• BIST 110.059
 • Altın 175,012
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 23 °C

YAKITTA SERBESTLİK

YAKITTA SERBESTLİK
Mahalli Çevre Kurulu?nun hazırladığı Isparta Temiz Hava Eylem Planı askıya çıktı. Isparta'da merak edilen ?Kömür mü yoksa doğalgaz mı yakacağız?? sorusu da yanıtını buldu. Isparta İdare Mahkemesi'nin nihai kararını açıklayıncaya kadar isteyen kömür istey

Mahalli Çevre Kurulu (MÇK)  Temiz Hava Eylem Planı taslağını görüştü.  Bir ay süre askıda kalacak Eylam Planı Taslağı'nda, kömür yakımının yasaklanması konusu da  ele alındı.  MÇK, Isparta İdare Mahkemesi'nin nihai kararına göre hareket edecek.  Mahkemenin nihai kararını vermesinin ardından MÇK yeniden  olağanüstü toplanacak Temiz Hava Eylem Planı'na son şekli verilerek Bakanlığa gönderilecek.

 

 

Mahalli Çevre Kurulu (MÇK), 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren  kömür yakımını yasaklama kararı Isparta İdare Makemesi'ne taşınmış, mahkeme yapılan itirazı reddetmiş ancak bir üst mahkeme olan Antalya İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Bunu üzerine MÇK'de gözler Isparta İdare Mahkemesi'nin nihai kararına çevrildi. Buradan çıkacak sonucun temyiz yolu açık olacak. Eğer karara tekrar itiraz gelirse bu kez konu Danıştay'a gidecek ve son sözü Danıştay söyleyecek.

 

İSTEYEN İSTEDİĞİNİ YAKABİLECEK

Önceki gün toplanan Mahalli Çevre Kurulu (MÇK)  Temiz Hava Eylem Planı taslağını görüştü.  Bir ay süre askıda kalacak Eylam Planı Taslağı'nda, kömür yakımının yasaklanması konusu da  ele alındı.  MÇK, Isparta İdare Mahkemesi'nin nihai kararına göre hareket edecek. Mahkemenin nihai kararını vermesinin ardından MÇK yeniden  olağanüstü toplanacak Temiz Hava Eylem Planı'na son şekli verilerek Bakanlığa gönderilecek.

VATANDAŞLARIN TALEPLERİ DE ALINACAK

Dün itibariyle askıya çıkan Temiz Hava Eylem Planı taslağının 1 ay süreyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün internet sitesinde yayınlanacak. Vatandaşlar plana bakıp katkıda bulanabilecek. 1 ay sonda gelen talepler de değerlendirilerek taslak halindeki plana son şekli verilecek.

TASLAK PLANDA NELER VAR

 Taslak planda  hava kirilğinin tanımına yer verildi. "Hava kirliliği; atmosferde toz, duman, gaz, su buharı şeklindeki kirleticilerin, insan ve  diğer canlılara zarar verecek düzeye erişmesidir. Trafik, sanayi ve ısınma sistemleri hava  kirliliğinin başlıca kaynaklarıdır. Hızlı kentleşme, şehrin yanlış bölgelere kurulması, kalitesiz yakıtlar ve uygun olmayan yakma sistemleri gibi sebepler de hava kirliliğinin artmasına yol açmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda söz konusu kirleticilerin solunum yolu hastalıklarını artırdığı tespit edilmiştir" denildi.  

KİRLİLİK SAĞLIKLI İNSANLARI BİLE ETKİLİYOR

Hava kirliliğinin sağlık üzerindeki  etkisinin  öksürük ve bronşitten, kalp hastalığı ve akciğer kanserine  kadar değiştiği ifadelerinin yer aldığı taslak planda "Kirliliğin olumsuz etkileri sağlıklı kişilerde bile gözlenmekle birlikte, bazı hassası gruplar daha kolay etkilenmekte ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu gruplardan biri yaşlılardır. Fizyolojik kapasitesi ve fizyolojik savunma mekanizması fonksiyonlarındaki azalma, kronik hastalıklardaki artma sebebiyle yaşlılar normal yaş gurubundaki halka nazaran hava kirliliğinden daha kolay etkilenmektedir. Küçük çocuklar, savunma mekanizması gelişiminin tamamlanmaması, vücut kitle birimi başına daha yüksek ventilasyon (soluk alıp verme) hızları ve dış ortamla daha sık temas sebebiyle daha fazla riske sahip diğer bir hassas gruptur. Yaş durumunun yanı sıra hava yolunda daralmaya yol açan hastalıklar da kirleticilere hassasiyeti artırmaktadır. Yapılan çalışmalar, kirlilik arttıkça astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH) gibi hastalıklarda artış olduğunu göstermiştir. Kalabalık yaşam, yetersiz sanitasyon (çevre hijyeni), beslenme yetersizliği gibi düşük yaşam standartları da hassasiyeti etkileyen faktörlerdendir. Bu şartlarda yaşayanlar enfeksiyon hastalık sorunları ile karşı karşıyadırlar. Dolayısıyla, hava kirliliğinin sonuçlarından daha fazla etkilenilmektedir" ifadesi yer aldı.

PLANA NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU

Hava kalitesinin iyileştirilebilmesi için ülkemizde de tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi

çeşitli yasal düzenlemelerin yürütüldüğüne dikkat çekilen planda, ". Bunların bir kısmı sanayi, ısınma, trafik gibi kirletici  kaynakların kontrolüne yönelik, bir kısmı da soluduğumuz havanın kalitesine ilişkindir. Kirliliğin kontrolüne ilişkin düzenlemelerle hedeflenen, hava kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki zararlı etkilerini önlemek veya azaltmak için belirlenmiş hava kalitesi hedeflerini sağlamaktır. Ülkemizde hava kalitesi yönetimine ilişkin usul ve esaslar Avrupa Birliği (AB) çevre mevzuatıyla tam uyumlu olan "Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği" ile belirlenmiştir. Bu Yönetmelik ile temel olarak 13 kirleticiye (SO2, PM10, NOx,..) dair, insan sağlığı ve çevrenin 9 korunabilmesi için sağlanması gerekli olan limit değerler belirlenmiştir. Nihai olarak AB ülkelerindeki hava kalitesi değerlerine ulaşılması hedeflenen bu Yönetmelikte; 2014 yılına kadar mevcut hava kalitesi sınır değerlerinin kademeli olarak azaltılması; 2014 yılından itibaren de tedbir alma yükümlülükleriyle beraber yine kademeli olarak ana hedefin yakalanması öngörülmektedir" denildi.

ISPARTA'DAKİ KİRLİLİK SINIR DEĞERİ

ÖNGÖRÜLEN SINIR DEĞERİNİN ÇOK ÜZERİNDE

Taslak planda Isparta'da hava kirliliğ ideğerlerinin öngörülen sınır değerlerin çok üzerinde yer aldığına dikkat çekildi. Planda, " HKDY Yönetmeliğinin öngördüğü sınır değerler, mülga Hava Kalitesinin Korunması  Yönetmeliğinde belirtilen sınır değerlerle karşılaştırıldığında aradaki farkın çok yüksek olduğu kolayca anlaşılabilir. Bir diğer deyişle, insan sağlığı ve çevrenin korunabilmesini teminen ülkemizde hava kalitesi sınır değerleri her yıl azalmakta; dolayısıyla mevcut hava kalitesinin iyileştirilmesi için atılması gerekli adımların önemi her geçen yıl daha da artmaktadır. Mevzuatımıza göre bir alanda, öncelikle hava kalitesinin mevcut durumu tespit edilmeli, iyileştirme gerekiyor ise kirliliğin boyutuna göre yerel ölçekte temiz hava ve eylem planlarının geliştirilmeli ve uygulanmalıdır" açıklamasına yer verildi.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ZİHİNSEL ENGELLİ GENCE TACİZE LİNÇ GİRİŞİMİ24 Nisan 2018 Salı 13:45
 • PARK YERİ KAVGASINDA BABA OĞUL ÖLDÜRÜLDÜ24 Nisan 2018 Salı 13:36
 • FUHUŞ OPERASYONU23 Nisan 2018 Pazartesi 17:20
 • ARANAN 22 KİŞİ YAKALANDI23 Nisan 2018 Pazartesi 17:16
 • GÜL TURİZMİ BAŞLADI23 Nisan 2018 Pazartesi 17:12
 • DİNÇTÜRK YENİDEN HAZIRLANIYOR23 Nisan 2018 Pazartesi 10:43
 • YAŞASIN 23 NİSAN23 Nisan 2018 Pazartesi 10:35
 • İYİ PARTİDE İLK KADIN ADAY NERMİN MARULCU22 Nisan 2018 Pazar 23:36
 • OTOMOBİL PATPATLA ÇARPIŞTI22 Nisan 2018 Pazar 17:42
 • CHP 15 VEKİL VERİYOR22 Nisan 2018 Pazar 13:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20