• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 11 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 13 °C

ÜSTÜ ÖRTÜLMEYECEK

ÜSTÜ ÖRTÜLMEYECEK
Milletvekili Özel, maden faciasının araştırılmasıyla ilgili net konuştu; Ak Parti Milletvekili Recep Özel, Soma'da yaşanan maden faciasında hatalı, kusurlu varsa hesabının sorulacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için "Halk gibi düşünmeyen, hal

AKPARTİ HÜKÜMETİ 

BU KONUDA KARARLIDIR

Soma'da  yaşanan olayda işletme sahibinin maden sahibinin orayı  denetleyen müfettişlerin kimin kusuru kabahati varsa sonunua kadar gidilip  cezalandırılması, sorumlular hakkında gerekenin yapılması noktasında AK Parti hükümeti kararlıdır. Bu olayı örtme, birilerini aklama yeri ne Meclis olacak, ne idare olacak.

HALKIN SEÇTİĞİYLE MECLİSİN

SEÇTİĞİ EŞİT DEĞERLENDİRİLEMEZ

Halkın  seçeceği cumhurbaşkanını,  parlamentonun seçeceği cumhurbaşkanı ile aynı şekilde değerlendirirsek haksızlık etmiş oluruz. Halkın en az yüzde 51'nini desteğini almış bir Cumhurbaşkanı seçilerek göreve gelecek. Vatandaş benim gibi düşünen biri devletimizin en başında ve bana onu seçme yetkisi verenlerden Allah razı olsun diyecek.

'UMARIM BAZI OLAYLARI KAŞIMAZ'

Temennim odur ki  Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Isparta'ya  geldiğinde  bazı olayları kaşımaz.  Kendisine  burada öncülük edenler de hem oraya hem buraya gülücükler  sallamasın. Öyle yapanlar var çünkü. Hem o tarafa hem bu tarafa yaranmaya iki tarafı da idare etmeye çalışanlar var.

   AK  Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Expres'e gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Soma'da yaşanan maden faciasından sonra, ' olayın üzeri örtülür mü?' şeklindeki kuşkuların bulunduğunun anımsatıldığı Özel, bu konuda net konuştu.

'HİÇ BİR ŞEY SAKLI KALMAYACAK'

                Türkiye'de en büyük maden kazasına şahit olduklarını kaydeden Özel,  "Burada altını öncelikle çizmemiz gereken husus hiç bir şeyin üzerinin kapanmayacağıdır. Hiç birşey saklanmayacak. Suçlusu, hatalısı, kimse bulunur çıkartılır, hesabı sorulur ve öyle de olacak. Burada 301 vatandaşımız şehit oldu. Ardında yetimler kaldı. O gariplerin hakkını hukukunu korumak hepimizin boynunun borcu. Bu olay keşke yaşanmasaydı, ama yaşandı. Bu olaydan ders çıkarıp her kurumun üzerine düşeni yapıp, önlemleri alması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.  

'ÜLKEYİ YENİDEN KARGAŞA

ORTAMINA SOKMAK İSTEYENLER VAR'

                Bu olayı siyasete alet edip buradan nemalanmak isteyen yurdu kargaşa ortamına dönüştürmek isteyenler bulunduğunu öne süren Milletvekili Özel, " Bunlara vatandaşımızın fırsat vermemesi gerekiyor. Muhalefet liderleri,  Cumhurbaşkanımız Başbakanımız  olay yerine gitti.  Sağduyulu çağrılar yapıldı. Ancak bir grup ülkeyi tekrar kaosa sürüklemek için girişimlerde bulundu. Buna da kimsenin alet olmaması gerekiyor. Burada vatandaşın zihnini bulandıran bir çok konuyu muhalefet gündeme getiriyor. Meclis'te daha önce CHP'li bir vekilin sunduğu Somada'ki olayların araştırmasına yönelik soru önergesi vardı. Bunu reddettiniz, eline ne geçti şeklinde bizi suçladılar. Bizler Mecliste haftada üç gün çalışırız. Muhalefet her gün üç araştırma önergesi verir. Sıfr gündemde kalmak, konuşmak için usulen verilen önergelerdir bunlar. Bunlar kabul edileceği, komisyon kurulması anlamında değil sırf gündemde bir şeyler konuşmak için verilen rutin önergelerdir. Bunu siyaset için kullanmak isteyenler olabilir. Oysa geçmişte maden kazaları ile ilgili araştırma komisyonu kuruldu onun raporları var . Hatta Devlet Denetleme Kurulu'nun raporları var. Burada herşey belli. Siz ne kadar mevuzatla kurallar koyarasınz koyun önemli olan bu kuralara ne kadar uyulduğu.  Mevzuat dört dörtlük olabilir  ama insan faktörü işin içine girdiğinde benim başıma bu gelmez diye bu kuralara uymayabiliyor.  Emniyet kemeri takmak zorunlu ancak, sürücü bana bir şey olmez deyip emniyet kemeri takmayabiliyor" görüşünü iletti.    

'KUSURLU OLAN VARSA 

GEREKEN YAPILIR'

Bu olayda işletme sahibinin maden sahibinin orayı  denetleyen müfettişlerin kimin kusuru kabahati varsa sonunua kadar gidilip  cezalandırılması, sorumlular hakkında gerekenin yapılması noktasında AK Parti hükümetinin kararlı olduğunu belirten Özel, "Bu olayı örtme, birilerini aklama yeri ne Meclis olacak, ne idare olacak. Zaten yargı aşaması da başladı. Yargı bir taraftan gerekli araştırmaları sürdürüyor. Bir taraftan da idare,  Meclis bu konuda araştırma yapıp raporunu ortaya koyacak" dedi.

'İŞ GÜVENLİĞİ YASASININ

ÖNEMİ KAVRANILMADI'

Hükümetin iş kazalarının önüne geçilmesi noktasında 2012 yılında  İş Güvenliği  Yasası'nı çıkardığını  anımsatan Özel, "Tabi siz dört dörtlük bir yasa çıkarsanız da bunun kamuyonda  farkındalık oluşturması gerekiyor. O süreçte bu yasanın önemi toplum tarafından ne  yazık ki farkedilmedi.  O nedenle medya da bu yasa konusunda toplumu çok aydınlatamadı. Ancak 5-6 gazeteye manşet oldu. Şimdi  maden faicası yaşandı. Konuyla ilgili 500'e  yakın haber yayınlandı. Elimizde mevcut bir yasa var. Bununla ilgili iki yılıdar seminerler düzenleniyor, sertifikalar veriliyor.  İnsanımızın bunu içselleştirmesi  çok önemli. Bu ülkemizde eksik kalıyor. Biz yasayı dört dörtlük yazalım. Ama uygulayıcısı insan. İnsanın da 'bu kurallar benim için konuldu. Üzerime düşen sormululuk neyse yerine getirmem gerekir' anlayışıyla herkes hareket ederse iş kazalarının önüne tam anlamıyla geçebiliriz. Herkesin 'bunlar benim iş güvenliğim için konuldu' demesi gerekir. Parayı veririm iş yerim için lehime rapor düzenletirimi anlayışı içinde  olamayız" görüşünü iletti.     

'HALK GİBİ DÜŞÜNMEYEN CUMHURBAŞKANI

 ÇANKAYA KÖŞKÜN'DE OLAMAZ'

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Özel, bu seçimin tüm ülke insanı için önemli bir seçim olduğunu söyledi. 1960 Anayasası ile Cumhurbaşkanlığı seçimi yetkisinin Meclis'e verildiğini anımsatan Özel, " Daha önce Cumhurbaşkanı'nı  millet seçiyordu. 60 öncesini bir tarafa koyarsak , millet Cumhurbaşkanı'nı kendi iradesiyle seçecek. Halkın  seçeceği Cumhurbaşkanını,  parlamentonun seçeceği cumhurbaşkanı ile aynı şekilde değerlendirirsek haksızlık etmiş oluruz. Halkın en az yüzde 51'nini desteğini almış bir Cumhurbaşkanı seçilerek göreve gelecek. Halkımız ilk kez böyle bir seçime gittiği için nasıl bir propaganda yapılacak, seçim meydanlarında neler konuşulacak noktasında  sanki bir belirsizlik var gibi görünüyor. Ama halkımız şunu iyi bilsin devrim niteleğinde ilk kez vatandaşımız Cumhurbaşkanı'nın kendisinin seçmesine yönelik bir yetkiyi eline aldı. Bu çök önemli., Çünkü parlamento içinde bir takım dengelere oynayarak istediğimiz gibi bir Cumhurbaşkanı'nı vesayet organları seçtirmiyordu. Artık ülkemizde bundan sonra düşük profilli,  halk gibi düşünmeyen, halkı gibi yaşamayan bir Cumhurbaşkanı figürü Çankaya Köşkü'nde olamaz.  Milletimiz en doğru kararı verecek.  Vatandaş benim gibi düşünen biri devletimizin en başında ve bana onu seçme yetkisi verenlerden Allah razı olsun diyecek.  Bu seçim ne yerel seçime ne genel seçime benziyor. Ama tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir seçim" şeklinde konuştu.

SEÇİM PROPAGANDASI NASIL OLACAK?

 Milletvekili Özel, Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir propaganda çalışması yapılacak sorusuna  "AK Parti olarak bir  Cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz. Partimizin adayı olduğu için tüm teşkilatlarımızla nasıl bir seçim çalışması yapıyorsak aynı şekilde çalışma sergileyeceğiz" dedi.  

'KÜRSÜYÜ SİYASET

ARENASINA DÖNÜŞTÜRDÜ'

Danıştay'da Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan gerginlikle ilgili olarak da  konuşan Milletvekili Özel, şunları söyledi;

                 "Ben  Isparta Barosu'na  üye biri olarak  Metin Feyzioğlu'ndan o konuşmasında temsil ettiği grubun yargıda karşılaştığı sorunları anlatmasını, o kürsüyü siyaset arenasına dönüştürmemesini  beklerdim. Burada Danıştay Başkanı 20-25 dakika konuşurken, kendisi 55-60 dakika  konuşma yapıyor. Konuşmanın büyük bir bölümünde siyasi içerikli her konuya değiniyor.  Temsil ettiği Baralor Birliği'ne uygun olmayan tamamen siyasi içerikli, siyasi muhatapların da orada olup cevap hakkının bulunmadığı bir ortamda konuşması hiç şık değildi. Devlet protokolü karşısında hiç uygun olmayan bir konuşma yaptı. Yalan yanlış Van depremi ile ilgili konuşmalar yaptı. Başbakanımız kendisini haklı olarak tutamadı. İtiraz da bulundu.

'O DEVİR BİTTİ'

                Geçmişte  adil yıl açılışlarında konuşmalar yapılırdı. Siyaseti dizayn etme noktasında onlar parmaklarını göstererek biz vesayet organlarının sözcüsü, temsilcisiyiz  diyerek siyaseti dizayn etmeye kalkarlardı. Artık bu dönem bitti. Yeni Türkiye'de öyle bir anlayış yok. Siyaseti siyasetçiler yapacak. Geçmişte  işadamları dernekleri, konfederasyonlar rota çizer, siyasetçi de o rotaya göre siyasetini yapardı. Bir yandan asker, bir yandan bürokrasi  rota çizerdi. Artık o devir geride kaldı. Artık Türkiye'de siyasetin rotasını siyasetçi ve kendisiyle birlikte millet çiziyor. Bu son olay da kırılma noktası olmuştur."  

'UMARIM BAZI OLAYLARI KAŞIMAZ'

Barolar Birilği Başkanı Feyzioğlu'nun, ileri bir tarihe ertelenen Isparta programı öncesi  yaşanan salon krizinin  hatırladıldığı Özel, "Isparta programında  birileri salon tahsis etmemiş, sonra Isparta Belediyesi imkan sağlamış şeklinde  gelişmeler olmuş. Kendisi Isparta'ya gelecek. Temennim odur ki Isparta'da bazı olayları kaşımaz.  Kendisine  burada öncülük edenler de hem oraya hem buraya gülücükler  sallamasın. Öyle yapanlar var çünkü. Hem o tarafa hem bu tarafa yaranmaya iki tarafı da idare etmeye çalışanlar var. Feyzioğlu'ndan da Isparta'ya geldiğinde Isparta'nın misyonuna yakışan bir program icra etmesini isterim" diyerek sözlerini noktaladı.  

    

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20