• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 11 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 10 °C

YATIRIMI TAMAMLAMAYANIN PARSEL TAHSİSİ İPTAL EDİLECEK

YATIRIMI TAMAMLAMAYANIN PARSEL TAHSİSİ İPTAL EDİLECEK
YATIRIMI TAMAMLAMAYANIN PARSEL TAHSİSİ İPTAL EDİLECEK

Yeni kurulacak organize sanayi bölgelerinin (OSB) yer seçim talebi değerlendirilirken, ildeki mevcut OSB'lerin doluluk oranları dikkate alınacak. Ayrıca OSB’lerde Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle parsel tahsisi yapılan yatırımcının inşaatını süresinde ya da verilen ek süre içinde bitirmediği takdirde, temel atmış veya temel inşaatını bitirmiş olsa bile tahsisi iptal edebilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yeni bir OSB'nin yer seçimi talebinin değerlendirmeye alınabilmesi için il genelindeki ihtisas OSB'ler hariç diğerlerinde bulunan toplam sanayi parsellerinin en az yüzde 75'inde üretim veya inşaata başlanmış olması gerekecek.

İlave alan yer seçimi talebinin değerlendirmeye alınabilmesi için, ilave alan talebinde bulunan OSB'de toplam sanayi parsellerinin en az yüzde 90'ında üretim veya inşaata başlanmış olması şartı aranacak. Ancak o ilde başka bir OSB'nin bulunmaması halinde bu oran yüzde 75 olarak uygulanacak. Söz konusu oranlar aynı sektör grubunu içeren ihtisas OSB'ler için de geçerli olacak.

Özel OSB'ler ile OSB'lerdeki parsellerin kamulaştırma, parselasyon ve tahsis durumları ile talep edilen yatırım veya yatırımların alan büyüklüğü gibi hususlar dikkate alınarak Bakanlıkça yapılan değerlendirme sonucu uygun görülen projelerde anılan oranlar aranmayacak.

1/100.000 veya 1/25.000 ölçekli eşik analizi haritasında, hiçbir kurum ve kuruluşun yatırım ve proje alanına girmeyen, eğim ve jeolojik açıdan yapılaşmaya elverişli olan, varsa çevre düzeni planı, nazım imar planı kararlarına uygun olan alanlar OSB kurulabilecek alanlar olarak belirlenecek.

OSB yeri, Bakanlıkça belirlenen teknik şartname doğrultusunda gözlemsel jeolojik etüt raporunun hazırlanmasının, ihtisas OSB söz konusu ise ÇED olumlu belgesinin alınmasının, seçilen arazi içerisinde mera vasfında parsel olması durumunda ilgili kuruma yapılacak başvuru ile vasıf değişikliğinin yapılarak hazine adına tescil edilmesinin ve seçilen arazi içerisinde devletin hüküm ve tasarrufunda tescil harici yerler bulunması halinde Hazine adına tescilinin yapılmasının ardından kesinleştirilecek.

İNŞAATINI ZAMANINDA BİTİREMEYENİN

ARSA TAHSİSİ İPTAL EDİLECEK

Bu arada, "Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklik kapsamında OSB'deki katılımcılar, istedikleri zaman parsel tahsis işleminden vazgeçebilecek. OSB, katılımcı inşaatını süresinde ya da verilen ek süre içinde bitirmediği takdirde, temel atmış veya temel inşaatını bitirmiş olsa bile tahsisi iptal edebilecek.

Her iki durumda ödenecek arsa bedeli; müteşebbis heyet veya genel kurulca karara bağlanması şartı ile tahsis bedelinin ödenen kısmına, ödeme tarihleri dikkate alınarak iade ya da iptal tarihine kadar geçen süre için Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen yeniden değerleme oranı üzerinden hesaplanan tutarın ödenen tutara eklenmesi ile bulunan tutarı geçmemek üzere OSB tarafından belirlenecek.

Söz konusu tutar, arsanın geri alınma tarihinden itibaren ilk mali yılda bütçeye konularak şubat ayı içerisinde katılımcıya ödenecek. Katılımcı bunun dışında hiçbir surette faiz ve tazminat ile iptal tarihi ile ödeme tarihi arasında geçen süre için de faiz talep edemeyecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20