiz dönemlerde sorunlar yaşadığına dikkat çeken Gültekin "En temel sorunumuz teknik yapılanma vardı. Geçtiğimiz dönemlerde düşüşler yaşadık ve yeni dönemde bir adım daha ileriye taşıyacağız. Bu yaşadığımız durgunluk dönemini sona erdireceğiz. Mevcut yönetimdeki arkadaşlarımızın yönetim tarzını beğenmediğimiz için o yönetimde yer almadık. Oluşturacağımız yönetim her kesimden insan barındıracağı için kimse kendini ötelenmiş hissetmeyecek. Üniversitemizde oluşan huzursuzluklar azalarak rahat bir ortam sağlayacağız" dedi.

ÜNİVERSİTEMİZİN ROTASI YOK

SDÜ'nün bir rotasının olmadığını iddia eden Prof. Dr. Gültekin, "Yapacağımız ilk iş üniversitemize yeni bir rota çizmek. Yaklaşık 2 yıl sürecek bir çalışma olacak ve bütün öğretim üyeleri aktif olarak katılacak. Üniversitemizde tek tip bir yapılanma söz konusu. Bir görüşün hakimiyetinin olduğu ortamlarda mutlaka mağduriyet yaşanır. Burada da böyle bir durum söz konusu. Biz katılımcı bir yönetim anlayışı ile hareket edeceğiz" dedi.

Sağlıkla ilgili projelerini de sunan Prof. Dr. Fatih Gültekin "Obezite ile mücadele ve beslenme merkezi kuracağız. Bu merkez Türkiye'de bir ilk olacak. Yapılan bütün diyet çalışmalarında diyet eğitimi verilecek. İrade eğitimi ile ilgili olan bütün branşları bir araya getirteceğiz ve uygulamalı bir eğitim modeli oluşturacağız" şeklinde konuştu.

Helal ve sağlıklı gıda çalışmalarına ağırlık verecek bir merkez kurulacağını ifade eden Gültekin "Bu konuda ülkemizin geride kaldığı çalışmaları ileri boyutlara taşıyacağız. Kuracağımız bu merkezde değişik disiplinli hocaları bir araya getirerek sektöre katkı sağlamayı düşünüyoruz" dedi.

‘LOKOMOTİF MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİDİR'

SDÜ'de bir sorunun da mühendislik fakülteleri olduğunu belirten Gültekin "Üniversitemizin projeler bazında ve sanayi ile işbirliğini sağlayacak kısım olan mühendislik fakültelerinde özel önem vereceğiz. Üniversitelerin proje lokomotifleri mühendislik fakülteleridir. Geçtiğimiz dönemde mühendislik fakülteleri ihmal edildi. Kadro dağıtımları sosyal branşlara dağıtılarak yapıldı. Bütün mühendislik fakültelerinin tekrardan elden geçmesi gerektiğini düşünüyorum.  Patent ofisi kurularak bu yapılan projelerin bir şekilde patente dönüşmesi teşvik edilecek ve gerekli destekler verilecektir" dedi.

‘SAĞLIKLI ULAŞIM İÇİN BİSİKLET PARKLARI'

Türkçenin en donanımlı Türkçe eğitim merkezini de SDÜ'ye dahil etmeyi düşündüğünü belirten Gültekin "İslam Bilimleri ile ilgili Uluslararası bir Enstitü kurularak Süleyman Demirel Üniversitesinin Dünyanın sayılı İslam Araştırmaları Merkezlerinden birisi olması sağlanacaktır" dedi.

Spor kompleksleri ile Isparta'yı Ülkemizin spor üssü yapacağını ve Uluslar arası olimpiyatların SDÜ'de yapılması için bir alt yapı çalışması düşündüklerini belirten Gültekin " Her iki yerleşkenin muhtelif alanlarına bisiklet istasyonları kurularak çevreci ve sağlıklı ulaşım özendirilecektir" şeklinde konuştu.

‘FARKLI DÜŞÜNCELERE YER AÇILACAK'

Gültekin "Üniversitemizde tek tip bir yapılanma söz konusu. Bir görüşün hakimiyetinin olduğu ortamlarda mutlaka mağduriyet yaşanır. Burada da böyle bir durum söz konusu. Biz katılımcı bir yönetim anlayışı ile hareket edeceğiz" dedi. Konuşmasına şu şekilde devam eden Gültekin "Üniversitede bir gerginlik var ve bunun tek nedeni üniversitemizde yönetimin sergilediği tek tip yapılanma. Bir üniversite yönetiminde hangi görüş olursa olsun, sadece bir görüşün nedeni mağduriyetlere sebep oluyor. Farklı düşünceye sahip insanların huzurlu ve mutlu bir ortam tarzını ortaya koymamız gerekiyor" dedi.

Gelecek olan yönetimin hiçbir şey yapmasına gerek olmadığını söyleyen Gültekin "Sadece buyurun arkadaşlar diyerek çalışanların önünü açsın, teşvik etsin ve çalışanı ödüllendirsin. Üniversitedeki öğretim üyelerimizin her biri bir cevher" dedi.

ŞEHİR ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ

Gültekin "Üniversite ile şehrin tam olarak kaynaşmasını istiyoruz. Üniversitenin esnafına önderlik yapmak istiyoruz. Şehir esnafı bizim rakibimiz değil. Üniversitemiz içerisinde yapacağımız sosyal alanlarda kullanabildiğimiz kadar yerel kaynakları kullanacağız" dedi.

Öğrencilerin köy halkının yaşantısını görmesi amacı ile yapacağı projeleri anlatan Gültekin "Öğrencilerimiz halka indirmek istiyoruz. Tıp fakültesi öğrencilerimiz köylere göndererek orada 2 gün kalmalarını sağlayacağız. Sağlık taraması yapacaklar. Köylülerin evlerinde öğrencilerimiz misafir olarak kalacaklar. Öğrenciler köy şartlarını görecek. Mühendislik birimleri ile sanayi işbirliğini kesinlikle artırmamız lazım. Yapılan ürünler ve çalışmalar yeteri kadar değerlenmiyor" dedi.

Uluslar arası bir üniversite olmak adına çalışmalar yaparken, kendi kültürümüzü ve dilimizi unutmamak adına Türkçeye özel bir önem vereceklerini vurgulayan Gültekin "Yurt dışında öğrenci ve öğretim görevlilerin gelmesini sağlayacak bir yönetim sergileyeceğiz.Metin Lütfi Baydar hocamız spor alanında çok büyük alt yapı çalışmaları kurdu. Spor bilimleri fakültemizin kurulması için başvurular yapıldı" dedi.

Gültekin "Yönetimler değiştikçe önceki projeler bitirilip yeni projeler ortaya koyuluyor. Yatırımlar ve birikimler boşa gidiyor. Kurumsal olarak ilk öce başlamış projelerin bitirilmesi için uğraşacağız. Bu anlamda organ nakil merkezimiz açılacak ilerleyen günlerde. Fiziki olarak hastanemizin altyapısı hazırlandı. Öğretim üyelerimiz kurslarını aldı. Organ nakli için artık hazırız" dedi.

‘ALT YAPI VE HOCALARIMIZ YOK'

Gültekin konuşmasına şu şekilde devam etti. "Uluslar arası hizmet vermek amacıyla çalışan bir birimimiz var fakat buranın çok iyi çalışmadığını düşünüyorum. Bütün alanlarda yurt dışında hasta çekme şansımız yok. Eğer biz yönetime gelecek olursak, bunun bir tanesi diş ya da göz olabilir. Belirlediğimiz birkaç alanın alt yapısını güçlendireceğiz. Bu alanlar ile ilgili hedef ülkeler seçip daha sonra oradan hastaları buraya çekmeye çalışacağız. Olağanüstü bir üniversitemiz, alt yapımız ve hocalarımız yok. Bizim çok avantajlı bir durumumuz yok ve bu avantajı ben seçilirsem sağlayacağım" dedi.

Gültekin "Gelecek öğretim üyesi alımında giden hocalarımıza öncelik sağlayabiliriz. Koyulan hedeflere ulaşılamayabiliriz ama ulaşma için elimizden geleni yapacağız. Türkçenin de uluslar arası bilim dili olması adına resmi kurumlarla irtibata geçeceğiz.  Türkiye'mizin 2023 planında kültürel planlar çok ön plana çıkıyor. Bu anlamda kuracağımız Türkçe eğitim merkezine kültürel projelerimiz ile ağırlık vererek, 2023 vizyonuna üniversitemiz içinde katkı sağlamayı düşünüyoruz" şeklinde sözlerini noktaladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AFRİNE GÖNDERİLEN GÜL LOKUMLARI İÇİN TEŞEKKÜR15 Mart 2018 Perşembe 21:27
 • TÖRENDE TEKBİR GETİREN ISPARTALI KONUŞTU15 Mart 2018 Perşembe 21:21
 • ÇİFTLİK BANK MAĞDURLARI15 Mart 2018 Perşembe 21:13
 • ENGİN TAHLİYE EDİLDİ15 Mart 2018 Perşembe 20:02
 • MİLLİ EĞİTİM YILDIRIM'A EMANET15 Mart 2018 Perşembe 17:06
 • ISPARTA MUHTARLAR DERNEĞİ KONGREYE GİDİYOR15 Mart 2018 Perşembe 13:37
 • ARAÇ ŞARAMPOLE YUVARLANDI15 Mart 2018 Perşembe 13:10
 • GENÇAY ISPARTA TV'DE KONUŞTU15 Mart 2018 Perşembe 11:02
 • KADIN KADINA BAŞLIYOR14 Mart 2018 Çarşamba 13:36
 • SICAK ASFALT İÇİN 7 MİLYONLUK EK ÖDENEK14 Mart 2018 Çarşamba 12:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20