• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 8 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 10 °C

ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL

ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL
Isparta Makine Mühendisleri Odası tarafından Belediyeye sunulan kentsel dönüşüm raporunda kanunun rantsal dönüşüm değil mekansal ve yaşamsal dönüşüm olarak değerlendirlmesi gerektiğine vurgu yapıldı. 'Kentsel dönüşüm sadece var olan sağlıksız binaları yık

BİNANIN ÖMRÜ 35 YIL

Isparta Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Akıllı tarafından hazırlanan rapora  göre  Isparat'da 71 bin mesken mevcut. Bu meskenlerin takriben yüzde 70 kadarı deprem yönetmeliğinden önce yapıldı.  Bu binaların yüzde 25'i Isparta'nın 1.derece deprem kuşağında yer alıyor.   O binaların ömrü, insan ömrünün yarısı değil.  Örneği 35 yıllık ORMA Evleri.

ASIRLAR SONRASININ ISPARTASI

Kentsel dönüşümün  Isparta için modern yapılaşma fırsatı anlamı taşıdığının belirtildiği raporda "Bu fırsatı çok ama çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Onun içindir ki bugünün, yarının değil asırlar sonrasının Isparta'sını imar ve inşa etmek mümkündür" denildi.  1870 yılından bu yana hiçbir yapı değişikliğine uğramamış Paris örneği verildi.

Isparta Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Akıllı tarafından Isparat'nın imar  sorunları ve kentsel dönüşüme yönelik önerilerini içren raporun ayrıntılarını paylaşmaya devam ediyoruz. Raporun kentesl dönüşümü ele alan bölümünde  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunla, Türkiye genelinde 18 milyon mesken mevcut olup bunların 12 milyonunun deprem yönetmeliği kapsamı dışında yapıldığı ve sağlıksız- mukavemetsiz oluşlarından dolayı kentsel dönüşüm ile yenileneceği belirtildi.

BİNALARIN YÜZDE 25'İ DEPREM KUŞAĞINDA

Isparta'da 44 mahalle de 108.000 civarında mesken, işyeri, resmi daire, okul, cami, vs. yapı türü bulunduğuna dikkat çekilen raporda  "Bunların içerisinde 71.000 adet mesken mevcuttur. Bu meskenlerin takribi %70 kadarı deprem yönetmeliğinden önce yapıldığı için nerede ise %25 oranına varan bölümü Isparta'nın 1.derece deprem kuşağında oluşu ayrıca kent planlamasında yeterince alt yapı, yeşil alan, park, yol, kamu alanı, halkın ortaklaşa kullanabileceği alanlar vs. konmadığı için bir takım olumsuzluklar zuhur etmektedir" denildi.

ASIL  AMAÇ MODERN ŞEHİRLEŞME OLMALI

Kentsel dönüşüm kanunun uygulanmasında objektif olarak ilk başta, sağlam, sağlıklı ve ihtiyacı karşılayan mekanlar yaratmak ile yeşil alan ve parkları artırmak  amaçlarının taşındığı belirtilirken,  en önemil asıl amacın modern şehirciliğin gerektirdiği bütün unsurları taşıyacak yapı gruplarını oluşturmak olduğuna dikkat çekildi. Raporda, " Kanunun 18. Maddesinde; uygulama alanına yönelik olarak  yapılacak planlarda aranan özelliğe göre; afet risklerinin azaltılması, fiziksel çevrenin iyileştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik gelişmenin sağlanması, enerji verimliliği ve iklim duyarlılığı ile yaşam kalitesinin artırılması esastır.'' denilmektedir. Bu ifade bir bütündür. Burada modern şehirciliğin ön şartları mevcuttur. Bu kanun bütün iller için modern yapılaşma fırsatıdır.   

PARİS 1853'TE PALANLANDI 

Bu kanun 81 ilde olduğu kadar Isparta içinde büyük bir fırsattır. Bu fırsatı çok ama çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Onun içindir ki bugünün, yarının değil asırlar sonrasının Isparta'sını imar ve inşa etmek mümkündür. Nasıl ki Fransa'nın baş şehri Paris'te 1853 yılında belediye başkanı olan Hausmann işe sıfırda başlayarak o günün plansız-programsız yaşam kalitesi düşük şehrini engin düşünce ve kararlılıkla 15 yılda bu günün dünyasında en modern ayrıcalıklı yaşam kalitesine sahip olan Paris şehrini oluşturmuştur. Paris'te 1870 yılından bu yana hiçbir yapı değişikliğe uğratılmamıştır" denildi.

KAYSERİ  BAŞARDI ISPARTA 'AD BAŞARABİLİR

Türkiye'ye nasıl ki 1950-1957 yılları arasında Kayseri'de belediye başkanlığı yapan Osman Kavuncu'nun  bugünün modern Kayseri şehrinin oluşumunu sağladığının belirtildiği raporda  aynı şeyi Isparta'da yapmanın mümkün olduğuna dikkat çekildi. Isparta olarak hepimiz bu çok ama çok önemli konuyu ciddi bir şekilde ele almamız gerekmektedir.

BİNANIN ÖMRÜ İNSAN

ÖMÜRNÜN YARISI DEĞİL

Raporda, kentsel dönüşüm için asla ve asla acele edilmemesi gerektiğine dikkat çekilerek, " Bu kanunu ‘'Rantsal Dönüşüm Kanunu‘' şeklinde değil ‘'mekansal ve yaşamsal dönüşüm‘' olarak mütala edilmelidir. Bu kanun; sadece var olan sağlıksız binaları yıkarak yenisini yapmak, boş alanlara yüksek katlı binalar inşa etmek şeklinde düşünülmemelidir. Bu konuyu kapsayan çarpıcı bir örnek verirsek Isparta'da 1978 yılında yapılmış olan Gülistan mahallesindeki Orma Evleri 2013 yılın içerisinde kentsel dönüşüme girerek yıkımı kararlaştırılmıştır. Yapımı ve yıkımı arasındaki zaman sadece 35 yıldır. Bu Türkiye'de insan ömrünün sadece yarısıdır. Halbuki Avrupa'da bu süre normalde 10 insan ömrü ancak olağan üstü durumlarda 5 insan ömrü olarak düşünülmektedir. İşte bizde ki planlama süresi Avrupa'daki planlama süresindeki en büyük fark budur.Kentsel dönüşümde müstakilen bir parseli, bir adayı hatta bir mahalleyi değil tüm ili ele alarak tüm altyapı, yeşil alan, kamu alanları vs... gibi tüm sosyal donatı alanlarını bir bütün olarak değerlendirmek ve önceden planlamak gerekir. Çok kapsamlı düşünülerek enince noktasına kadar analiz edilerek dengeli hareket edilerek modern şehri oluşturmalıyız" denildi.

TEKNİK EKİBE İNCELEME GEZİSİ TAVSİYESİ

Raporda, Isparta Belediyesinde çalışan imar ve şehircilik müdürlüğü ile fen işleri müdürlüğünde görevli tüm teknik personeli uygun zaman dilimleri arasında periyodik olarak Birleşik Arap Emirliklerinden birini teşkil eden Dubai'ye  götürülerek  orda yapımı hızla devam eden ve bu hususta son derece yetişkin Amerikalı mimar mühendis ve peyzaj mühendislerin sıfırdan oluşturdukları şehirde incelemeler yapması tavsiyesinde bulunuldu.

ÖRNEK OLALIM                                                                                                                Raporda son olarak, "Isparta'da yaşayan tüm seçilmiş ve atanmış etkili ve yetkili kişiler bir noktada birleşerek asırlar sonrasında bile çok az değişikliğe uğrayacak olan ve modern şehirciliğin bütün unsurlarını taşıyan Isparta'yı yeniden imar ve inşa edecek tabi ki modern şehirciliğin oluşumu için madden ve manen ne tür fedakarlık gerekiyorsa yapmamız gerekmektedir. Gelecek nesiller bizleri hep iyi dilekleriyle ansınlar. Modern refah ve huzur içerisinde yaşasınlar. Ayrıca tüm Türkiye'ye örnek bir il olalım. Bu konu zordur ama imkansız değildir"

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20