• BIST 110.932
 • Altın 174,417
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 23 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 23 °C

VE KARAR AÇIKLANDI; BAŞKAN GÜNAYDIN'A GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN HAPİS CEZASI

VE KARAR AÇIKLANDI; BAŞKAN GÜNAYDIN'A GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN HAPİS CEZASI
Isparta Belediyesi?ne yönelik operasyon sonrası, örgüt oluşturmak, ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik? gibi suçlamalarla 81 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın hakkında

Isparta Belediyesi'ne yönelik 81 sanıklı davanın 17. duruşmasında karar çıktı. Son duruşmaya aralarında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın da bulunduğu 48 sanık katıldı. Mahkeme heyeti geçen duruşmada savunmalarını yapmayan avukatlara  söz verdi.

VATANDAŞ NEZDİNDE AKLANDILAR

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve bir kısım sanıkların avukatı Ömer Cevheroğlu,  mütaalada cezalandırılması istenen müvekkili Yusuf Ziya Günaydın hakkında suçlamaları kabul etmeyerek, 17 bin sayfalık bu dosyada Günaydın'ın tape kayıtlarında bir tek konuşması bile bulunmadığını söyledi. Cevheroğlu,  bilirkişi raporunda üçüncü kişiler arasında yapılan konuşmalara dayanarak Günaydın'a ithamda bulunulduğunu  iletti. Cevheroğlu, müvekkilinin ihaleye fesat karıştırmakla suçlandığı oysa tüm ihale işlemlerinin usulüne uygun olarak yapıldığını  kaydetti. Ayrıca 30 Mart yerel seçimlerinde vatandaş nezdinde burada yargılananların aklandığını ifade etti.  

SOMUT DELİLLERE GÖRE HÜKÜM VERİLMELİ

Günaydın'ın avukatlarından Fatih Ardıç da  yerel seçimlerde, buradaki sanıkların halk nezdinde aklandıklarını ve gönül rahatlığıyla mahkeme salonunda olduklarını iletti. Bu davanın bir sayfalık ihbar mektubunun sonucu olduğunu söyleyen Ardıç,  başlatılan soruşturmada onlarca kişinin dinlendiğini ve yargılandığını kaydetti.  Ardıç, "Burada zimmet, ihaleye fesat karıştırmaktan bahsediliyor. Bunun tespitinin tek yöntemi tape kayıtları mı olmalı?  Bunun dışında alınabilecek tüm yasal evrakların alınma ihtiyacı hissedilmemiştir.  Üç kolluk görevlisi tarafından oturup yazılmış doğruluğundan şüphe duyduğumuz tape kayıtlarına göre bilirkişi ve iddia makamı suç talep etmektedir Biz mahkeme heyetinden  bu tapelerin dosyadan delil olarak çıkarılımasını beklerdik.  Çünkü eylem farklı, suç farklı, delil yok ama cezalandırma talep ediliyor. Somut gerçeklere dayalı deliller ışığında beraat verilmesini talep ediyoruz. Gerçek anlamda kanuna uygun elde edilen deliller üzerinden hüküm vermenizi talep ediyoruz" dedi. 

TAPELER SAĞLIKLI DEĞİL

                Başkan Günaydın'ın bir diğer avukatı Aziz Çetin de 17 Aralık operasyonuna vurgu yaparak, bu süreçten sonra tapelerin usulüne uygun  dinlenmediğinin tespit edildiğine dikkat çekti.  Tapelerle ilgili kuşkuların bulunduğunu ve sağlıklı olmadıklarını öne sürdü. 

SAYIŞTAY'DAN BERAAT ÇIKTI

Sanık avukatlarının tamamının dinlenmesinin ardından sanıklara söz hakkı verildi. Sanıklar beraat talebinde bulundu.  Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da savunmasına Soma'da yaşanan maden faicasında ölenleri anarak başladı.  Günaydın,  dosyada da yer alan  mülkiyeti Belediyeye ait Belediye İş Hanı'nın 5. katındaki yerin MHP'ye usüle uygun olmayn şekilde işgaliye karşılğı verilmesi suçlamasına yönelik konuda Sayıştay'dan  dün beraat kararı çıktığını mahkeme heyetine bilgi olarak sundu.

TEMİZLİK İHALESİ SAVUNMASI

33 aylık yapılan temizlik ihalesine fesat karıştırmayla suçlanan  Günaydın, bu ihalenin açık usulle televizyondan canlı yayın eşliğinde gerçekleştirildiğini belirten Günaydın, şunları söyledi: "İhaleye 13 firma katıldı. Bir önceki belediye döneminde temizlik ihalesine sadece 1 firma katılmıştır. Bu ihaleyi 5.4 milyon TL'ye bir firma aldı. Bir önceki dönemde 175 işçi ile sözleşme yapılmışken bizim ihalemizde 200 işçiyle sözleşme yapıldı. Bir önceki dönemde 24 araçla ve külüstür araçlarla ihale edilmiş. Bizim ihalemizde 26 araç ama hepsi sıfır kilometre araçlarla ihale edilmiş. O günün parasıyla 5.4 milyon liraya ihale edilmiş. Bir önceki dönemde aynı emsal ihale 12 milyon liraya verilmiş. Zaman farklılığını koyarsak 18-19 milyona bizim ihale etmemiz gerekirdi.        

PERSONELİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Hem personelime, hem ihaleyi hazırlayanlara ve hem de çalışanlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü 33 aylık ihaleden dolayı biz Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan temiz şehir unvanını kazandık. Bizim bir deponi alanımız var. 81 vilayette 12 deponi alanı var. Bir cumartesi günü bakanlıktan adeta baskın gibi deponi alanımızı incelemeye geldiler. Açık arayla bize ödül verdiler. Belki de o durum karşısında mecburen verdiler. Biz burada da Türkiye birincisi olduk."

SİYASİ BASKI  VURGUSU

Öte yandan olayların tamamen siyasi olduğunu ileri süren Başkan Günaydın, eşinin ve ailesinin de olayların içine çekilmesinin bunun kanıtı olduğunu dile getirdi. Günaydın, "Benim eşim ve ailem yanlış bir şey yapmadılar. Bu tamamen siyasi bir baskı ve siyasi bir olaydır. İddianamenin tamamı boş, tamamı yanlış ve tamamı asılsızdır. Böyle iddianamemin Türkiye'de yapılmasını esefle karşılıyorum" dedi.

BELKİ SİZE DE BASKI GELİYOR

Diğer taraftan belediyeye normalde 6 ayda bir müfettiş gelmesi gerekirken kendi döneminde 113 müfettişin geldiğini belirten Yusuf Ziya Günaydın, müfettişler için belediyede interneti ve sekreteri olan makam odası hazırlattığını anlattı. Günaydın, "5 yılda 10 ya da 12 müfettiş gelmesi lazım. Bize 113 tane müfettiş geldi. Hep siyasi baskı ve şikayetlerden müfettiş geliyor. Şuanda her taraftan baskı geliyor. Belki sizlere de baskı geliyor. Bu kadar bir memleketin içerisindeyiz. Kokuşmuş mahvolmuş bir Türkiye'ye sahibiz şuanda. Dürüst ve namuslu insanların yaşaması zor hale geldi. Ben memleketime ve Türkiye'ye büyük kazançlar sağladım. Bütün fabrikalar satılmış, 150 milyon borç yapılmış, ben bunların altından kalktım. 5 fabrika kurdum. Demek ki hırsızlık ve namussuzluk olmazsa böyle oluyor" dedi.

BERAATİMİ DEĞİL BERAATİMİZİ İSTİYORUM

Son olarak davanın siyasi bir olay olduğu görüşünü  yineleyen Günaydın, "Bu bir siyasi bir öldürme hareketidir. Eşimi ve ailemi de katmaları da bunun ispatıdır. Ben beraatımı istemiyorum. Beraatımız istiyorum" dedi.

 SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİNE RED

Makeme, Başkan Günaydın'ı da dinledikten sonra sanık avukatlarından Bekir Nayır, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti bu talebin dosyaya yenilik katmayacağı düşüncesiyle talebi reddetti. Heyet,  sanıklara son sözlerini sordu. Sanıkların tamamı beraatlerini istedi.   Mahkeme heyeti kararı açıklamak için duruşmanın saat 15:00'da görülmesine karar verdi.

BAŞKANA TOPLAM  4 YIL İKİ AY CEZA

 Mahkeme heyeti  duruşmanın öğleden sonraki bölümünde kararı açıkladı. Mahkeme 12 başlıklı suçlama hakkında beraat ve ceza kararlarını açıkladı.  Tüm sanıklar örgüt kurma ve örgüte üye olma suçlamasından beraat etti.  Beraat kararları oy birliğiyle, cezalar oy çokluğuyla alındı. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın hakkında, Belediye kaynaklarının MHP  İl Teşkilatı için kullanılması ile inşaat ve imar uygulmaları başlıklı iki ayrı olayda görevi kötüye kullamma suçundan toplam 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.  Ayrıca Belediye Başkanı Günaydın hakkında yurtdışı yasağı da getirildi. Belediye Başkanı Günaydın bunun dışındaki hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etti. Sanık avukatları bir hafta içinde kararı Yargıtay'a temyize götürecekler.

İŞTE  MAHKEMENİN VERDİĞİ HAPİS CEZALARINDAN BAZILARI

-33 aylık şehiriçi temizlik ihalesine fesat karıştırma suçlamasıyla; Resul Göçer, Hüseyin Tüylüoğlu, Hüseyin Tiryakioğlu,  Mehmet Ateşgül, Ramazan Kabalak, Hüseyin Tüylüoğlu, Hüseyin Tiryakioğlu ayrı ayrı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çaptırıldı. 

-Megalight, Bilboard, afiş ve pankart hizmet alımı ihalesine fesat karıştırma suçlamasına azmettirmeye yönelik; MHP İl Başkanı İsa Yalçın,  Belediye Koordinatörü Mehmet Ateşgül ve Resul Göçer, ayrı ayrı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

-Doğrudan temin yöntemiyle bir firmaya ihale edilen 8 farklı hizmet alımı başlıklı olayda görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla; Ali Balcı, Hasan Arıtürk, Mehmet Ateşgül, Nurkaya Dursun ve Elnur Kerim ayrı ayrı 1 yıl 13 ay hapis cezasına çarptırıldı.

-Elnur Kerimli'ye ihale edilen gül heykeli alımı olayında Belediye Başkan Yardımcısı Recep Erdem ve Hasan Arıtürk görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla ayrı ayrı 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

-İnşaat, proje ve imar uygulamalarında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla; Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Zeynep Konur, Dilek Günaydın, Mehmet Ateşgül, Cengiz Aktaş ve Mehmet Uyar ayrı ayrı 1 yıl 13 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yine soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla sanık polis Özgür Güven de 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İŞTE ISPARTA'NIN VEKİL SAYISI21 Nisan 2018 Cumartesi 23:07
 • İYİ PARTİ HAKKINDA KARAR ÇIKTI21 Nisan 2018 Cumartesi 20:56
 • KÖSE'NİN ACI GÜNÜ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:36
 • ÇOLAK YAŞAMINI YİTİRDİ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:32
 • BORSADA YÖNETİM BELİRLENDİ20 Nisan 2018 Cuma 22:48
 • DOĞUM GÜNÜNDE BÖBREK HEDİYESİ20 Nisan 2018 Cuma 22:40
 • MHP'DE ADAYLIK ÜCRETLERİ BELLİ OLDU20 Nisan 2018 Cuma 22:35
 • MERKEZ BANKASI KURULUNDA GÜL REÇELİ DAĞITTI20 Nisan 2018 Cuma 15:08
 • O PROJEDE ISPARTA YİNE VAR20 Nisan 2018 Cuma 15:06
 • ISPARTA TİYATROYA DOYACAK20 Nisan 2018 Cuma 14:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20