• BIST 109.462
 • Altın 173,122
 • Dolar 4,0657
 • Euro 4,9637
 • Isparta 21 °C
 • Antalya 30 °C
 • Burdur 23 °C

YATIRIM İÇİN ARSA SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRIN TALİMATI

YATIRIM İÇİN ARSA SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRIN TALİMATI
YATIRIM İÇİN ARSA SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRIN TALİMATI

Isparta Valisi Vahdettin Özkan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kaymakamlar, belediye başkanları ve kamu kurumlarının temsilcilerine yatırımların başka illere kaymasını engellemek için arsa temin süreçlerinin hızlandırılması talimatını verdi. Vali Özkan 2016 yılının üç aylık döneminde kamu kurumlarının yatırımlarında %10 parasal, %40 ise fiziksel gerçekleşme sağlandığına dikkat çekerek “performansı daha da artırmalıyız” dedi.

YATIRIMLAR KAÇMASIN
İl Koordinasyon Kurulunun 2016 yılı ikinci dönem toplantısı Vali Vahdettin Özkan Başkanlığında yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Vali Özkan yatırımların diğer illere kaydırılmasının engellenmesi için arsa süreçlerinin hızlandırılması yönünde talimat verdi. Vali Özkan konuşmasında “Yatırımların genel olarak önündeki engellere baktığımız zaman özellikle arsa temin süreçlerinin hızlandırılması çok önemli. Dolayısıyla bu arsa temini ile ilgili, kaymakamlık, milli emlak, belediyelerimiz ve ilgili kuruluşlarımız olarak arsa temin sürecini hızlandırmamız gerekiyor” dedi.
BELEDİYELERDE %11 KAMU KURULUŞLARINDA %40
Toplantıda 2016 yılının ilk üç aylık döneminde planlanan işlerin parasal ve fiziksel gerçekleşme oranları ile ilgili de bilgi verildi. Kamu kuruluşları tarafından yürütülen 307 projede %10 parasal %40 ise fiziksel gerçekleşme sağlandığı belirtilirken, belediyeler tarafından yürütülen 308 projede %13 parasal %11 ise fiziksel gerçekleşme sağlanmış olması dikkat çekti.

PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında konuşan Vali Vahdettin Özkan “İl Koordinasyon Kurulu Toplantılarında kamu hizmetlerinin kalitesinin ve standartlarının yükseltilmesi, kamu yatırım ödeneklerinin kullanımında etkinliğin ve verimliliğin artırılması öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu hedefler doğrultusunda amaç, kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklan öncelikle sosyal ihtiyaçlan giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek altyapı al ani arma yönlendirip, kamu yatınmlanmn etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesini sağlamaktır.
İl Koordinasyon Kurulu Toplantılan bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu toplantımızda; Kuruluşlarımızın 2016 yılı Mart ayı sonu itibariyle İlimizde uyguladıkları projeler ile ilgili değerlendirmeler, varsa sorunlar ve çözüm önerileri görüşülecektir” dedi.
BIR MASA ETRAFINDA TOPLANMAK ÖNEMLI
İl Koordinasyon kurullarının kamu kurumlarının yetkilileri ile ilçe belediye başkanları ve kaymakamlarını bir masa etrafında toplamak açısından önemli olduğunu bildiren Vali Özkan “İl Koordinasyon toplantıları geleceğe dönük yatırımların uygulanabilir bir analizini yapmak açısından önemlidir. Kamu kuruluşları il koordinasyon toplantıları ile neler yaptık ve neler yapabiliriz konularını net olarak değerlendirme imkanı bulur. İl Koordinasyon toplantıları iki açıdan çok önemli. Birincisi, toplantı nedeniyle bir masa etrafında toplanan kaymakamlar, belediye başkanları ve kurum kuruluşların yetkileri toplantı sonrasında değerlendirme yapma imkanı yakalayabiliyor. İkincisi ise alınan kararların İl Koordinasyon Kurulunun kararı olması nedeniyle bağlayıcı olması. Bu yönleri ile İl koordinasyon kurulu toplantıları önemlidir” diye konuştu.
KAMU YATIRIMLARINDA FIZIKSEL GERÇEKLEŞME YÜKSEK
Projelerin 2016 yılının ilk üç ayına şlişkin parasal ve fiziksel gerçekleşme rakamlarını açıklayan Vali Özkan “İl Koordinasyon Kurulunun değerli üyeleri; Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın hazırladıkları Yatırım İzleme Raporlarına göre 01 Ocak 2016 - 31 Mart 2016 tarihi itibariyle, üç aylık dönemde yapılan çalışmaların genel değerlendirmesi şöyledir;
2016 yılında İlimizde kamu kuruluşlarımız ve mahalli idarelerimizce proje bedelleri toplamı 2.394.803.490 TL olan 615 adet proje üzerinde çalışılmıştır. Bu projelere 310.786.830 TL ödenek ayrılmış ve bu ödeneğin 34.032.990 TL’si harcanarak % 11 parasal gerçekleşme, % 26 fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır.
Yatırımlan merkezi ve yerel yönetimlere göre incelediğimizde;
Yatırımcı kamu kuruluşlarımız 2016 yılı Mart ayı sonuna kadar proje bedelleri toplamı 2.164.661.110 TL olan 307 adet proje üzerinde çalışmalarım yürütmüşlerdir. Bu projeler için 2016 yılı ilk üç aylık döneminde toplam 224.895.670 TL ödenek ayrılmış, bu ödeneğin 22.907.880 TL’si harcanarak % 10 parasal gerçekleşme, % 40 oranında da fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır.
Belediyelerimiz 2016 yılı Mart ayı sonuna kadar proje bedelleri toplamı 230.142.380 TL olan 308 adet proje üzerinde çalışmalarım sürdürmüşlerdir. Belediyelerimiz bu projeler için 2016 yılı ilk üç aylık döneminde toplam 85.891.160 TL ödenek ayırmış, bu ödeneğin de 11.125.110 TL’sini harcayarak % 13 parasal gerçekleşme, % 11 fiziksel gerçekleşme sağlamışlardır” ifadelerini kullandı.
PERFORMANSI ARTIRMALIYIZ
Projelerdeki fiziksel gerçekleşme konusunda ilgillilere teşekkür eden Vali Özkan “Bölge Müdürlerimizin, Daire amirlerimizin ve Belediye Başkanlarımızın azami gayretleri sarf ettiklerine inanıyorum. Kamu Kuruluşlarımız, bundan sonraki çalışmalarında da yatırımlarımızın istenilen seviyeye ulaşması için tüm imkânların seferber edilerek, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde sorunlan çözmeye yönelik projelerin hazırlanmasına, İlimiz ve ilçelerimizin ekonomik ve alt yapı olarak gelişmesine destek vereceklerdir.
Bu bağlamda; yapılan çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarda da tüm yatırımcı kuruluşlarımızın vatandaşımıza daha etkin hizmet verme anlayışı içinde olacağına inanıyorum. Bu noktada bu çalışma performansımızı daha da artırmalıyız” diye konuştu.
YATIRIMLAR KAÇMASIN
Toplantının açılışında konuşan Vali Özkan yatırımların diğer illere kaydırılmasının engellenmesi için arsa süreçlerinin hızlandırılması yönünde talimat verdi. Vali Özkan konuşmasında “Yatırımların genel olarak önündeki engellere baktığımız zaman özellikle arsa temin süreçlerinin hızlandırılması çok önemli. Bu noktada bazı işler bizim mevcut yatırım programımızda olmasına rağmen arsa temin süreçlerinin uzaması nedeniyle başka illere sarkabiliyor. Dolayısıyla bu arsa temini ile ilgili, kaymakamlık, milli emlak, belediyelerimiz ve ilgili kuruluşlarımız olarak arsa temin sürecini hızlandırmamız gerekiyor. Bunun yanında gelecek yıllarda merkezi bütçeden pay alırken, il olarak yatırım talep ederken arsa gibi konularda sorunsuz alanlara daha kolay kaynak aktarılabiliyor ve yeni yatırımlar yatırım programına girebiliyor. Bazen bizim ilimizde veya başka bir ilde kamulaştırma ile ilgili iş ve işlemlerin bitirilmemesi yatırımın başka ile kaymasına neden olabiliyor” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20