• BIST 110.932
 • Altın 175,280
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 12 °C
 • Antalya 17 °C
 • Burdur 12 °C

Yağışlar hububat Verimini artırdı

Yağışlar hububat Verimini artırdı
Yağışlar hububat Verimini artırdı

Yaz aylarına girilmesine rağmen Isparta'da etkisini sürdüren yağışlar pek çok üründe rekolte artışını da beraberinde getirdi.  Buğday, arpa ve yem bitkilerinde verim artışı beklenirken, yağışların meralardaki ot varlığını artırması hayvancılığı da olumlu etkiliyor. Hububat üretiminde iyi bir sezon geçirdiklerini ifade eden Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, tarım arazilerinde dekar başına yüzde 30-40 verim artışı beklediklerini ifade etti.

Buğday, arpa, yem bitkileri gibi hububat ürünlerinde artış beklediklerini söyleyen Selçuk, "Buğday ve arpa rekoltesinde yüzde 30 artış bekliyoruz. Üreticilerimizde bu durumdan gayet memnunlar. Hayvancılık konusunda da olumlu yansımalar var. Yağışlar nedeniyle meralarımız, bitki örtülerimiz yeşillendi. Doğal olarak hayvancılığımız da yağışlardan olumlu yönde nasibini aldı." dedi.

Verimin yüksek olmasının üreticiyi sevindirdiğini belirten Selçuk, "Geçen yıl kuraklık nedeniyle buğday üretiminde yüzde 30'lara varan kayıpla karşılaşmıştık. Bu yıl yöremizde geçen yıla oranla ciddi bir verim artışı bekliyoruz. Çitçilerden gelen tepkilerde zaten olumlu yönde. Çiftçilerimiz iyi bir sezon geçirdi, alınan ürün miktarından oldukça memnunuz ancak bazı yörelerde hasat sırasında yağış olması ürün kalitesini olumsuz etkilediği için çiftçilerimizi üzdü." şeklinde konuştu.

DANE KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Hububat hasadı sırasında meydana gelebilecek dane kaybını önlemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Selçuk, "Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ürünlerinde biçerdöverle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap  kayıplarını azaltmak için biçerdöverlere yönelik denetim çalışmaları yapılıyor. Hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sürücüleri, biçerdöver sahipleri ile ürün sahipleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "2015 Yılı Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı" doğrultusunda bir takım hususlara uymaları gerekiyor. Biçerdöver sahipleri hasat sezonundan önce biçerdöverlerinin tamir, bakım ve ayarlarını tekniğine uygun bir şekilde yaptırarak, hasada hazır hale getirmek zorundalar. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırtmamalılar. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirecektir. Biçerdöver sahipleri ve operatörleri yangın söndürücüsüz biçerdöver çalıştırmayacaklar." dedi.

ANIZ YAKMAYIN UYARISI

Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, sıcakların artmasıyla birlikte tehlikeli hale gelen anız yakımı konusunda uyarılarda bulundu. Selçuk, "Üreticilerimizin bu gerçeği ve toprağa verdiği zararları da düşünerek anız yakmaktan kaçınması gerekir” dedi.

Her yıl Mayıs-Eylül döneminde rutin bir tarımsal uygulama gibi yapılan ve toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zararlar veren anız yakma ve yanlış arazi kullanımının, verimli tarım alanlarının azalmasına ve tarım arazilerinde sürdürülebilir verimliliğini kaybetmesine neden olduğunu  belirten Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, anızın yakılmasına bağlı olarak, toprağın organik maddesinin yok olduğu ve toprağın önemli biyolojik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin zarar gördüğünü  söyledi.

Selçuk, "Anız yangınları sırasında 0-5 santimetre derinlikte 250 santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklar meydana gelir ve verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik madde yok olur. Bir diğer husus ise; anız yangınları nedeniyle komşu tarlaların ürünleri ve ormanlar tahrip olabilmekte, doğrudan ve dolaylı etkileriyle toprakla birlikte birçok canlı önemli derecede zarar görmektedir. Doğal dengeyi bozan anız yakma birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını da yok eder. Verimliliği düşen topraktan daha iyi ürün almak isteyen üreticilerimiz, daha fazla toprak işleme ve kimyasal kullanma yollarına başvuruyor. Dolayısıyla hem ekonomik hem de çevreyle ilgili sorunlar ortaya çıkıyor. Her yanlış uygulama gibi anız yakma ile de geri dönüşümü mümkün olmayan kayıplar birikmeye başlar. Zamanla bu birikimler toprak verimliliğini önemli derecede etkiler ve toprak çoraklaşarak tarım yapılması mümkün olmayan bir materyale dönüşür. Anız yakma toprağın yapısını iyileştiren ve su tutma kapasitesini artıran organik maddelerin de yok olmasına yol açmaktadır.” ifadesini kullandı.

ORMANLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Anız yakma sonucu çıkan dumanların havayı kirlettiğini belirten Selçuk, anızın diğer zararlarıyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi; “Anız yakma ormanlar için büyük tehlike. Orman alanlarına sıçrayarak büyük zarar veren anız yangınları, sıçradığı doğal mera ve ormanlık arazilerin yüzeyindeki bitki tohumları ve köklerini yakarak büyük kayıplara neden olur. Anız yangınları arazilerde yılan gibi zararlıları yiyen canlıların, uğur böceği gibi birçok faydalı böceğin yok olmasına yol açar. Kontrolden çıkan anız yangınları, köy, kasaba ve şehirlerdeki yerleşim yerlerini olumsuz etkiler. Tarımsal araziler içinde bulunan enerji iletişim ve haberleşme hatlarını taşıyan direklerin yanarak zarar görmesine neden olur. Anız yangınları toprak yüzeyinde yüksek yakıcı sıcaklık oluşturarak toprağın içinde mikrobiyolojik canlıların azalmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olur. Çıkan anız yangınları, tarla yüzeyini bitki örtüsüz çıplak bırakarak su ve rüzgar erozyonuna hassas hale getirir. Anız yangınları ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bozulur, verimliliği önemli oranda azalır. Anız yangınları konusunda yapılan araştırmalar, en fazla toprak kayıplarının anız yakılan tarlalarda olduğunu göstermiştir.”

Selçuk, toprak işleme uygulamalarının, tarımsal üründe bir azalmaya neden olmadan toprağı koruyan ve aynı zamanda sürdürülebilir bir faaliyet olması gerektiğini bildirdi. Bu bağlamda üreticilerin anız yakmak yerine alternatif uygulamaları tercih etmesi zorunluluğu bulunduğunu belirten  Başkan Selçuk, “Üreticilerimiz sürüm maliyetini en aza indiren anıza ekim yapılan toprak işlemesiz tarıma yönlendirilmelidir. Toprak işlemesiz tarım yakıttan büyük ölçüde tasarruf sağlıyor, toprak yüzeyindeki buharlaşma ve erozyon büyük ölçüde önleniyor. Toprakta organik madde miktarı artığı için toprağın su tutma kapasitesi artıyor. Verim artıyor, anız yangınları önleniyor” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20