• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Isparta 10 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 10 °C

YATIRIM İÇİN NEDEN ISPARTA?

YATIRIM İÇİN NEDEN ISPARTA?
YATIRIM İÇİN NEDEN ISPARTA?

Tarım teşkilatı, Isparta'ya 6 ana sektörde yatırım yapılması yönünde rapor hazırladı. Isparta'nın kendine has avantajlarının tarımsal yatırımı cazip hale getirdiği belirtildi

YATIRIM HARİTASI ÇİZİLDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, il genelinde tarımsal sanayi yatırmalarının yaygınlaşması ve yatırımcının bölgeye çekilmesi yönünde hazırladığı raporda 6 sektör için yatırım haritası çizdi. o başlıklar Meyve, sebze işleme ve paketleme tesisleri, Et ve süt sığırcılığı, Kıl keçisi ve koyun yetiştiriciliği, Meyve ve sebze üretimi, Gül ve kesme çiçek yetiştiriciliği ve Su Ürünleri olarak belirlendi. Isparta'ya neden tarımsal yatırım yapılması gereği de maddeler halinde sıralandı.

ORGANİK TARIMA UYGUN

Rapora göre; Isparta'nın neden yatırım için seçilmesi gerektiği 10 maddelik başlıkta toplandı. Buna göre İlde Damlama sulama imkânlarının büyük oranda hazır bulunması birinci madde olarak belirtildi. Organik tarıma uygun tarım alanların mevcut olması da diğer bir avantaj olarak sıralandı. Lojistik açıdan uluslararası havalimanına sahip turizm kenti olan Antalya’ya yakın mesafede olması da Isparta'yı avantajlı kılıyor.

TIBBİ VE ITRİ BİTKİLER İÇİN YETERLİ ALAN VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne göre ilde, tarım alanında bilinçli yetişmiş üretici potansiyeli ve teknik elemanı yeterli sayıda. Tıbbi ve ıtri bitkilerin yetiştiriciliğine uygun alanların var olması, bunun yanı sıra üretilen hammaddelerin mamul ürün haline getirilip pazarlanması için olması gerekenin çok altında tesisin olması da avantaj olarak görülüyor. Mera hayvancılığına uygun kapasitede mera ve otlak arazilerinin yeterli olması. Su ürünleri yetiştiriciliğine uygun kaynakların ve tesislerin mevcut olması, ihracat konusunda deneyimli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeline sahip olması da avantajlar arasında.

BİLİMSEL TARIM

Isparta'da tarımın bilimin katkısıyla yapılması konusunda SDÜ Ziraat Fakültesi, Su ürünleri Fakültesi, Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunun var olması önemli bir avantaj. Yine tarımsal sanayide gelişmiş alt yapıya sahip bakir ve toplu alanların olması da avantaj sayılıyor.

O rapora göre yatırım yapılabilecek alanlar şu başlıklarla sıralanıyor

MEYVE, SEBZE İŞLEME VE PAKETLEME TESİSLERİ:

Isparta genelinde ve üretim merkezlerine yakın bölgelerde 13 adet yıllık 330.000 Ton kapasiteli Elma işleme ve paketleme tesisi mevcut. Bu tesislerde 82.000 Ton meyvede paketlenebilmekte. Bu tesislerin çeşitlenerek artması ayrıca Gül işleme tesislerinin yapımı düşünülmesi gerekli yatırımlar olarak göze çarpmakta.

ET VE SÜT SIĞIRCILIĞI

Özellikle son yıllarda artan Kooperatif bazlı projeler ile işletmedeki hayvan sayılar artmış soğuk zincir sayesinde kaliteli süt üretimi yükselmiş durumda. Bu ivme ile artacağı öngörülen hayvan sayısına paralel süt ve et işleme, taşıma tesisleri yatırımcıların dikkatini bölgeye çekecek güçte.

KIL KEÇİSİ VE KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Küçükbaş hayvancılıkta artan mera alanları ve yayla otlatma imkânlarının fazlalığı orman alanlarında belli şartlarda kıl keçisi otlatılmasına müsaade edilmesi sektöre canlılık getirmiş durumda. Eski yıllarda bu işi yapıp bırakan çobanlar yeni yatırımcılar eli ile tekrar sektöre geri dönmeye başladılar.

SU ÜRÜNLERİ

Isparta Göller yöresi içerisinde olması sebebiyle Eğirdir ve Beyşehir gölleri yanında 44 adet sulama göletine sahip. Toplam 86 adet alabalık üretim tesisi ve 5 adet işleme tesisi bulunuyor. Mevcut su potansiyelinin yanında Bu rakamlar çok düşük kalmakta ve bu potansiyeli değerlendirecek yeni yatırımcılar için cazibe oluşturuyor.

Gül ve kesme çiçek yetiştiriciliği

Isparta Türkiye’nin Gül bahçesi olması sebebiyle 20.170 da alanda 7.500 ton Gül Çiçeği ve 1.875 Kg Gül Yağı üretimi gerçekleştirmekte. Üretimin büyük bir bölümü ihraç edilmekte. Bu üretimin olduğu bölgeye İlaç ve Kozmetik sanayinin yapacağı yatırımlar bölgeye ve sektöre faydalı olacak.

MEYVE VE SEBZE ÜRETİMİ

Isparta, Elma ve Kiraz üretim ve ihracatında son yıllarda önemli bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlemektedir. 610.838(Ton/yıl) elma üretimi Türkiye üretiminin %21.97sini, 21.885( Ton/yıl ) Kiraz üretimi Türkiye üretiminin %5.23’ünü üretmektedir. Mevcut üretimin işlenmesi ve paketlenerek direk ihracına yönelik yatırımlar karlı ve faydalı yatırımlar olacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20